שתף קטע נבחר

איתם אמר כי שרון אחראי להסתה, וסולק מהדיון

ח"כ איתם הוצא מוועדת חוץ וביטחון על ידי סדרנים והגיב: "ראש הממשלה לא אוהב לשמוע ביקורת". ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, הביע תקווה בדיון "שרוב המתנחלים יתפנו מרצון מגוש קטיף עד יוני", והבטיח: לא נעתיק מפונים ליהודה ושומרון. בכיר באמ"ן אמר לח"כים: יותר מ-50 התארגנויות טרור בשטחים מופעלות בידי חיזבאללה

זה לא היום של איתם: שעה לאחר שהושעה מראשות המפד"ל, הוצא חבר הכנסת אפי איתם, מהדיון בוועדת חוץ וביטחון על ידי סדרנים לאחר שהטיח בראש הממשלה, אריאל שרון, כי הוא זה שאחראי להסתה ש"יוצאת מבית מדרשו ומלשכתו". בזמן שסולק מהוועדה אמר איתם: "ראש הממשלה לא אוהב לשמוע ביקורת".

 

כמה דקות קודם לכן אמר ראש הממשלה לחברי הוועדה בדיון הסוער: "יש הסתה איומה ונוראה. יש כאלה שמנהלים את זה". הח"כים איתם ואריה אלדד (האיחוד הלאומי) שאלו אותו בתגובה: "מי עומד מאחורי זה? מי הם המסיתים?" והוא השיב: "אלה שקופצים פה".

 

ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי האשים את ראש הממשלה כי "ניצל את ועדת חוץ וביטחון כבמה להסתה פרועה ומשולחת רסן כנגד המחנה הלאומי כולו המתנגד לתוכניתו בטענה שהם מגבים את מכתבי האיום לשרים".

 

ראש הממשלה אמר כי ההתנתקות תעמוד בלוח הזמנים. הוא שב ואמר: "לא יהיה משאל-עם וירושלים תישאר מאוחדת".

 

ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, אמר לח"כים כי הוא מקווה שהרוב המכריע של המתנחלים בגוש קטיף יתפנו מרצון עד יוני. בשיא הוסיף "שלא תהיה העתקה מאורגנת של קהילות או התנחלויות אל מעבר לקו הירוק, אלא רק לנגב או לגליל". 

 

בשיא אמר לחברי הוועדה כי מינהלת ההתנתקות מציעה למפונים 282 יחידות דיור צמודות קרקע באבן שמואל שמדרום לקרית גת.

 

חבר הכנסת יוסף לפיד (שינוי) המליץ לראש הממשלה שלא להרוס את הבתים בגוש קטיף במהלך הפינוי כי "הצילומים של הבולדוזרים שהורסים בתים יופיעו במקביל לפלסטינים היושבים באוהלים, יגרמו נזק תדמיתי עולמי ויטשטשו את כל הקרדיט לישראל". לפיד סייג עצמו ואמר כי יש להרוס את בתי הכנסת כד למנוע מצב בו הפלסטינים יקימו בהם מסגדים.

 

ח"כ יוסי שריד (יחד) אמר כי משאל עם הוא פסול מבחינה עקרונית ובהקשר להתנתקות הוא פסול מכל וכל כי יש בו "כניעה לאיומים". לדבריו, "מהרגע שהממשלה והכנסת ייכנעו לאיומי המתנחלים במלחמת אזרחים יקיץ הקץ על הדמוקרטיה הישראלית".

 

שריד הוסיף כי לא טוב להשלות את הציבור הישראלי כאילו לעולם לא ישוחררו אסירים עם דם על הידיים והעיר לשרון שאין זה אחראי להישבע על ירושלים השלמה. "ירושלים תהיה אמנם בירת ישראל לנצח אבל היא תחולק על פי הדמוגרפיה", אמר.

 

ראש חטיבת מחקר באגף המודיעין בצה"ל, תת אלוף יוסי קופרווסר, אמר בדיון כי למעלה מ-50 התארגנויות טרור בשטחים מופעלות על ידי חיזבאללה.

 

בזמן ישיבת הוועדה, נורתה פצצת מרגמה לעבר מוצב צה"ל סמוך להתנחלות בדרום רצועת עזה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. בחברון ניסה פלסטיני לדקור חייל המשרת בחברון, סמוך למערת המכפלה. החייל ירה לעברו והרגו. איש מהחיילים במקום לא נפגע בתקרית.

 

בתגובה לדבריו של בשיא בדיון, אומרים בגוש קטיף כי הם אינם מתרגשים מ"שקריו" וכי אלו הפכו ל"דפוס פעולה קבוע". בגוש קטיף מזכירים כי "עד כה חגגה מינהלת הגירוש בהפקות תקשורתיות את 'הצלחתה' עם משפחות בודדות ורק ביישוב נווה דקלים חנכו לאחרונה שכונה חדשה והיישוב גדל בשנה האחרונה ביותר ממאה אנשים". לדבריהם, "היישוב סובל ממחסור חריף בדירות".

 

גינוי להסתה נגד אישי ציבור

 

הדיון בוועדת חוץ וביטחון החל בגינוי תקיף של האלימות כלפי שרים וחברי כנסת התומכים בתוכנית ההתנתקות. חבר הכנסת לפיד אמר לראש הממשלה בדיון כי יש להחריף את המהלכים נגד המסיתים מהימין. לדבריו, "הגענו למצב שבו כוחות הביטחון חוששים יותר מטרוריסטים יהודים מאשר מטרוריסטים פלסטינים וחייבים לעצור אותם". לפיד הציע לשקול מעצרים מינהליים ליהודיים וציין כי "לא יכול להיות שממשלת ישראל תהיה מאוימת באופן קולקטיבי".

 

ובצל הגינויים, ההסתה נמשכת גם הבוקר. על קיר בניין מגורים ברחוב אבן גבירול 17 בתל אביב נתגלו בצהריים כתובת הנאצה: "נחסל את שרון. נהרוג בעד ארצנו". משטרת מרחב ירקון פתחה בחקירת האירוע בניסיון לאתר את מרססי הכתובות.

 

לאחר מכתבי האיום שקיבלו השרים מאיר שטרית ובנימין בן אליעזר, נודע הבוקר כי גם אשתו של שר הביטחון, שאול מופז, קיבלה מכתב איום על משפחתה. "אתה פושע והמשפחה שלך תשלם על מה שאתה עושה", כתבו האלמונים לשר הביטחון. עוד הוסיפו: "נתנקם באשתך ובילדיך ונעשה לך פולסא דנורא (קללת מוות)". ראש הממשלה אמר אתמול בישיבת הממשלה כי "אני מזועזע מהפרעות. צריך לבצע צעדים ממשיים".

 

לאחרונה הותקפו השרים לימור לבנת ובנימין נתניהו ונגד ראש הממשלה נכתבו כתובות נאצה, בהן צוין, בין היתר "טיפלנו ברבין, נטפל גם בשרון". 


פורסם לראשונה 14/02/2005 12:04

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, אבי כהן ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
איתם. סולק גם מהוועדה
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
שרון. "יש כאלה שמנהלים את ההסתה"
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
בשיא. לא תהיה העתקה מאורגנת של יישובים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
לפיד. להרוס בתי כנסת, שלא יבנו מסגדים
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
שריד. לא אחראי להישבע על ירושלים השלמה
צילום: תומריקו
מומלצים