שתף קטע נבחר

צילום: זום 77

מטרה קלה: כך פוגעים בזכויות העובדים הזרים

הפרק בדו"ח המבקר העוסק בסוגיית העובדים הזרים בישראל מפנה את הזרקור לעבר פעולותיהם של מינהלת ההגירה ומשרד הפנים. מסתבר שהכי קל להציק ולפגוע בעובד החלש, ולא להפעיל את החוק כלפי מעסיקו הישראלי. וגם: כמה עובדים גורשו בעצם? תלוי למי אתם מאמינים

הפרק בדו"ח המבקר העוסק בסוגיית העובדים הזרים מפנה אצבע מאשימה אל השלטונות בישראל, ובייחוד לעבר מינהלת ההגירה והטקטיקות שבהן היא משתמשת. באופן בסיסי, אומר המבקר, בדרך כלל הולכים "על המטרה הקלה" של העובד הזר, ולא מנסים להעניש את המעסיקים הישראלים. 

 

עוד בדו"ח המבקר: 

מדו"ח מבקר המדינה עולה שמינהלת ההגירה ומשרד הפנים עצרו עובדים זרים על לא עוול בכפם, כדי לאכוף על מעסיקיהם לשלם אגרות. עוד עולה כי משיקולים כלכליים העבירו מעסיקים את העובדים הזרים שלהם ממעסיק אחד לאחר וכך נעשו העובדים הזרים עובדים לא חוקיים שאפשר להרחיקם.

 

מהביקורת עולה שאותם עובדים זרים אמנם נעצרו והוחזקו במשמורת בידי מינהלת ההגירה, אולם במקרים רבים לא ננקטו נגד המעסיקים האמצעים הקבועים בחוק עובדים זרים. מבקר המדינה מציין כי יש להבטיח שתהליכי ההרחקה של העובד הזר ייעשו בשפה המובנת לו או ילוו בתרגום הולם. בדיקה העלתה שבשימוע שנערך לעצור לפני שוטר, לפני ממונה ביקורת הגבולות של משרד הפנים ובדיון לבית הדין לביקורת משמורת, לא ניתנים שירותי תרגום בידי הרשויות. בחלק מהמקרים נעזרת הרשות בבן מדינתו של העצור הדובר עברית טובה יותר, ובמרבית המקרים היא מסתמכת על כך שהעובד הזר מבין את השפה העברית או שהיא מסתמכת על סימני ידיים. בשל כך שהו עובדים זרים במעצר לא אחת רק משום שלא הבינו את סיבת מעצרם ולא יכלו להסביר את עצמם.

 

בנושא הטסה של עובד זר למדינתו עולה מדו"ח מבקר המדינה כי במקרים מסוימים לא החתימו שוטרי מנהלת ההגירה את העובדים הזרים המוטסים בהטסה ישירה על טפסי הוויתור, וגם כאשר החתימו אותם עשו זאת באופן המעורר ספק אם הסכמת העצורים ניתנה מדעת, מתוך בחירה חופשית ומרצון.

 

עוד עולה מדו"ח מבקר המדינה כי הגופים המטפלים בעובדים הזרים מחזיקים במערכות המחשב שלהם 6 מאגרי מידע שונים על העובדים ועל המעסיקים, שאין ביניהם קישור מקוון ואין ביניהם התאמה מלאה בנתוניהם.

 

כמה עובדים עזבו? כלל לא ברור

 

מינהלת ההגירה דיווחה למשרדי הממשלה ולכנסת כי בתקופה שמספטמבר 2002 עד סוף 2003, היו 25,593 מורחקים ו-51,942 "עוזבים מרצון" – בסך הכל 77,535 עובדים זרים לא חוקיים שיצאו מהארץ. אולם הבדיקה

 העלתה שבהיעדר נוהל עבודה, התבסס המידע של מינהלת ההגירה על נתונים שנאספו בידי משטרת הגבולות באופן לא מדויק, ובחלק מהתקופה הוכנסו בהם נתונים על עוזבים שלא נמנו על הקטגוריות שהיו אמורות להיכלל.

 

אומדן של משרד מבקר המדינה מעלה, שמספר העובדים הזרים הלא חוקיים שעזבו את הארץ מרצונם נע בין 34,722 ל-40,830 – מספר הנמוך בכ-21 אחוזים עד 29 אחוזים מזה שנמסר בדיווח מנהלת ההגירה.

 

מהדו"ח עוד עולה כי מנהל יחידת הסמך לעובדים זרים במשרד התמ"ת, אשר אליה עברה האחריות להנפקת היתרי העסקה של עובדים זרים הקצה לענף זה, ללא סמכות, 2,844 היתרים בנוסף על המכסה שקבעה הממשלה בשנת 2003.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
גירוש עובדים זרים (ארכיון)
צילום: דודו בכר
צילום: שאול גולן
מה עם המעסיקים? (ארכיון)
צילום: שאול גולן
מומלצים