שתף קטע נבחר

חלוץ: ההתנתקות תמומש "ברגישות ונחישות"

הרמטכ"ל הנכנס, שזכה לכינוי "רמטכ"ל ההתנתקות", מבהיר עם כניסתו לתפקיד: נממש את תוכנית ההתנתקות שעברה בממשלה ובכנסת. הוא קרא "לשמור על כבוד האדם באשר הוא, אזרחים כחיילים", בזמן ביצוע המהלך. באוויר ריחפו כל העת דבריו של הרמטכ"ל היוצא יעלון ל"הארץ", נגד תוכנית ההתנתקות. יעלון עצמו התכוון בתחילה להתייחס לנושא ההתנתקות - אולם חזר בו והפסקה בעניין הושמטה מנאומו

"החלטת הממשלה והכנסת בנושא ההתנתקות תמומש ברגישות הראויה ובנחישות הנדרשת, תוך הקצאת כל התשומות החומריות, הרוחניות והאנושיות העומדות לרשותנו". כך אמר בצהריים (יום ד') הרמטכ"ל הנכנס, רב אלוף דן חלוץ, בנאומו עם כניסתו לתפקיד.

 

בטקס שנערך בלשכת ראש הממשלה בירושלים לרגל כניסתו של הרמטכ"ל ה-18 של צה"ל לתפקידו, הוסיף רב אלוף חלוץ: "מדינת ישראל עומדת בפני ביצוע מהלך מהותי ומשמעותי הנוגע לעתידה – מהלך ההתנתקות. בנושא זה, כבוד האדם באשר הוא אדם חייב להישמר על ידי כולם וכלפי כולם, אזרחים כחיילים".

 

 

באוויר ריחפו כל העת מילותיו של הרמטכ"ל היוצא, משה (בוגי) יעלון, שהבוקר תקף בראיון ל"הארץ" (ראו מסגרת) את ההתנתקות וחזה תקופת טרור קשה מקודמותיה

 בעקבות המהלך. יעלון עצמו התכוון בתחילה להתייחס בנאומו להתנתקות. בטיוטה ראשונה של נאומו נכתב כך: "אל לנו לגרור את צה"ל אל הויכוח הציבורי הנלווה לתכנית ההתנתקות. פילוג וסרבנות לא יתקבלו במקומותינו, יהיו סיבותיהם אשר יהיו. חוכמת הפיקוד הצבאי היא זו שאמורה לטפל בסוגיות רגישות – היא ולא אחרת. יודע כל אזרח בישראל: לצה"ל שרשרת פיקוד אחת בלבד – זו הצבאית, הכפופה להחלטות הדרג המדיני ואין בלתה". אולם לבסוף הוסר החלק הזה מנאום הפרידה של הרמטכ"ל - ולא נאמר. אגב, בשיחה עם עיתונאים הכחיש היום יעלון את הכותרות שניתנו לדבריו בעיתון "א-שרק אל-אווסט" על הגולן ובעיתון "הארץ" של היום.

 

שני הרמטכ"לים, יעלון וחלוץ, הודו זה לזה ושפעו מחמאות. הרמטכ"ל הנכנס אמר: "רב אלוף משה יעלון, חותמך על צה"ל ימשיך להעמיק ולחדור בזכות המהלכים ארוכי הטווח את יסודותיהם הנחת. בשם מפקדי צה"ל וחייליו בשירות סדיר ומילואים – פקודיך לאורך השנים, אני מצדיע לך בהערכה ואומר לך תודה".

 

יעלון אמר מצידו: "אני מעביר היום את הפיקוד על צה"ל לרב אלוף דן חלוץ. מהיכרותי אותו אני סמוך ובטוח כי נסיונו הרב והמנהיגות העניינית והשקטה שהוא מביא עימו יאפשרו לו להכין ולהפעיל את צה"ל אל מול האתגרים הניצבים לפתחו. דני, אני מאחל לך הצלחה".

 

יעלון, אגב, הודה לכולם בנאומו - חוץ מלאיש שהחליט על קיצור כהונתו, שר הביטחון, שאול מופז, ששמר בתגובה על פנים חתומות ואמר בנאומו בפנייה לרמטכ"ל היוצא: "אף על פי שלא תמיד ראינו עין בעין, לא נגרע דבר מן ההכרה שאני רוחש לך על שירותך הנאמן ותרומתך לביטחון המדינה ועל כך נתונים לך מיטב איחולי. אני מאמין כי עוד תעמיד את תבונתך וכישוריך לשירות המדינה והחברה".

  

הרמטכ"ל היוצא התייחס גם למה שהגדיר חובה שטרם הושלמה: "יש משימה שלא הצלחתי להשלים, והיא החזרת כל הנעדרים ארצה. אהיה מוכן להירתם לכל מאמץ כדי להשלים משימה זו".

 

הרמטכ"ל הנכנס, חלוץ, הבהיר מצידו כי גם בתקופה של שקט יחסי, אסור לצה"ל לאבד את עירנותו. "גם כשיתגשם חזון הנביא 'וגר זאב עם כבש ונמר עם

 גדי ירבץ...', נצטרך לצה"ל חזק ואיכותי. נמשיך להיות שומרי החומה כי עוד לא תמו אלה הרוצים לפרוץ את שעריה".

 

הוא הוסיף: "אנו קשובים לרחשי הלב וערים לקשיי היום יום של החברה בה אנו חיים, איננו עומדים מנגד. חובתנו היתה ותמשיך להיות לעשות את הנדרש מאיתנו תוך הבנת המגבלות והאילוצים. אך זאת מתוך ציפייה שההכרה בצרכי צה"ל, אל מול המשימות המוטלות עליו, תמצא ביטוי ותמיכה ראויים והוגנים. צה"ל ימשיך להיות פתוח לביקורת ובקרה, זוהי זכותו של העם לדעת וחובתנו לממשה".

 

ראש הממשלה שרון אמר בדבריו לרמטכ"ל היוצא: "בוגי, תודה על השירות המפואר והארוך. אני חושב שניסיונך הביטחוני והאחר מאפשרים לך לתרום רבות בכל תחום לאומי בעתיד כך שאולי אנו משחררים אותך כעת לזמן קצר - אבל יש תחומי עשיה רבים ואני בטוח שתוכל לתרום בכל אחד מהם תרומה רבה".

 

לרמטכ"ל הנכנס אמר שרון: "ראינו אותך בתפקידך כמפקד חיל האוויר, את הרוח ששרתה שם, את הסדר המשמעת וההישגים המבצעיים - ויש לי ביטחון מלא שתדע לתת את התשובות הנכונות במצבים הקשים והמורכבים שאנחנו ניצבים בפניהם. כמו שסמכתי עליך בוגי, אני סומך עליך דן חלוץ". שרון פנה, העיף מבט לעבר מופז, ומיהר להוסיף: "כמובן שאני סומך גם על שר הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
חלוץ מקבל את הדרגות ממופז ושרון
צילום: איי אף פי
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צמד הרמטכ"לים
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מחליפים בדיחה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
עם ראש הממשלה ושר הביטחון
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים