שתף קטע נבחר

מתאבדת נתפסה במעבר ארז בדרך ל"סורוקה"

ופאא סמיר אברהים בס, בת 21, נתפסה במעבר עם חומרי נפץ במשקל של יותר מ-10 ק"ג ואותרה באמצעות האמצעים האלקטרוניים. חומר הנפץ פוצץ באופן מבוקר על-ידי חבלנים. היא הונחתה לבצע פיגוע בבית חולים בישראל, וניצלה אישור רפואי שניתן לה כדי לנסות ולהוציא לפועל את הפיגוע. אחר הצהריים נתפס במחסום קלנדיה נער עם בקבוק תבערה בכיסו

מחבלת מתאבדת נתפסה בדרך לבית החולים "סורוקה": פיגוע קשה נמנע הבוקר (יום ב') לאחר שתושבת ג'בליה, ופאא סמיר איברהים בס, בת 21, אותרה במעבר ארז כשלגופה חגורת נפץ במשקל של יותר מעשרה קילוגרמים. המחבלת היתה אמורה להגיע היום לבית החולים "סורוקה" לצורך ביקורת רפואית, וניצלה עובדה זאת כדי לנסות ולבצע שם פיגוע. היא נכנסה רק לאחר שנכשלה בהפעלת החגורה במעבר עצמו. המעבר נפתח מחדש לאחר פיצוץ מטען החבלה.

 

עוד דיווחים ביום של הידרדרות ביטחונית:

  

בכיר בגדודי חללי אל אקצה מסר ל-ynet שופאא השתייכה לפלג בצפון רצועת עזה על-שם נביל מסעוד, פלג שהוציא לפועל את הפיגוע בנמל אשדוד. היא ניצלה אישור מעבר לצרכים רפואיים שהונפק עבורה. היא הונחתה לבצע פיגוע בבית חולים בישראל, במקום הומה אדם. ופאא אושפזה בסוף 2004 ובתחילת השנה בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע לטובת טיפול בכוויות קשות שנגרמו בגופה כתוצאה מפיצוץ בלון גז.


פיצוץ חגורת הנפץ במחסום ארז (צילום: צפריר אביוב) 

 

גורמי ביטחון אומרים ששיגורה של מתאבדת זו מצטרף לשורה ארוכה של פיגועים שסוכלו ואחרים שבוצעו מאז הוכרזה הרגיעה. לדברי אותם גורמים, "ארגוני הטרור כולל ארגונים הנמנים על הפתח מכריזים מחד בגלוי על רגיעה ומאידך ממשיכים במאמצים להוציא פיגועים בישראל".

 

באוגוסט 2004 נתפס במחסום ארז מחבל שלבש תחתוני נפץ וביקש לבצע פיגוע התאבדות באיצטדיון כדורגל בתל-אביב. ביום שישי נסגר המעבר בעקבות התרעה קונקרטית לביצוע פיגוע. אתמול פתח צה"ל את המעבר מחדש, אך נסגר שוב, בעקבות תפיסת המחבלת. המחבלת נתפסה במעבר ואותרה באמצעות האמצעים האלקטרוניים.

 

חומר הנפץ פוצץ באופן מבוקר על-ידי חבלנים, ולאחר מכן נפתח מחדש המעבר. מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, אלוף-משנה אבי לוי, אמר ל-ynet: "למרות האירוע, יש הפרדה בין ארגוני הטרור שמנסים לבצע פיגוע בכל דרך לבין אזרחים פלסטינים שרוצים להתפרנס".

 

אל"מ לוי הוסיף: "מדובר כאן בניצול ציני של ההקלות לפלסטינים כדרך לבצע פיגוע שעשוי היה להוביל לאסון גדול. ארגוני הטרור מחפשים כל דרך לבצע פיגועים ואנו עושים הכל על מנת לשמר את הרגיעה. אנו עושים בכל עת בחינה מחדש של המצב ונערכים בהתאם למה שקורה בשטח".

 

המח"ט ציין כי במהלך תפיסת המחבלת, היא נכנעה רק לאחר שניסתה להפעיל את חגורת הנפץ במקום ונכשלה. "הפקנו לקחים מאירועים קודמים ובמעבר ארז ישנם אמצעים שהובילו לגילויה".

  

גורמי ביטחון מציינים כי הפלסטינים בכל הדרגים, מאבו מאזן ומטה, קיבלו בקשות לעצור פעילים המעורבים בהוצאה לפועל של פיגועי התאבדות, אך למרות הכל - דבר לא נעשה. לדברי אותם גורמים, "ההקלות והמחוות ההומניטריות שניתנות לפלסטינים מנוצלות פעם אחר פעם על-ידי ארגוני הטרור להחדרת מפגעים לביצוע פיגועים בתוך שטח ישראל".

 

מחבלות הוציאו לפועל שמונה פיגועים

 

התופעה אף התרחבה בשנת 2004 כאשר יותר מ-50 נשים היו מעורבות בפיגועים. מערכת הביטחון סיכלה 45 פיגועים בהם היו מעורבות נשים במהלך שנות האינתיפאדה, ושמונה פיגועים יצאו לפועל. בדו"ח של השב"כ לסיכום ארבע שנות לחימה נכתב כי ארגוני הטרור מנצלים את היתרונות הגלומים בהפעלת נשים לביצוע פיגועים.  

 

במהלך האינתיפאדה הגבירו הפלסטינים את השימוש שעשו בנשים לפעולות טרור. כך למשל את הפיגוע במסעדת מקסים בחיפה באוקטובר 2003 ביצעה הינאדי טייסיר עבד אל-מאלק ג'אראדת. בפיגוע נהרגו 19 אזרחים ישראלים ונפצעו 50.

 

דעאא ג'יוסי, סטודנטית בת 21 מטול כרם, הובילה את המחבל המתאבד אשר התפוצץ בשוק בנתניה ב-19 במאי 2002, בו נהרגו 3 אזרחים ישראלים ונפצעו 59. ענדליב טקאטקה, פעילת תנזים בת 21 מבית-לחם, ביצעה את פיגוע ההתאבדות בשוק מחנה יהודה בירושלים באפריל 2002. בפיגוע נהרגו שישה ונפצעו 60.

 

במרס 2002 ביצעה איאת אלאחרס, בת 18 ממחנה הפליטים דהיישה סמוך לבית לחם, פיגוע התאבדות בסופרמרקט בקריית יובל בו נהרגו שני אזרחים ישראלים. 22 אחרים נפצעו. דראין אבו עישה, תושבת בית ווזאן שבשומרון, ביצעה את פיגוע ההתאבדות במחסום מכבים בתאריך בפברואר אותה שנה בו נפצעו שני שוטרים.

 

כך גם ופאא' אידריס, תושבת מחנה הפליטים אלאמערי ברמאללה, גרושה וללא ילדים. שביצעה את פיגוע ההתאבדות ברחוב יפו בירושלים בינואר 2002 בו נהרג אדם אחד. אמנה מונא, בת 26 מביר נבאללה, היתה פעילת פתח' בעת שפיתתה את הנער אופיר רחום באינטרנט והובילה אותו לאזור רמאללה, שם נרצח בינואר 2001.

 

אחה"צ: נער נתפס בקלנדיה עם בקבוק תבערה

 

ובינתיים, עצר כוח צה"ל במעבר קלנדיה, סמוך לרמאללה, נער פלסטיני כבן 16 שבכיסו נתפס בקבוק תבערה מוכן להפעלה. זאת לאחר שהנער עורר את חשדם של החיילים שביצעו על גופו חיפוש. 

 

בשבוע האחרון נעצרו חמישה נערים פלסטינים שניסו להבריח אמצעי לחימה דרך נקודות ביקורת ביהודה ושומרון.

 

מנצלים סיוע הומנטרי לבצע פיגועים

 

הפלסטינים לא בחלו גם בביצוע פיגועי טרור תוך התחזות לחולים או ניצול הקלות הומניטריות עבור חולים. התופעה בלטה במיוחד ברצועת עזה.

 

כך למשל ב-20 בדצמבר 2004 נעצר בבקה אל גרביה חמאד עא-כרים חמאד אבו-לחיה, תושב מחנה הפליטים ג'בליה בן 23. בחקירתו הודה האיש כי הוחדר לישראל במטרה לבצע פיגוע התאבדות עוד באוגוסט 2004. האיש עבר לישראל דרך מעבר ארז בכסות הומניטרי ,ותוך שימוש במסמכים רפואיים מזוייפים המעידים על היותו חולה סרטן כביכול, הזקוק לטיפולים רפואיים במרכז הארץ. אבו-לחיה תכנן לצרף אליו מפגע נוסף. לצורך הפיגוע אמורים היו השניים לקבל אמצעי לחימה בתוך ישראל על-ידי סייענים.

  

בתחילת אותו חודש נעצרו חסן אחמד עלי תום ומחמד דיאב נמר ג'ערור, שני מפגעים תושבי הרצועה, אנשי גדודי אל-אקצה. תום עבר למצרים דרך מעבר רפיח, לאחר שהציג אישורים על טיפול רפואי שאמור היה לעבור שם. הוא נעצר ב-12 בדצמבר לאחר שחדר לאזור הנגב. במהלך חקירתו עלה כי התכוון לבצע רצח של אזרח ישראלי ולקבור את גופתו כדי לקיים משא ומתן מול ישראל ולדרוש שחרור אסירים.

 

עוד התברר בחקירה כי תום ביקש לפגע בפסי הרכבת באזור נתניה באמצעות מטענים. כשבוע לפני מעצרו של תום נעצר גם ג'ערור במעבר רפיח, בעת שניסה לצאת מצרים. בחקירתו הודה ג'ערור כי אמור היה לצאת למצרים כדי לחבור לתום.

 

בפעילות משותפת של השב"כ וצה"ל נעצר ברמאללה במרס השנה מחמד בחיצי, פעיל חמאס תושב הרצועה, אשר תכנן לבצע פיגוע התאבדות בשטח ישראל. בחיצי עבר מעזה לגדה בכסות רפואית של תורם כליה פוטנציאלי.


פורסם לראשונה 20/06/2005 12:57

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המחבלת שנתפסה
צילום: איי פי
צילום: צפריר אביוב
מעבר ארז, היום
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
כוחות רבים זרמו למקום
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
האזור שבו נתפסה המחבלת
צילום: צפריר אביוב
מומלצים