שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

דני חלוץ: הציטוטים הגדולים

פעמים רבות נאלץ הרמטכ"ל המתפטר להסביר, להתנצל ולעיתים גם לתקוף בחזרה. תדמיתו הציבורית הוכתמה לא-אחת מכמה החלקות לשוניות. הנה כמה מהדברים שנכנסו ל"היכל התהילה" של הציבוריות הישראלית

חיים וקריירה ביד הלשון. פעמים לא מעטות - הצטייר בציבור הרמטכ"ל המתפטר דן חלוץ כבעל תכונות שליליות כ"יהירות" וניתוק מהביקורת הנרחבת שהוטחה בו לאורך תקופת כהונתו כרמטכ"ל וגם לפניה. בהתבסס על כמה מההתבטאויות שלו בעבר - נראה שחלוץ קנה תדמית זו בעקביות וביושר רבים. בעבר, הסתבך בכמה אמירות יוצאות דופן, למרות שבדרך כלל - מי שכונו "מקורביו" הזדעקו מיד כדי להסביר שדבריו נאמרו תוך שיקול דעת. לא תמיד זה כיבה את השריפה שיצר.

 

 

"מכה קלה בכנף"

ה"החלקה" המזוהה ביותר עם הרמטכ"ל הפורש היא אמירתו בראיון למוסף "הארץ", בהיותו מפקד חיל האויר. כאשר נשאל מה מרגיש טייס כאשר הוא משחרר פצצה במשקל טונה על אזור מיושב - השיב חלוץ: "אם את רוצה לדעת מה אני מרגיש כשאני משחרר פצצה – אני מרגיש מכה קלה בכנף המטוס כתוצאה משיחרור הפצצה. כעבור שנייה זה עובר וזהו". הראיון נערך זמן לא רב לאחר חיסול המבוקש סלאח שחאדה, שבמהלכו נהרגו עוד 16 אזרחים, בהם ילדים, מהטלת פצצה במשקל טונה אחת על שכונת מגורים בעזה. בעקבות עתירה לבג"ץ - אולץ חלוץ למסור את עמדתו המוסרית בנושא.

 

"אלה שלא מדברים עליהם"

בתקרית מילולית אחרת - הצליח חלוץ להקים עליו את חברי הקהילה ההומו-לסבית. בפרידה מיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, אמר חלוץ: "יש גברים, נשים, וכאלה שאסור להזכיר". חברי ה"קהילה" דרשו וקיבלו התנצלות מחלוץ. הוא הכחיש שהתכוון להומוסקסואלים.

 

"תמכור, תמכור"

את הדברים האלה של חלוץ לא שמעתם מפיו באופן ישיר, משום שנאמרו בטלפון, ליועץ ההשקעות שלו בסניף בנק לאומי בתל-אביב. בבוקר שבו פרצה מלחמת לבנון השניה - התפנה חלוץ להורות על מכירת תיק המניות שלו. לאחר פירסום הפרשה - הוא הסביר שיועץ ההשקעות חזר להודעה שהשאיר לו קודם לכן וכי מדובר בתהליך ארוך שבו החל לפני כמה חודשים לפני כן. לטענתו - הפרסום "מרושע". עם זאת, הנזק הציבורי לתדמיתו של חלוץ - כבר נגרם.

 

"באמת שלא אכפת לי"

בזמן מלחמת לבנון השניה, כאשר כבר החלו הקולות שביקרו את המערכת הצבאית והמדינית על הדרך שבה הוחלט לצאת למלחמה וחמור מכך - על הדרך שבה נוהלה - נשאל חלוץ על ידי העיתונאית אילנה דיין ב"עובדה" על הביקורת, ובחר להשיב באנגלית: "I really don't care".

 

"המודיעין לא יודע מה שאינו יודע"

לאחר התקרית שבה נחטף החייל גלעד שליט בגבול רצועת עזה - "הבריק" חלוץ באמירה שבעיקר חשפה את המבוכה המודיעינית בצבא, באומרו כי "המודיעין יודע מה שהוא יודע, ולא יודע מה שהוא לא יודע".

 

מידע מוטעה לציבור

בתקרית אחרת - מסר חלוץ, כמפקד חיל האויר, מידע לא מדויק  לעיתונאים ולציבור, אודות סוג החימוש ששימש לחיסול במחנה הפליטים "נוסיראת". חלוץ אמר כי "מסוקי אפאצ'י ירו טילי "הלפייר" ממוקדים" וציין כי "הפלסטינים משקרים באשר למספר הנפגעים".  מאוחר יותר נאלץ הרמטכ"ל דאז משה יעלון, להודות כי המידע שנמסר היה מוטעה, ונימק זאת ב"שיקולים מבצעיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן חלוץ. תמכור, תמכור
צילום: אי אף פי
מומלצים