שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המפעל זיהם; השופט נזף במשרד להגנת הסביבה
  השופט כתב כי נאלץ לזכות את מפעל כרמל אולפינים מזיהום אוויר חמור באזור מפרץ חיפה, רק בשל תקנות המשרד להגנת הסביבה: "פעולות ומחדלי המשרד להגנת הסביבה הביאו למצב אבסורדי המסכל השגת מטרות החוק למניעת מפגעים"

  זיהמו אך זוכו. בית משפט השלום בחיפה זיכה בצהריים (יום א') את מפעל כרמל אולפינים במפרץ חיפה ואת מנהליו, מאשמה של זיהום אוויר. בהחלטתו ציין השופט כי נאלץ לזכות את האחראים לזיהום בשל תקנות של המשרד להגנת הסביבה. השופט מתח ביקורת חריפה על המשרד וקבע כי המשרד אינו ממלא את ייעודו כמי שמגן על האזרח.

   

  זיהום האוויר החמור במפרץ חיפה אירע בחודש ספטמבר 2003. בשל תקלה במתקני הלפידים, שתפקידם לכלות את הגזים המזהמים הנפלטים מפעולות הייצור בבתי הזיקוק ובמפעל כרמל אולפינים, החל להיפלט מהלפידים עשן שחור כבד, שכיסה את מפרץ חיפה במשך קרוב לשלוש שעות. תקלה נוספת אירעה חודש לאחר מכן, ושוב נפלט עשן שחור לאוויר, הפעם במשך קרוב לחמש שעות.

   

  בשנת 2004 הגיש המשרד להגנת הסביבה כתב אישום נגד בתי הזיקוק ומנהליו, וכן נגד כרמל אולפינים ומנהליו. בשנת 2006 נחתמה עסקה עם בתי הזיקוק, והמפעל נקנס בסכום של 1.6 מיליון שקלים. כמו כן נגזר על המנכ"ל, ישר בן מרדכי, לרצות 150 שעות למען הציבור, ללא הרשעה.

   

  משפטם של כרמל אולפינים ומנהליה התנהל במלואו. השופט דניאל פיש ציין כי במהלך המשפט התברר כי המפעל עמד במלוא התנאים שקבע לו המשרד להגנת הסביבה בצווים האישיים. בין היתר כאשר לא נקבעו תקנים, אלא רק באלו אמצעים על המפעל להצטייד. "תחת קביעת תקן פליטה ברור, חד-משמעי ומחמיר ביחס ללפיד, הסכים המשרד שהתקנת מתקנים מסויימים – לפיד מסוג ללא עשן (smokeless) ומתקן להשבת גזים- יהוו עמידה בהוראה האישית", כתב השופט בפסק הדין.

   

  כמו כן צויין כי מספר השעות בהן ייפלט עשן שחור מהלפידים, לא יעלה על 25 שעות בשנה. השופט ציין כי במפעל ראו בהוראה זו היתר לתקרה מסוימת של פליטת עשן שחור, וכי במשרד לאיכות הסביבה לא הצליחו להסביר מדוע התירו זאת, למעט העובדה שהמפעל ביקש.

   

  השופט, הטיל את האחריות על המשרד להגנת הסביבה: "פעולות ומחדלי המשרד להגנת הסביבה הביאו למצב דברים אבסורדי המסכל השגת מטרות החוק למניעת מפגעים. המשרד להגנת הסביבה איפשר למפעל לחסות בצילה של ההגנה מפני תביעות ואישומים בגין גרימת זיהום אוויר למרות התרחשות שני האירועים נשוא כתב האישום, שהיו לכל הדעות בין החמורים שאירעו באיזור מפרץ חיפה... כרמל אולפינים קיימה את ההוראות האישיות שניתנו לה בתחום מניעת זיהום האוויר. כך, הלכה למעשה, העניק המשרד להגנת הסביבה למפעל חסינות מפני הליכים על פי החוק למניעת מפגעים ונתן בידיו רשיון לזהם את הסביבה ולסכן את בריאות הציבור אף מעבר לרמות המותרות באופן רגיל במסגרת התקנות".

   

  עוד כתב השופט פיש בפסק הדין כי מדובר בכשל מערכתי: "האירועים נשוא כתב האישום לא היו בלתי נמנעים והם לא אירעו מחמת כוח עליון... המחדלים לא היו מחדלים של רגע או של יום, אלא תוצאה של כשל מערכתי בהטלת פיקוח באמצעות ההוראות האישיות שניתנו למפעלים על ידי השר להגנת הסביבה והם מנעו את הרשעת חלק ניכר מהאחראיים לאירועים, למרות חומרתם. סיום ההליך בזיכוי מחייב בדיקת יסודית של שיטות הפיקוח הנהוגות ואופן ביצוען, על מנת להבטיח כי רבבות תושבי חיפה יזכו להגנה על סביבתם ובריאותם לה הם זכאים".

   

  יו"ר מפלגת הירוקים, פאר וייסנר, מסר כי דברי השופט מוכיחים פעם נוספת, "שבמקום שמשרד להגנת הסביבה ישמור על בריאותו של הציבור, הוא הולך יד אחת עם המזהמים".

   

  עו"ד אייל רוזובסקי, ממשרד צלרמאייר-פילוסוף שייצג את כרמל אולפינים בתיק, אמר לאחר הכרעת הדין כי ההחלטה ניתנה על ידי אחד השופטים הידועים בפעילותו למען הארגונים הירוקים. "עובדה היא שהשופט ציין כי המפעל עמד בכל התנאים שקבע לו המשרד להגנת הסביבה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי פרידמן
  ענן העשן במפרץ חיפה. ספט' 2003
  צילום: גבי פרידמן
  מומלצים