שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  הרב אבינר: בעוד אלה מתפלפלים, אלה מתים

  שלמה אבינר, רב היישוב בית אל וראש ישיבת עטרת ירושלים בעיר העתיקה לא מבין איך אנשים לא חותמים בהמוניהם על כרטיסי אָדי. "מדובר בפיקוח נפש", הוא אומר וגם מספק אישור הלכתי למתלבטים מסיבות דתיות

  החתימה

  "חתמתי על כרטיס אָדי לפני בערך 15 שנים. אגב, אני חתום גם על הכרטיס בארצות הברית. הם ביקשו את תמיכתי והתנו זאת בחתימה על הכרטיס. כמובן שהסכמתי. את אברי אתרום כמובן כאן".

   

  הסיבה

  "אין שום דבר מיוחד או מסוים שגרם לי לחתום. בעיניי מדובר בדבר פשוט".

   

  ההתלבטויות

  "לא מדובר בהתלבטויות אלא בדבר פשוט. בארץ ישנם כאלף אנשים שמחכים להשתלה והם חיים בינתיים בצל המוות וללא איכות חיים. ללא השתלה הם ימותו. זאת האמת האכזרית".

   

  התגובות

  "אנשים יודעים שאני עוסק בכך ושאני חתום על כרטיס אָדי ולא פעם משתפים אותי בסיפוריהם. כך נודע לי ששכני יעץ להורי אחייניתו לתרום את אבריה. בזכותה ניצלו שבע נפשות. במקרה אחר בחורה מהיישוב שלי, מבית אל, נהרגה בתאונת דרכים ובעלה החליט לתרום את אבריה. במקרה שלישי, אחותו של בחור שלמד אצלנו בישיבה נהרגה וההורים שלו ביקשו לדעת את דעתי בעניין תרומת אברים. כשהוא ניגש לשאול אותי לא היה לי זמן לענות לו ורק הראיתי לו את הכרטיס שלי. זה הספיק".


  הרב אבינר וכרטיס אדי. פיקוח נפש (צילום: דודי ועקנין)

   

  פגשתי בחולה

  "זכורה לי במיוחד פגישה עם אישה שסבלה ממחלת ריאות קשה ונזקקה להשתלה. היא הייתה מחוברת לחמצן יומם וליל והילכה כמו שד עלי אדמות. אני זוכר כיצד תיארה לי בצבעים מרנינים את הרופא שביצע את ההשתלה, איך הוא נסע במהירות עצומה מבית החולים בו בוצעה ההשתלה לבית החולים בו הוציאו את השתל וחזרה. האישה הזאת קיבלה את חייה ואת איכות החיים בחזרה. משהחלימה חזרה לעבוד כאחות בבית חולים".

   

  פרויקט תורמים לחיים:

 1. ביממה הראשונה למבצע: 9,000 גולשים חדשים הצטרפו לאדי
 2. רוצים לדבר על זה? היכנסו לפורום אדי ב-ynet

   

  התרומה והדת

  "קיים כאן פיקוח נפש לכן, אנשים מוטרדים מרגע קביעת המוות ומתחיית המתים. בשנת 1986 אישרו הרבנים הראשיים לישראל דאז, הרב שפירא והרב אליהו, את פסיקתו של הפוסק הגדול הרב משה פיינשטיין. במוות מוחי הכוונה לכל המח כולל גזע המח וכולל מרכז התפקוד של הנשימה העצמונית. כלומר, מוות מוחי הוא מוות אך יש לערוך מבחנים ובדיקות כדי לקבוע זאת. יש רבנים חרדים שחושבים אחרת והם רוצים שהלב יפסיק לעבוד. אך עד שהלב מפסיק לעבוד עוד ניתן להשתמש בחלק מהאברים אחר כך כבר לא.

   

  "לעניין תחיית המתים, אם אלוקים יכול לקחת אדם מת, והוא יכול, ולהפוך אותו לאדם חי אז הוא יצליח לעשות זאת עם אבר או בלעדיו".

   

  מילה לספקנים

  "כל אחד יודע שמדובר בהצלת נפשות. בפיקוח נפש. יש הטוענים שהרופאים הם לא אנשים אמינים. זאת טענה מרושעת ושקרית לומר שאנשים יהרגו בן אדם כדי לקחת את אבריו. לא היה מקרה אחד כזה. הרופאים הם אנשים טובים. הרופא שמטפל והוועדה שמחליטה לאשר הם לא אותם הרופאים אלה רופאים אחרים".

   


   

   

  כבר חתמו על כרטיס אדי ומפצירים גם בכם להציל חיים:

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דודי ועקנין
  לא מדובר בהתלבטויות. הרב שלמה אבינר
  צילום: דודי ועקנין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים