שתף קטע נבחר

אולמרט למורים: תזנחו את העמדות המיליטנטיות

הממשלה אישרה להקצות מאה מיליון שקל לרפורמה בחינוך. אולמרט נזף במופז, שקרא להדיח את שרת החינוך - וזה השיב: "המורים אינם אויב, לא צריך לשבור אותם". תמיר מצפה לצווי ריתוק ואומרת ל-ynet: "הילדים מסתובבים בלילות ויוצאים מכל מסגרת. המבחנים הבינלאומיים מוכיחים שהרפורמה נדרשת"

ביום ה-46 לשביתת המורים העל-יסודיים, ממתין הארגון השובת בדריכות להחלטת בית-הדין הארצי לעבודה, בעניין דרישתם של שרי האוצר והחינוך לצווי ריתוק. הנושא כיכב הבוקר (יום א') בישיבת הממשלה, כאשר במקביל - ניסה ארגון ההורים הארצי להשבית ליום אחד של מחאה את הלימודים בבתי-הספר היסודיים, עם הצלחה חלקית בלבד.    

 

"אני מאוד מקווה שארגון המורים יזנח את העמדות המיליטנטיות ויאמץ עמדות הפשרה, שהציג יו"ר ההסתדרות", אמר ראש הממשלה אולמרט בפתח הישיבה השבועית. הוא גיבה את השרים רוני בר-און ויולי תמיר, "על הדרך האחראית והמאופקת בה הם מנהלים את המשא-ומתן". עוד אמר: "אנו מייחלים לסיום השביתה, אך לא ניתן יד למהלכים שיכולים להביא להתמוטטות כללית של מערכות השכר במשק".

 

במהלך הישיבה העיר ראש הממשלה לחבר מפלגתו, שר התחבורה שאול מופז, על שחתם על עצומת הח"כים הקוראת להדיח את שרת החינוך. "אם אתה רוצה למחות, אתה יכול למחות כאן", אמר לו, ומופז השיב: "אני מוחה כאן, הבעיה היא שכל הממשלה נושאת באחריות. אני לא מקבל את התזה שצריך לשבור את המורים, הם אינם אויב - הם המחנכים של 600 אלף הילדים שלנו". הוא הבהיר כי בחתימתו לא היה כל עניין אישי: "זו הייתה אמירה של מחאה".  

 

שרים בעבודה ובהם היו"ר, אהוד ברק, קראו לאולמרט להתערב במשא-ומתן עם המורים ולהביא לאלתר לסיום השביתה. הם גיבו את תמיר והביעו תמיכה במתווה שהציע יו"ר ההסתדרות עיני, המקובל גם על משרד האוצר.

  

מחכה לצווים

תמיר עצמה התפנתה הבוקר לרגע של חשבון נפש. "אני חושבת שלאורך הדרך במשבר הזה, כל אחד עשה טעויות, כולל אותי. אנו עובדים במתח ובלחץ גדול. אבל בגישה העקרונית, לא טעינו", אמרה בשיחה עם ynet.

 

בעיקר הביעה תמיר, שרן ארז וחבריו כבר מכנים אותה "בוגדת וגרועה מלימור

לבנת", צער על "חוסר האמון העמוק של חברי ארגון המורים בכל אחת ממערכות השלטון. לכן, הם רוצים שכל תביעותיהם תמולאנה כאן ועכשיו. אבל עליהם להבין שמדובר בתהליך, שבו לצד הרפורמה יש בכוונתנו ללכת לקראתם".

 

"אנו מבקשים לערוך רפורמה במערכת החינוך, רפורמה יסודית ומשמעותית", אמרה שרת החינוך. "ראינו את תוצאות המבחנים הבינלאומיים, שאינם מחמיאים לנו ורק מוכיחים שהרפורמה הזאת הייתה נדרשת, ולמרות כל הקשיים - אנו חייבים לבצע אותה", הוסיפה.

 

לדברי השרה, המערכת נקלעה למצב של אין ברירה, ונאלצה לבקש צווי מניעה: "ניסינו כל מתווך אפשרי, פנינו לכל גורם שיכול לפשר, אך בלא הועיל. איננו יכולים להרשות לעצמנו, כשהילדים מסתובבים בלילות ויוצאים מכל מסגרת, להותיר את העניין כך. אני חושבת ששביתת המורים גורמת לנזק גדול מאוד, והדבר הראשון אותו אני מבקשת הבוקר מבית-המשפט זה להחזיר את הילדים לבתי-הספר".

 

בטרם יגבש את החלטתו, ביקש בית-הדין מהשרים הבהרות לגבי הצעותיהם בעניין שכר המורים וצמצום מספר התלמידים בכיתה. את המסמך ביקש לראות עד לשעה שש בערב. תמיר פירטה כי בשנת 2008 יושקעו עוד מאה מיליון שקלים, לטובת צמצום מספר הילדים בכיתות והוספת שעות לימוד. הדבר אושר בישיבת הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
די למיליטנטיות: אולמרט.
צילום: איי פי
כולם טעו: תמיר.
צילום: גיל יוחנן
נזיפה מהבוס: מופז.
צילום: עמית שאבי
מומלצים