שתף קטע נבחר

מאבק במאחזים הלא-חוקיים - גרסת הימין

"התנועה לשמירת אדמות הלאום" הוציאה תיק מפורט על בנייה לא-חוקית בקרב הפלסטינים. לדברי ראשי העמותה, המינהל האזרחי פותח בטיפול נגד פחות מ-20 אחוז מהבנייה הבלתי-חוקית בשטחי C. ח"כ אריאל: "אין אפילו מראית עין של עשיית חוק וצדק מצד ראש הממשלה בסוגיית המאחזים"

מתנגדים לעשיית איפה ואיפה. על רקע העיסוק בסוגיית פינוי מאחזים בלתי-חוקיים הוציאה "התנועה לשמירת אדמות הלאום" תיק משלה בעניין המאחזים. ואולם כאן מדובר במאחזים פלסטינים. התיק הגיע לידי ynet.

 

 

"אם מדברים על מינהל תקין ועל שלטון החוק, אז החוק לא מבחין בין יהודים לערבים", אמר ראש התנועה, בצלאל סמוטריץ'. "הצווים החדשים שנכנסו לתוקפם בראשית השנה שעברה אינם מבחינים בין יהודים לערבים, ובכלל זה הצו שהגדיר בנייה בלתי-חוקית כעבירה פלילית, ומעניק לרשויות האכיפה כלים יעילים כמו ניתוק תשתיות, מים וחשמל.


מאחז פורדיס שבגוש-עציון

 

"יש לנו תיק עבודה על כל מאחז ומאחז פלסטיני. בתיק רואים שהמינהל האזרחי פותח בטיפול נגד פחות מ-20 אחוז מהבנייה הבלתי חוקית בשטחי C (בשליטה ישראלית), בה בעת שיש יותר מ-40 אלף מבנים בלתי-חוקיים".

 

לדברי סמוטריץ', המינהל האזרחי טוען כי פתח 5,700 תיקים נגד פלסטינים, אך המספר בפועל גדול בהרבה. הוא הוסיף כי במינהל האזרחי יש כ-3,000 תיקים פתוחים נגד יהודים, ואין בשטח עוד בנייה בלתי-חוקית מעבר לכך.

 

חברי הארגון שלחו את התיק שהכינו לשר הביטחון, לאלוף פיקוד המרכז ולראש המינהל האזרחי. אחת הדוגמאות בתיק מתארת את הבנייה במאחז הפלסטיני פורדיס שסמוך למאחז מעלה-רחבעם באזור ההרודיון. לתיק צורפו תצלומים ותצלומי אוויר של המאחז. "אין מדובר במבנה בודד ומוסתר, כי אם במאחז שלם", אמר רכז יהודה ושומרון בעמותה, יאיר בן-דוד. "זהו יישוב של ממש שנבנה לאור יום מתחת לאפן של רשויות אכיפת החוק במשך שנים.


תצלום אוויר של מאחז פורדיס. הסימונים - בנייה ללא אישור

 

"כפי שניתן לראות בתצלום האוויר ובצילומי השטח שערכתי בתחילת דצמבר, הרי שהפרת החוק הבוטה והחצופה נמשכת ואף גוברת בימים אלו ממש. אין פוצה פה ומצפצף. חומרתה של הבנייה הבלתי-חוקית אינה מסתיימת בנזק הנגרם לשלטון החוק ולאמון הציבור ברשויות השלטון. מדובר בחומרה יתרה משום שהמאחז נמצא על ציר ראשי המוביל אל היישובים הישראלים באזור, וכן על הציר המוביל אל ההרודיון - אתר ארכיאולוגי ידוע וחשוב".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, ח"כ אורי אריאל, התייחס לתיק המאחזים הפלסטיניים ואמר ל-ynet: "אין אפילו מראית עין של עשיית חוק וצדק מצד ראש הממשלה בסוגיית המאחזים. האפליה הברורה והגורפת שהוא מנהל נגד תושבי המאחזים פסולה מבחינה חוקית, מוסרית ואנושית.

 

"לא החוק והסדר עומדים לנגד עיניו, אלא שיקולים פוליטיים ואנוכיים-צרים. הביזיון האמיתי הוא העלמת העין מעשרות אלפי הבתים הערבים והבדואים הבלתי-חוקיים והתרשלות השלטונות בטיפול בהם".

 

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה לדברים: "אין בכוונתנו להתייחס לדו"ח, הואיל והוא לא הועבר לעיוננו, ואיננו מכירים את תוכנו. לאחר שיגיע לידינו, נלמד את תוכנו ונתייחס בהתאם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים