שתף קטע נבחר

העניים משלמים את מחיר הצמיחה

כבר יותר משלוש שנים שמבטיחים לנו: אוטוטו תשפיע הצמיחה הכלכלית על מדדי העוני. אך דו"ח הביטוח הלאומי מוכיח בכל פעם מחדש מחדש כי הממשלה בוגדת באזרחיה

באוקטובר 2004, כשתמה השנה הראשונה לחידוש הצמיחה הכלכלית ולמרות זאת המשיך העוני בישראל להתרחב, הרגיעו אותנו אנשי משרד האוצר ודובריהם בתקשורת: אל תתרגשו, מדובר עדיין בהשפעה החולפת של המיתון. כבר בשנה הבאה נראה ירידה בעוני, כשפירות הצמיחה יתחילו לחלחל למטה.

  

עברה שנה, ושוב פורסם דו"ח העוני שבישר על התרחבותו. שוב אמרו לנו בכירי האוצר וגרורותיהם: אל דאגה, המפנה בפתח. אנחנו כבר מגדילים את הקצבאות, מצמצמים את האבטלה, מזרזים השקעות ותוך כמה חודשים מדדי העוני ירדו.

 

חלפו עוד שנתיים וחצי, אך דבר לא קרה. העוני עדיין סירב להצטמצם. הבשורה הגדולה ביותר של דו"ח העוני של הביטוח הלאומי מאשתקד הייתה שהגידול בשיעור העניים באוכלוסיה "נבלם". ואף זאת לא אצל כולם: מספר הילדים במשפחות עניות גדל מ-775 אלף במחצית הראשונה של 2006, ל-796 אלף במחציתה השנייה.

 

כשפרסם הביטוח הלאומי את דו"ח העוני המעודכן למחצית 2007, התברר באחת שכל ההבטחות והתחזיות לצמצום העוני היו מצוצות מהאצבע. במרוצת המחצית הטובה ביותר בתולדות המשק הישראלי מבחינת הנתונים המקרו-כלכליים, הורעו כל מדדי העוני. מספר הישראלים החיים מתחת לקו העוני עלה בקרוב לשני אחוזים. עלה מספר הילדים במשפחות העניות. עלה שיעור המשפחות העניות שבראשן גמלאי. עלה אחוז המשפחות העניות עם מפרנס אחד. תחולת העוני גדלה גם בקרב הערבים וגם בקרב היהודים.

 

זהו כישלון מחפיר לתפיסה הגורסת ש"הצמיחה תענה על הכל". כי היא לא. המיתון הסתיים רשמית לפני חמש שנים. ניתן היה לצפות שפירותיה של הגאות החזקה מאז ועד היום יגיעו, לפחות בחלקם, גם לשכבות המצוקה, למקבלי ההכנסות הנמוכות, למשפחות מרבות ילדים, לעובדים בשכר נמוך מאוד, לנפגעי קיצוץ הקצבאות. ניתן היה לצפות שממשלתה של מדינת ישראל, שלה שיעור העוני הגבוה ביותר בעולם המערבי, תנקוט בתקופה של פריחה וצמיחה מדיניות חברתית יזומה ותקיפה לצמצום העוני. ניתן היה אפילו לצפות לכך שהיעד של הקטנת העוני יזכה לאותו טיפול מסור של משרד האוצר כמו היעד הקטנת הגרעון והחוב הממשלתי.

 

ציפיות שווא. הגאות פסחה על העניים וממשלת ישראל זנחה אותם ובגדה בהם. שני העשירונים האחרונים בסולם ההכנסות שילמו את מחיר המיתון, שילמו את מחיר הפסקת המיתון – ומשלמים עכשיו את מחירה של הצמיחה.

 

המיתון אכן הסתיים לפני חמש שנים אבל כתם העוני על מצפונה של החברה הישראלית רק מתרחב. הבושה הלאומית רק מעמיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים