שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מכוונים גבוה

  שיתופי פעולה בינלאומיים, ציון תאריכים היסטוריים ונוכחות מסיבית של סופרים ישראלים מובילים ברשימת הפקות המקור של הרפרטואר החדש של התיאטרון הלאומי "הבימה"

  בעולם התרבות הישראלי, שמתקשה מאד לתכנן קדימה בשל גזרות תקציביות שמונחתות עליו חדשות לבקרים, תֹכְנִיה סדורה של תיאטרון רפרטוארי לשנתיים קדימה נתפשת פחות או יותר כמו פנטזיה שנחמד לטפח אבל עדיף שלא ליפול ברשתה. אחרי הכל, יש שיאמרו, אם את מטה חגיגות הששים למדינת ישראל אפשר היה להקים שישה חודשים בלבד לפני המועד, מה בוער?

   

  בתיאטרון הלאומי "הבימה" מבקשים לשבור את הנוהג ובמקום לכבות שריפות, מציגה הנהלתו תכנית עבודה מגובשת ועשירה שכוללת בתוכה את חגיגות יום ההולדת התשעים של התיאטרון, חגיגות המאה לעיר תל אביב ואירועים מיוחדים לציון 60 שנה למדינת ישראל. "זו תהיה עונה בלתי נשכחת", מבטיחים מנהלי התיאטרון ועל פי הרשימה שכוללת לא מעט שיתופי פעולה בינלאומיים והפקות מקור מעוררות סקרנות, עושה הרושם שהם מתכוונים לקיים.  


  פרויקט הדיבוקים יפתח את חגיגות התשעים של הבימה (צילום: ז'ראר אלון)

   

  בהתחשב בעובדה שמזה כשנה פועל התיאטרון בתנאים לא קלים מחוץ לאולם הבית שנמצא בשיפוצים, הצהרת הכוונות היא סמן מעודד. 24 הפקות חדשות מציגה התכנייה לשנתיים הקרובות ובהבימה מתכננים שחלקן הארי יציגו באולמות הבית.

   

  חגיגות יום הולדתו התשעים של תיאטרון יפתחו החודש בפסטיבל ישראל עם פרויקט "הדיבוקים" כמחווה להצגה המיתולוגית שביים וכטנגוב בתחילת דרכו של התיאטרון העברי. הבמאי הפולני הנודע, קז'ישטוף ורליקובסקי, יציג בפסטיבל את גרסתו עטורת השבחים למחזה "הדיבוק".

   

  במקביל יעלה התיאטרון הלאומי את ההצגות "דיבוקים" מאת ובבימויה של מור פרנק, שעוסקת בסיפורי דיבוק מצמררים מהפולקלור היהודי; "בחצי הלילה", תיאטרון מחול מאת ובביצוע רננה רז ועופר עמרם שיוצאים למסע של פרשנות חופשית בהשראת המחזה של ש. אנסקי; "בין שני עולמות" מאת ובבימויו של שמואל שוחט, בוגר התיאטרון החזותי בירושלים, תחייה את הדיבוק המיתולוגי בשילוב מרתק בין שחקנים לבובות.

   

  כחלק מהחגיגות יקיים "הבימה" לראשונה מופעי פארקים של מחזות זמר. אחרי 1100 הצגות ייערך ב-5 ביוני בגן סאקר בירושלים מופע פתוח של "בוסתן ספרדי", שרכשה עיריית ירושלים. המחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדר", יציג באוגוסט הקרוב במערות בית גוברין ובחודש אוקטובר בפארק תמנע למרגלות עמודי שלמה ובאמפיתיאטרון הרומי בקיסריה.

   

  פרויקט "דור שלישי" בשיתוף עם השואבינה בברלין ינסה לפענח את הקשר בין גרמנים, ישראלים ופלסטינים. הפרויקט מאת ובבימויה של יעלי רונן, יחקור את שורשי הקשר בין העמים וגלגוליו במהלך השנים כפי שהוא משתקף דרך עיניהם של בני הדור השלישי ויאפשר ליוצרים לבחון מחדש את השנים בהן צמחו הנרטיבים המכוננים של שלושת העמים.

   

  עוד במסגרת שיתופי הפעולה הבינלאומיים יקיים התיאטרון פרויקט מחזאים צעירים בשיתוף עם התיאטרון העירוני בדיסלדורף ובחסות איחוד תיאטרוני אירופה. לפרויקט זה יחברו מחזאים צעירים משתי המדינות לסדנאות כתיבה משותפות בהן יכתבו מחזות קצרים שיעלו במקביל בישראל ובגרמניה בבימויה של דדי ברון.  


  "משוגעת". יעלי רונן מציצה אל המחלקה הסגורה (צילום: ז'ראר אלון)

   

  התיאטרון העירוני של פארמה יגיע לישראל בחודש ספטמבר כאורח התיאטרון הלאומי ויציג את "החקירה" מאת פיטר וייס, מחזה המבוסס על משפטי נירנברג. בחודש אוקטובר ייערך מפגש גומלין בין שני התיאטרונים הפעם בפארמה, שם יוצגו במסגרת פסטיבל התיאטרון בעיר ההצגות הישראליות "מלחמה", "פשוטה" ופרויקט הדור השלישי.

   

  במסגרת שנת פולין בישראל יארח תיאטרון הבימה את תיאטרון WPOLCEZNY מוורוצלב. זהו ביקור גומלין שמגיע אחרי ביקורו של הבמאי הישראלי חנן שניר בפולין בשנה שעברה ובסופו יעלה הבמאי מיכאל זאדרה בפולין הפקה בהשתתפות שחקנים ישראליים.

   

  ההפקה, על פי מחזה מאת פאבל דמירסקי, מהקולות הבולטים של הדור הצעיר של התיאטרון הפולני העכשווי, עוסק במערכת היחסים המורכבת בין העם הפולני לעם היהודי. חגיגה פולנית נוספת שמתוכננת לעונה הקרובה היא פסטיבל קריאה של מחזות פולניים בהשתתפות יוצרים ישראלים ופולנים ובביצוע שחקני הבימה. מטרת הפסטיבל, שייערך בחודש דצמבר, לחשוף לראשונה בפני הקהל הישראלי את הגל החדש של המחזאות הפולנית. 


  השוטר אזולאי יזכה לעיבוד בימתי 

   

  בעקבות הצלחתו האדירה של פסטיבל הקריאה של מחזאות פוליטית מבריטניה, שנערך בחודש מרץ האחרון בשיתוף עם התיאטרון הלאומי המלכותי של אנגליה, החליטו שני מנהלי התיאטרונים להפיק במשותף ערב שיורכב ממחזה ישראלי ומחזה אנגלי שיעסקו בתקופת המנדט הבריטי ובהשלכותיה מנקודות מבט של מחזאים משתי המדינות.

   

  "באמצעות מערכות הקשרים שהבימה יצרה בזירה הבינלאומית המגמה היא לפתוח ערוץ הידברות שייצר אינטראקציה שתוביל לשיתופי פעולה", אומר אילן רונן, מנהלו האמנותי של התיאטרון ומדגיש, "כל האירועים המיוחדים לרגל חגיגות 90 השנה להבימה ממומנים מכספים חוץ תקציביים שהצלחנו לגייס מתרומות, קהילות יהודיות, קרנות וגורמים פרטיים בארץ ובחו"ל".

   

  נוכחות מאסיבית של ספרות עברית

  חוברת הרפרטואר מציגה בולטות משמעותית למחזאות ישראלית חדשה שמכוונת גבוה. ב-11 הפקות המקור המתוכננות לשנתיים הבאות יש נוכחות בולטת לסופרים ובהם עמוס עוז, יוכי ברנדס, יצחק בשביס זינגר, יהושע סובול ואילנה ברנשטיין. בחודש יוני הקרוב תיערך הפרמיירה לדרמה המשפחתית, "שעה יפה ליוגה", מאת ברנשטיין ובבימויו של אלון אופיר, מחטטת בסודות ובשקרים שנחשפים במפגש משפחתי מטלטל. 


  כל החיים לפניה. ליא קניג תגלם את גיבורת הרומן של אמיל אז'אר

   

  אחרי הצלחתו האדירה של העיבוד הבימתי לספרו "קופסא שחורה", חוזר הסופר עמוס עוז לשתף פעולה עם הבמאי חנן שניר. הפעם הם עושים את זה עם עיבוד של שניר לספר "אותו הים" מאת עוז. אלון אופיר יביים את "אחים", מחזה מאת הסופרת יוכי ברנס על העמדתו בספק של הגרעין המשפחתי היציב ומוני מושונוב יביים את "ליל העשרים", עיבוד מחודש למחזה מאת יהושע סובול על קבוצת עולים צעירים שמתמודדים עם שאלות מוסר ובעיות קיום. מוני מושונוב שיחק בהפקה הראשונה של המחזה בבימויה של נולה צ'לטון בתיאטרון חיפה.

   

  מהעיזבון של חנוך לוין החליטו בהבימה להפיק את הקומדיה "אלמו ורות" שתעלה לראשונה לציון עשור למותו של המחזאי. זוהי דרמה קומית משפחתית משעשעת שמתרחשת בביתם של זוג במריבה. טטיאנה קנליס אולייר תביים את "שונאים סיפור אהבה", עיבוד בימתי לספרו של חתן פרס נובל, יצחק בשביס זינגר. את העיבוד לספר כתבה קנליס אולייר בשיתוך עם עינת ברנובסקי.

   

  הבימה תאמץ את ההצגה "דפוקים", שגרסה מקוצרת שלה הועלתה בפסטיבל "פותחים במה" לפני חודשים ספורים. את המחזה, קומדיה רומנטית על אהבה, פנטזיות, נישואים, גירושים, חמלה ותקווה לחיים טובים יותר, כתב צדוק צמח ויביים רוני ניניו.

   

  ההפקה המפתיעה ביותר ברפרטואר היא "השוטר אזולאי", עיבוד ראשון לבמה לסרט המופתי של אפרים קישון. "זו קלאסיקה קולנועית שמזוהה עם תל אביב ויש בה את כל הנדבכים של תרבות ישראלית במיטבה. זה יהיה אתגר לתרגם את זה לתיאטרון", אומר רונן.

   

  פרויקט מסקרן במיוחד של יעל רונן שיעלה בחודשים הקרובים הוא "משוגעת", מחזה שכתבה על ארבע מאושפזות צעירות במחלקה סגורה של בית חולים פסיכיאטרי. במבט קומי דרמטי הופכת המחלקה הסגורה למרפסת המשקיפה על הקרקס האנושי של החברה המודרנית, על חיי הנפש של אלו המוגדרים חולים ואלו המוגדרים בריאים.

   

  העולם גדול ופתוח

  רשימת ההפקות המתוכננות בהבימה של מחזאות עולמית מודרנית, מגוונת מאד ומעוררת ציפייה רבה. בהבימה הצליחו להשאיר אצלם גם לעונה הקרובה את יבגניה דודינה, שתשחק בעיבוד של כריסטיאן לוליק לסרט הנודע "דוגוויל", של לארס פון טרייר.

   

  דודינה תשתתף גם בהפקה "אדיפוס", שיביים חנן שניר. את המחזה מתרגם מחדש המשורר שמעון בוזגלו ובהפקה ישתתפו לצדה של דודינה, שתגלם את יוקסטה, גם איתי טיראן ויגאל שדה.

  את המחזה זוכה פרס הפוליצר, "אוגוסט: מחוז אוסייג'" של טרייסי לטס, יביים אילן רונן. המחזה חושף בארסיות את פניו האמיתיות, המדהימות והמבעיתות לפרקים של מוסד המשפחה.

   

  בחודש ספטמבר יחלו חזרות על "כל החיים לפניו", עיבוד של קסבייה ז'אר לרב המכר של אמיל אז'אר (רומן גארי). את ההצגה, שבמרכזה זונה בפנסייה שמתפרנסת מטיפול בילדי זונות ומערכת היחסים שנרקמת בינה לבין ילד ערבי שהיא מטפלת בו, יביים איציק ויינגרטן ובתפקיד הראשי תשחק ליא קניג.

   

  "הזוג המוזר" של ניל סיימון חוזר בתרגום מעודכן של דניאל לפין ובבימויו של משה נאור. זוהי קומדיה מטורפת על שני גברים גרושים שחולקים דירה משותפת.

   

  במסגרת הקלאסיקות יחזיר תיאטרון הבימה לבמה את "ביקור הגברת הזקנה" מאת פרידריך דירנמאט ובבימויו של אילן רונן. את תפקיד הגברת הזקנה תגלם בהצגה גילה אלמגור. גם שקספיר יחזור להבימה הפעם עם "רוב מהומה על לא מאומה" בכיכובם של רמי הויברגר וליליאן ברטו שיביים אודי בן משה. פרויקט דגל שכולו מחווה לסיפורי אלף לילה ולילה שייערך בשיתוף עם התיאטרון הערבי-עברי ביפו מחזיר את השחקן והבמאי נורמן עיסא לתיאטרון הבימה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רונן. זו תהיה עונה בלתי נשכחת
  צילום: מרב יודילוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים