שתף קטע נבחר

ישראל מאשרת רגיעה "בלי לפתוח שמפניות"

בבוקר שלפני פרוץ ה"תהדיאה", מדברים גורמי הערכה על "רגיעה שברירית וקצרת מועד". בלשכתו של אולמרט מדגישים כי גלעד שליט כלול בהבנות. "אנחנו רוצים למצות כל הזדמנות לרגיעה ולשקט לתושבי הדרום, אבל אף אחד לא פותח שמפניות ומכריז שהחמאס כיתת חרבותיו לאתים"

מחר, יום חמישי, בשעה שש בבוקר, זה אמור להתחיל: צה"ל והחמאס ינצרו אש, והרגיעה, עליה הוכרז אתמול בקהיר ובעזה, תצא לדרך. הבוקר אישרו בירושלים באופן סופי את המהלך, מבלי לתלות בו תקוות גדולות מדי. 

 

בדרך לשקט?

 

"כל גורמי ההערכה אומרים שזאת הפסקת אש שברירית וקצרת מועד", אמר ל-ynet מקור מדיני בלשכתו של אהוד אולמרט. "אנו רוצים למצות כל הזדמנות לרגיעה ולשקט לתושבי הדרום. אנחנו נותנים הזדמנות לרגיעה, אבל אף אחד לא פותח שמפניות ומכריז שהחמאס כיתת חרבותיו לאתים".

 

המקור המדיני הבהיר כי בניגוד לטענות הפלסטיניות, ההבנות כוללות את התביעה הישראלית לקדם את המשא-ומתן לשחרורו של גלעד שליט. "גלעד כלול בעסקה, ולא משנה מה אומר החמאס".

 

חובת ההוכחה

לפי הפרטים שסוכמו, הפסקת האש תהיה מוחלטת, בכל הגזרות ומצד צה"ל וכל הארגונים הפלסטיניים. בהתאם לאכיפתה תחל ישראל במתן ההקלות לתושבי הרצועה, בכלל זה פתיחת המעברים למסחר. מעבר רפיח, המחבר את עזה למצרים, יחכה לשלב מאוחר יותר.

  

הבוקר התעדכן ראש הממשלה בסיכומים שהביא עמו עמוס גלעד, ראש

 המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, ממצרים. "מבחינתנו מדובר בהסכמה דה-פקטו לרגיעה, כשחובת ההוכחה חלה על הטרור מעזה. אם ישמרו עליה, נתקדם. אם לאו, ישראל תשקול את צעדיה", אומרים בלשכתו של אולמרט.

 

בצד השני, כצפוי, מפנים את האחריות למקום אחר: "אנחנו נחושים לעמוד בהתחייבויות, הכדור נמצא במגרשה של ישראל - היא זו שאמורה לפרוט את ההבנות לצעדים בשטח", הצהיר סאמי אבו-זוהרי, מדוברי חמאס בעזה. בג'יהאד האיסלאמי, שהמשיך הבוקר לשגר רקטות, הסבירו שאמנם, הארגון לא חתם על אף מסמך - אך נתן "הסכמה מילולית" לחמאס בדרך לרגיעה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נוצרים אש
צילום: AP
צילום: אורן אגמון
הבנות בקהיר: גלעד
צילום: אורן אגמון
מומלצים