שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  התפתחות הילד: גיל שנה עד 18 חודשים

  הבייבי שלכם כבר בן שנה והוא יותר ויותר עצמאי ומגיע לכל מקום. כיף לראותו אותו גדל ותופס ביטחון, אבל מצד שני, חשוב לזכור שזה דורש מכם לאפשר לו מרחב בטוח ולהיזהר מאסונות. גיל שנה עד 18 חודשים - כתבה נוספת בסדרת הדברים שכל הורה חייב לדעת

  הוא כבר לא תינוק. כן, אתם אמנם זוכרים כאילו היה זה רק אתמול כשיצאתם איתו מבית היולדות עטוף ברחמים, אבל הוא מצידו הולך, גדל ומתפתח בצעדי ענק. עכשיו הוא כבר פעוט, שהולך לבד, נוקב בשמות חפצים, עם סדר יום קבוע והנאה מהמתרחש סביבו. אז הנה מה שקורה לו בששת החודשים הבאים. כתבה נוספת בסדרת הכתבות על התפתחות הילד.

   

  התפתחות התינוק - הכתבות הקודמות בסדרה:

   

  מוטוריקה

  הפעוט: הוא כבר מטייל סביב רהיטים ונאחז בהם והוא כבר יכול ללכת לבד, אך כמובן שאינו מודע לסכנות. הוא מבחין בחפצים קטנים מאוד וכבר מצליח לבצע את תפיסת אחיזת הצבת (כשהאגודל נצמדת לאצבע המורה). הוא נהנה לזרוק חפצים ולראות כיצד הם נעלמים מעיניו: הוא עוקב אחריהם ומנסה למוצאם, מצביע לכיוונים ו"מזמין אותם בחזרה". הוא מתחיל להניח קוביה על קוביה ולקראת גיל שנה וחצי מתחיל לבנות מגדל בן 2-3 קוביות. הפעוט גם מזהה באיזה איבר בגופו נוגעים ומגיב ספציפית.

   

  אתם: עודדו תנועה והליכה עצמאית במרחב בטוח, תוך דחיפת חפץ כמו כיסא או עגלת משחק. הימנעו מהולכת הילד בעזרת ידיים או בהליכון. הקפידו על כללי בטיחות בבית ובחוץ בשל יכולת הניידות הגבוהה של הילד וחוסר מודעותו לסכנות. שחקו איתו ב"תן וקח" והחבאת חפצים, עודדו משחק בקוביות וכנו בשם את האיבר בגוף בו נוגעים.

   

  משחק

  הפעוט: הפעוט מתחיל להניח קוביה על קוביה, הוא לוקח פחות חפצים לפה ומשחק יותר בידיו, תוך שיתוף כל החושים. הוא מכניס חפצים לקופסאות שפתחן הולך וצר, מחקה משחק לאחר הדגמה, נהנה ממשחקים המשמיעים צלילים שונים ומגוונים ונותן צעצועים למבוגר לפי בקשה או לעתים מרצונו. הוא מגלה אהבה למשהו מוכר כמו דובי, נהנה ממשחק סימבולי כמו האכלת בובה, משחק בכדורים בגדלים וצבעים שונים, מגלגל כדור קטן לעבר ההורה או המלווה ונהנה מדפדוף בספר, זיהוי תמונות וכינויין בשם.

   

  אתם: עודדו משחק בקוביות בגדלים שונים, אפשרו משחק בקופסאות בעלות פתחים בגדלים שונים לצורך הוצאתם והכנסתם של חפצים. עודדו משחק סימבולי בעזרת חפצים כמו בובה, כלי בית בטוחים, בקבוק, עגלה קטנה או כפית. אפשרו משחק בכדור, גלגול, דחיפה והרמה ובמשחקים הדורשים הפעלת כוח כמו לחיצה על כפתור ומשיכת חוט. ספרו לו סיפור, הצביעו על פרטים ובקשו מהילד להצביע עליהם גם כן.

   

  סדר יום

  הפעוט: סדר היום שלו קבוע. הוא ישן בלילה בין 10-12 שעות, עם תנומה אחת ביום בת שעה-שעתיים. הוא יכול להתעורר בלילה בבכי מהרגשת אי נוחות כגון קור, הרטבה או חלום. הוא אוכל כ-5 ארוחות ביום, עוזר בהלבשה, מושיט יד ורגל, פושט גרביים, מסיר כובע, חולץ נעליים ומנסה לנעול אותם, בדרך כלל ללא הצלחה.

   

  אתם: המשיכו להציב גבולות של זמן כמו "עוד סיפור אחד ושוכבים לישון". המשיכו את ה"טקסים" ושנו את תוכנם ואורכם לפני השינה. הקפידו על צחצוח שיניים בוקר וערב עם משחה המכילה פלואוריד בכמות המתאימה לגילו. כמות המשחה המומלצת היא לפי גודל ציפורן הזרת. השתמשו במברשת שיניים קטנה ורכה המתאימה לגילו. הלבישו מכנסיים רחבים ונוחים להפשטה ועודד אותו לעזור לפשוט את בגדיו ולהתלבש.

   

  רוצים לדעת עוד? 100 הדברים שכל הורה חייב לדעת

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  והוא הולך לבד
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים