שתף קטע נבחר

פוליטיקאים נפגעי הלם

לאחר חשיפת פרשת "אולמרטורס", ברור לכולם שאהוד אולמרט בדרכו לדפי ההיסטוריה. אם כך, מדוע ברק לא קורא לו (שוב) לפרוש? ומה השקט הזה שנפל על בכירי קדימה? יש סיבות פוליטיות ברורות, בעיקר בקרב מי שחושש מציפי לבני. אבל יש סיבה לא-פוליטית בעליל - ההלם. המידע החדש היכה בתדהמה גם את מי שחשב שראה הכל

השקט היחסי ששרר במערכת הפוליטית, ובעיקר במפלגת העבודה ובקדימה, עם פרסום פרשת "אולמרטורס ", מתעתע: אם החשדות החדשים כה חמורים כפי שמתארת אותם הפרקליטות, מדוע מסרבת לשכתו של אהוד ברק להתייחס?

 

אם החשדות כה דרמטיים, ברק היה צריך לזמן מסיבת עיתונאים ולדרוש - שוב - מאולמרט להודיע באופן מיידי על נבצרות או על התפטרות. זאת, כדי למנוע את המשך התבזותה של המערכת הפוליטית עד הפריימריז בספטמבר. אם החרב

נפלה כבר על ראשו של אולמרט, מדוע לא קמים ציפי לבני, שאול מופז, אבי דיכטר ומאיר שטרית, יחד עם שאר בכירי קדימה - ודורשים מאולמרט לטוס מיד מלשכתו? לשתיקה הזמנית הזו אחראי כנראה גורם מרכזי אחד - ההלם.

  

הנה כמה דברים שבוודאי חלפו בראשם של האנשים שיחרצו את גורלו של אולמרט בתקופה הקרובה: ראשית, מהלך להחלפתו כבר מתגלגל, ובספטמבר יתקיימו בחירות לראשות קדימה. עוד שבוע, פחות שבוע - זה לא מה שיציל את ישראל מהבושה. הסיכויים שאולמרט יתמודד בפריימריז נמוכים, שלא לומר אפסיים. הוא בדרך החוצה. המשחק התקשורתי והספינים בנושא הזה נגמרו. לכן, כולם נזהרים מלטלטל שוב את המערכת, נזהרים מלייצר חוסר יציבות. אם בין כה וכה הוא בדרך אל דפי ההיסטוריה - יש עוד כמה דברים בוערים שצריך לטפל בהם.

  

מי מפחד מציפי לבני?

הם שותקים גם משום שהם יודעים שהודעה של אולמרט על נבצרות, תצניח על כסאו באופן מיידי את ממלאת מקום ראש הממשלה, לבני. את זה ברק לא רוצה. גם לא מופז. הדבר האחרון שהם צריכים הוא לתת ליריבה הפוליטית ימי חסד במשרה הרמה. לבני, כראש ממשלה, תזכה בנקודות לקראת הפריימריז, וסיכוייה לנצח את מופז יגדלו משמעותית. לא בטוח שברק רוצה בזה, במיוחד אם הולכים לבחירות כלליות. לבני היא האויבת האלקטורלית הגדולה ביותר של מפלגת העבודה, ואסור שלשמה ידבק התואר "ראש הממשלה" בקלות שכזו. טוב לא יכול לצאת מזה לעבודה.


בכירי יאח"ה עוזבים את בית ראש הממשלה, הבוקר (צילום: אוריה תדמור)

  

אז למה אף אחד לא קורא כבר עכשיו לאולמרט להתפטר? גם זה מורכב ובעייתי. אם אולמרט יתפטר, המערכת תיכנס לכאוס שיכול להיגמר בבחירות כלליות

עוד השנה. התפטרות ראש הממשלה תהפוך את הממשלה לממשלת מעבר, ואולמרט ימשיך לכהן עד למציאת פיתרון לבעיה. פיתרון כזה יכול לא להימצא כלל, ואז הבחירות יתקיימו תוך חודשים ספורים. המרוויח העיקרי ממהלך שכזה יכול להיות רק בנימין נתניהו, שיושב על הגדר וממתין בשקט לראות כיצד יתבשלו היושבים סביב שולחן הממשלה. עבור בחירות שטובות לנתניהו, ברק לא היה צריך לרקוח הסכם עם קדימה.

  

אחת הסיבות המרכזיות לשקט הזה היא ההלם שהפרטים החדשים יצרו. פתאום זה כבר לא מעטפות עם אש"ל, לא תרומות בעייתיות ולא חקירה נגדית. זה לא רק טלנסקי. פה מדובר בחשדות חמורים בהרבה. המשטרה והפרקליטות חושדים שראש ממשלת ישראל לקח ביודעין מאות אלפי שקלים, בשיטתיות ובתחכום רב. המידע החדש היכה בתדהמה גם את מי שחשב שראה הכל. קשה להאמין שזה מה שקרה שם. ההגיון מסרב לקבל, מסרב להאמין שאולמרט רימה ארגונים כמו יד ושם ולקח את כספם. גם הפוליטיקאים המומים. הם ממתינים לקבל פרטים נוספים הקשורים לפרשייה המטלטלת הזו. בימים הקרובים, יש להניח שהערפל יתפזר מעט, ואז ייפתחו גם הפיות.


פורסם לראשונה 11/07/2008 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הלם פוליטי. אולמרט
צילום: AFP
מופז לא רוצה את לבני
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
לא מתייחס. ברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים