שתף קטע נבחר

על הידוק הקשר בין הממשלה והמגזר השלישי

"האירוע הציבורי האחרון בו השתתף אולמרט טרם נאום הפרישה המתוכננת, היה גם המפגש הראשון של 'השולחן העגול המכונן'. בו שלושים גורמים מרכזיים משלושה מגזרים התכנסו לפורום ראשון מסוגו בישראל: המגזר הציבורי (הממשלה וזרועותיה), המגזר העסקי, והמגזר השלישי – עמותות ומלכ"רים, המייצגים את החברה האזרחית בישראל". ד"ר ירון סוקולוב- על תיאום עבודת הממשלה והמגזר השלישי

בין ענן האבק הענקי הפוליטי לחומה של עונת המלפפונים, החל באחרונה תהליך שיהיו שיגדירו אותו כלא פחות מהיסטורי. השקתו של "השולחן העגול המכונן" בין הממשלה והמגזר העסקי לבין המגזר השלישי. 

 

לא הרבה אנשים לכך שמו לב, אבל האירוע הציבורי האחרון בו השתתף אולמרט טרם נאום הפרישה המתוכננת, היה גם המפגש הראשון של "השולחן העגול המכונן". זה קרה ביום האחרון של חודש יולי האחרון, כששלושים גורמים מרכזיים משלושה מגזרים התכנסו לפורום ראשון מסוגו בישראל: המגזר הציבורי (הממשלה וזרועותיה), המגזר העסקי, והמגזר השלישי – עמותות ומלכ"רים, המייצגים את החברה האזרחית בישראל.

 

הבחירה של אולמרט דווקא באירוע הזה, ועריכתו דווקא בחדר ישיבות הממשלה, מסמלות יותר מכל את ההכרה הגוברת בחשיבותו של שיתוף הפעולה בין שלושת המגזרים. ממשלת אולמרט השיקה את המהלך, עוד בפברואר השנה, כחלק ממאמציה לחזק את לכידותה של החברה הישראלית. לשם כך גובש "מסמך מסגרת", שהכין את הקרקע לפעולתו של "השולחן העגול המכונן" – וזה, בתורו, יכונן את "השולחן העגול הממשקי", גוף הקבע שיפעל בתחום.

 

את הובלת הפורום הפקידה הממשלה בידי שלושה יו"רים: מהמגזר הציבורי אולמרט עצמו ומנכ"ל משרדו רענן דינור; מהמגזר העסקי יוסי רוזן, יו"ר בתי הזיקוק; ומהמגזר השלישי הפרסומאי והפעיל החברתי דודי זילברשלג, חבר הועד המנהל של מנהיגות אזרחית, שהקים את עמותות "מאיר פנים" ו"הכוח לתת". במכרז להפעלת התהליך זכה "מרכז שיתופים" לצד אגודת אלכ"א. (מן הגלוי הנאות להוסיף שכותב שורות אלה חבר בנשיאות המצומצמת של הפורום).

 

האירוע הזה הוא רגע מכונן עבור החברה האזרחית בישראל, ועבור חוסנה של החברה הישראלית בכלל. בעשור האחרון עוברת החברה הישראלית משבר חברתי חריף, המאיים לכבות את כור ההיתוך ולפורר את החברה למרכיבים נבדלים המתחרים על הובלת המדינה ועל חלוקת משאביה. מתוך המשבר התפתח עולם מפואר של חברה אזרחית שוקקת רב גונית, סובלנית והרמונית. העולם הזה אינו אפיק חברתי שמטרתו רק עשיית טוב אלא אפיק כלכלי אדיר מימדים המעסיק 17.5% מהעובדים במשק ומייצר 16% מהצריכה הפרטית וציבורי במשק הישראלי. אולם מגזר שלישי שפועל ללא סיוע הממשלה והמגזר העסקי אינו יכול למצות את הפוטנציאל הגלום בו ולכן צריך גוף תלת מגזרי שיצור סינרגיה בין שלושת המגזרים השונים.

 

בכינונו של "השולחן העגול" אומץ החזון הזה על ידי הממשלה, הלכה למעשה. ראש

הממשלה עצמו אמר בכינוס השולחן כי יש צורך בהגדרתם המדויקת של תפקידי המדינה. "צריך להגדיר מערכת ציפיות ריאלית, ביחס למה הממשלה יכולה ולא יכולה לעשות", אמר אולמרט. תגידו על ראש הממשלה מה שתגידו, אבל אמירה כזו תובעת אומץ וכנות יוצאי דופן, ומבט מפוכח במנגנוני המדינה. פעילי המגזר השלישי, מצדם, הביטו גם הם במראה, והודו שהמגזר סובל לעיתים מכפילויות שמובילות לבזבוז כספים ואנרגיה.

 

השולחן העגול הוא הזדמנות חדשה עבור כולנו. הוא מאפשר לשלושת המגזרים לקיים שיח בגובה העיניים, ומסייע להם לנקז חלק מהמתח הטבעי שמתעורר ביניהם. כבר במפגש הראשון קבעו חברי הפורום כמטרה את קביעתו של ערך מדיד לשיתוף הפעולה בין המגזרים. אם יש בישראל של 2008 מאמץ שפוי להבראת החברה האזרחית, כאן הוא נמצא. והוא זקוק לתמיכה של כל אחד ואחת מכם.

 

ד"ר ירון סוקולוב- מנכ"ל מנהיגות אזרחית וראש התוכנית ללימודי המגזר השלישי במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה.

 


גולשים המעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות אודות החברה בישראל ובעולם, מוזמנים לשלוח לדוא"ל hevra@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "קריאה לסדר". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.

 

לקריאות נוספות לסדר:

בין גיאורגיה לאתיופיה

"המעון שלנו סגור"

"למה הנטל נופל רק על הילדים שלנו?"

"נשים קטנות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים