שתף קטע נבחר

"המשבר הפיננסי - קונספירציה יהודית"

ליהמן ברדרס "העביר מיליארדים לבנקים ישראלים", מנכ"ל AIG לשעבר הוא "פושע ציוני", ופולסון וברננקי הם "בובות של רוטשילד". הרשת שורצת עלילות על המשבר הפיננסי, ובליגה נגד השמצה טוענים: מדובר בהתפרצות אנטישמית

תקופות של משבר כלכלי הן שעתם היפה של חובבי הקונספירציות והפרנואידים, וקרקע פוריה לפריחה של גזענות ושנאת זרים - כולל אנטישמיות. גם במשבר הכלכלי הנוכחי יש מי שכבר מאשימים את היהודים, ומפיצים מאמרי שיטנה מכוערים ברשת האינטרנט.

 

משבר כלכלי עולמי: סיקור מיוחד ב-ynet

 

המציאות מספקת לעלילות אמתלה נוחה. יהודים עוסקים בפיננסים, כידוע, מזה אלפי שנים, אך בשנים האחרונות היהודים נמצאים בראש המערכת הפיננסית העולמית. יו"ר הפדרל ריזרב, בן שלום ברננקי, הוא יהודי, וכך גם קודמו בתפקיד, אלן גרינספאן, שנחשב בעיני רבים לאחד האחראים המרכזיים למדיניות שיצרה את המשבר. גם ראש קרן המטבע הבינלאומית, דומיניק שטראוס קאהן, וראש הבנק העולמי, רוברט זואליק הם יהודים, כמו בכירים רבים בבנקי ההשקעות וקרנות הגידור הגדולים בעולם. בנוסף, זוכים רבים בפרס נובל לכלכלה הם יהודים, בהם גם הזוכה השנה, פול קרוגמן.

 

בנוסף, בולטת העובדה שישראל עומדת בינתיים בפרץ, והמערכת הבנקאית והכלכלה המקומית אינן מראות, בינתיים, סימנים לפגיעה קשה מדי מהמשבר, לפחות יחסית למדינות מפותחות אחרות.

 

אין כל הפתעה בכך שאויבי ישראל מנצלים את המצב כדי ללבות את האש. ראשי החמאס, למשל, טוענים לאחרונה שהלובי היהודי בארה"ב אחראי למשבר, ונשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, הצהיר ש"קומץ ציונים שולטים בכלכלת העולם".

 

אבל העלילה מתפשטת גם בעולם המערבי. קבוצות דיון ופורומים שעוסקות במשבר הפיננסי שטופות בתגובות בעלות אופי אנטישמי. בנוסף, פורסמו פוסטים שקושרים בין היהודים למשבר במגוון בלוגים, אתרי קונספירציה ואתרים ניאו נאצים וגזעניים.

 

"העבירו כסף לבנקים ישראלים"

אחת הקונספירציות הפופולריות טוענת שבנק ההשקעות ליהמן ברדרס העביר 400 מיליארד דולר לבנקים ישראלים, בעיקר הפועלים, דיסקונט ולאומי, זמן קצר לפני שקרס. האתר שפרסם את הקונספירציה לראשונה, ששייך ככל הנראה למכחיש שואה אמריקני ממוצא גרמני, טוען ש"רשויות החוק בארה"ב חוששות שפושעים כלכליים תומכי ישראל ישתמשו במדינה היהודית כמקלט". האתר מביא כ"ראיה" פרסומים לפיהם ליהמן ברדרס איבד נכסים בהיקף של יותר מ-400 מיליארד דולר בחודשים שקדמו לפשיטת הרגל שלו, בגלל שינויים בשוק.

 

טענות אנטישמיות נוספות הושמעו נגד הלאמת ענקית הביטוח AIG בידי הממשל האמריקני. האתר האנטישמי rense.com טוען שיו"ר הפד ברננקי, "ציוני קיצוני", הכריח את משלמי המסים האמריקנים לחלץ את "הגנגסטרים הציונים שעומדים מאחורי ה-11 בספטמבר", כלומר - מוריס "הנק" גרינברג, מנכ"ל AIG לשעבר.

 

"פולסון הוא בובה של בנקאים יהודים"

קונספירציה נוספת שהתפרסמה במספר מקומות היא ששר האוצר האמריקני הנרי פולסון הוא "בובה של הבנקאים היהודים העשירים", ושתוכנית החילוץ עליה הודיעה ממשלת ארה"ב לסייע לשוק ההון נועדה להציל את אותם בנקאים יהודים. מקור הטענה הזאת הוא האתר .realjewnews ששייך לנתנאל קפנר, יהודי לשעבר שהפך לנוצרי אוונגליסט, שמטרתו בחיים היא להזהיר מפני היהודים שהורסים את הנצרות, ותומך נלהב בנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

 

קפנר טוען גם כי יו"ר הפד ברננקי מדווח "לבוס שלו", קודמו בתפקיד אלן גרינספאן, וכי גרינספאן, בתורו מדווח ישירות ל"מוח והכסף מאחורי כל הבנקאים היהודים", ג'ייקוב רוטשילד. בנוסף, טוען קפנר שהבנקאים היהודים יוצרים את הפניקה כדי ליצור קנונייה בנקאית גלובלית ממורכזת. אחד הקושרים, לטענת קפנר, הוא היהודי פיטר מנדלסון, לשעבר נציג הסחר של האיחוד האירופי וכיום שר לענייני עסקים ורפורמה ברגולציה בממשלתו של גורדון בראון. האשמות הללו מזכירות, באופן חשוד, את הפרוטוקולים הישנים והטובים של זקני ציון...  

 

פראבדה: "המנהיגים דואגים לרוטשילד"

כתבי שיטנה נוספים שפורסמו בקבוצות דיון פיננסיות, טוענים שהיהודים השתלטו על וול סטריט ועל הממשל והרסו את ארה"ב, שהיהודים אוהבים כסף יותר מכל דבר אחר ושהיהודים מנהלים את כל המוסדות הפיננסים הקורסים. חלק מהתגובות מגיעות ממגיבים סידרתיים, כמו כותב שמציג את עצמו כ"ארול פלין" וכתב סדרה של תגובות המתייחסות קונספירציות לליהמן ברדרס ולבנקים הישראלים באתר הבריטי "אינדיפנדנט". 

 

מפעילי האתרים הגדולים, כמו אינדיפנדנט, וקבוצות הדיון הפופולריות ממהרים להסיר את התגובות הפוגעניות, ומשתתפי קבוצות הדיון מיהרו לגנות אותן. אך נראה כי קצב הופעת התגובות האנטישמיות הוא מהיר מכדי שניתן יהיה להסיר את כולן 

 

בארה"ב ובבריטניה מתפרסמים כתבי השיטנה בתגובות של מגיבים אנונימיים ובאתרים קיקיוניים, אך ביבשת אירופה הם מגיעים גם לעיתונות. כך, לדוגמא, טוען מאמר ב"פראבדה" הרוסי כי מנהיגי צרפת, גרמניה ואיטליה מחלצים בנקים אירופים בשביל משפחות של בנקאים יהודים, בהם רוטשילד. דוגמא נוספת היא מאמר מערכת בעיתון ספרדי שטוען שמה שעומד מאחורי המשבר הוא "הקפיטליזם האכזרי של תלמידיו הציונים של מילטון פרידמן".

 

פוקסמן: "עלייה ברמת האנטישמיות"

האם מדובר בפרסומים בודדים, שגם כך היו מפרסמים כתבי שטנה באמתלה כזאת או אחרת, או בעליית מדרגה? בליגה נגד השמצה, שהוקמה על ידי ארגון בני ברית כדי להיאבק בהשמצות נגד העם היהודי, טוענים כי המשבר הפיננסי הוביל להתפרצות של אנטישמיות ברשת האינטרנט. הליגה היא זאת שחשפה את העלילות החדשות בתקשורת הממוסדת, והיא מנסה להחדיר לתודעה הציבורית כי מדובר בתופעה חמורה ומדאיגה. 

 

"אנחנו יודעים מההיסטוריה המודרנית שבכל פעם שיש משבר בכלכלה הגלובלית, יש עלייה ברמת האנטישמיות, וזה מה שאנחנו רואים עכשיו", אומר מנהל הליגה, אברהם פוקסמן, "המעשיות העתיקות בדבר היהודים והכסף תמיד נמצאות מתחת לפני השטח. כמו שראינו אחרי ה-11 בספטמבר, בכל פעם כשיש צרות או אי ודאות בכלכלה או בהתרחשויות בעולם, היהודים הופכים לשעירים לעזאזל, והמעשיות האנטישמיות המכוערות מקבלות חיים חדשים".

 

כשמקשיבים לפוקסמן, כדאי לזכור שהליגה נגד השמצה מתפרנסת מהמלחמה באנטישמיות, והאתר שלה קורא לכם לסייע להילחם באנטישמיות הכלכלית באמצעות תרומות. האם הליגה זורעת פאניקה, או שמדובר באמת בתופעה מסוכנת? קשה עדיין לומר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נאו נאצים בארה"ב: מאשימים את היהודים
צילום: רויטרס
הפרוטוקולים של זקני ציון: האינטרנט מפיץ גרסה מעודכנת
מנהל הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן: זורע פאניקה, או מתריע בשער?
צילום: AFP
יו"ר הפדרל רזרב (היהודי) בן ברננקי: "עובד בשביל גרינספאן"
צילום: AFP
יו"ר הפד לשעבר, אלן גרינספאן: "עובד בשביל רוטשילד"
צילום: איי פי
מומלצים