שתף קטע נבחר

דליה רבין: נשמור על הזיכרון שלא יעוותו אותו

13 שנים אחרי רצח אביה, וימים ספורים לאחר סערת הראיונות עם יגאל עמיר, התייצבה דליה רבין בטקס בתיאטרון חולון: "נשארנו כאן, מוקירי זכרו, לשמור ולהגן על הזיכרון, כדי שלא יעוותו אותו הזדים, שלא תוסט המערכה למקומות הטפלים"

ימים אחדים לאחר הסערה שחוללו ראיונות שקיימו ערוצי הטלוויזיה עם רוצחו של אביה, נמנעה אמש (יום א') דליה רבין, להתייחס ישירות לבמה שניתנה ליגאל עמיר. בטקס שנערך בתיאטרון חולון לזכרו של אביה, דיברה בעיקר על הצורך לשמור ולהגן על הזיכרון ועל המורשת שהותיר.

 

"אבי הוכרע בקרב על השלום. באמונה כי זה יביא לנו עתיד טוב יותר. באמונתו נרצח - ונשארנו כאן, מוקירי זכרו, לשמור ולהגן על הזיכרון, כדי שלא יעוותו אותו הזדים, שלא תוסט המערכה למקומות הטפלים, שנישאר דבקים בעיקר - בדרך שלו - ולא נזנח אותה לעולם". בטקס השתתפו עשרות בני נוער ונציגי העיר ובמהלכו הוקראו קטעים לזכרו של ראש הממשלה.

 

"שוב סתיו באוויר בארץ הקטנה שלנו. האבק כבר שקע והלחות המעיקה התפוגגה ויש חצבים - ושוב נובמבר", אמרה רבין, וביקשה להיזכר בליל הרצח: "13 שנים - בר מצווה - מאז אותו לילה בכיכר, שהייתה מלכי ישראל והייתה שטופת תקווה של אנשים שבאו להריע ולאהוב אותו.

 

"בחטף, בירי שלושה כדורים בידי מרצח אכזר כבה האור, הודלקו הנרות והנשמה הטובה פרחה ועזבה אותנו.

 מדי שנה בבוא נובמבר אנו מתאספים בפורומים שונים כדי לזכור ולא לשכוח", הוסיפה.

 

בתו של ראש הממשלה לשעבר התייחסה לפועלו, בעיקר ברמה הלאומית: "יצחק רבין היה איש של מעשים. האמין ביצירת עובדות ואת חזונו הגשים לא ברוב מילים. הוא היה איש צנוע - מעולם לא חיפש הכרה בגדלותו והישגיו ורץ קדימה - מונע על ידי מטרה אחת גדולה אותה פרט לתוכניות מסודרות.

 

"איש צבא היה אבא שלי. איש של סדר, שיטה וביצוע נקי ומושלם. שנא פרטאץ', שנא חפיף, תעב שיטחיות. ידע תמיד את הפרטים הקטנים עד לזרא. רק על עצמו לדבר לא ידע. רק על עצמו לא שמר", אמרה.

 

כאמור, רבין התעלמה מהראיונות שהעניק הרוצח יגאל עמיר לערוצי הטלוויזיה. לנוכח הסערה הציבורית שעוררו, החליטו שני הערוצים לבטל את השידור המלא המתוכנן. על החלטה זו ברכו ראש הממשלה, אהוד אולמרט ויושבת ראש קדימה, ציפי לבני.

 

בשירות בתי הסוהר החליטו להעניש את עמיר. הוא הועבר לכלא רמון, שם כלואים אסירים ביטחוניים, והוכנס לאגף ההפרדה. כן הוחלט על לשלול ממנו את השימוש בטלפון ציבורי, נשללו ביקורים משפחתיים ונשללה התייחדות עם אשתו למשך שלושה חודשים. בנוסף, הוצאו חפצים אישיים מתאו, שבעבר התירו לו להכניס.


פורסם לראשונה 02/11/2008 22:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דליה רבין
צילום: יותם פרום
"שלא יעוותו הזדים את הזיכרון"
צילום: אי אף פי
מומלצים