שתף קטע נבחר

ברק: מה הביאה קדימה? התנתקות ומלחמה

יו"ר העבודה הסיר את הכפפות ותקף את יריביו בבחירות: "הליכוד הוא ימין קיצוני, בקדימה אין מי שיביא שלום". וגם: "מי יתמודד עם הסערה הכלכלית? ביבי מתחפש לסנטה קלאוס". פרץ נאם וקרא לאחדות פנימית, "כדי שהספינה לא תטבע"

יו"ר העבודה עולה להתקפה, ומקבל גב מקודמו. אחרי כמה ימים שאת עיקר הכותרות תפס ברק אובאמה, מנסה היום (ה') יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון, אהוד ברק, להחזיר את עצמו לעניינים במערכת הבחירות המתחממת. "כולנו בטרנד של ברק אובאמה. חצי מהשם של אצלך. עכשיו חפש את החצי השני", אמר לו עמיר פרץ, ברגע של חיבה ואחדות על הבמה בוועידת המפלגה. 

 

בוועידה באוניברסיטת תל-אביב, התייחס יו"ר העבודה לליכוד "שדרכו ימין קיצוני", ועל המצטרפים החדשים "שממוקמים במקום של דרך מנותקת מהמציאות שתוביל אותנו למבוי סתום, ויביא אותנו לעימות עם העולם החופשי והאזור כולו. אנחנו נראה את ריסוק החברה כפי שהיה בעבר כשהליכוד הוביל את המדינה".

 

ברק לא עצר כאן. "מי יתמודד עם הסערה הכלכלית? ביבי נתניהו? לא זוכרים את הרפורמות, את מה שעשה לאזרחי המדינה? עם העניים. ביבי מתחפש לסנטה קלאוס. לקדימה יש פיתרון? מה שיש הוא גמגום מתמשך מראשית המשבר. קדימה לא מתכוונת. הליכוד לא יכול. זה הזמן לעבודה", אמר.


פרץ וברק על הבמה, לצד כבל. מחפשים לא לטבוע (צילום: ירון ברנר)

 

לאיזה כיוון יובילו סולודקין ואלקין?

כדי לנסות לבדל עצמו מציפי לבני, הנהנית מיתרון גדול על פניו בסקרים, המשיך ברק ותקף את שותפתו לממשלה: "תשאלו את עצמכם מה הביאה עד היום קדימה בשלושת שנות קיומה: את תוצאות ההתנתקות בעזה. כל אחד ישפוט את ערכן לישראל. את מלחמת לבנון השנייה, וכל אחד ישפוט את תוצאותיה, ובדרך שרשרת פרשיות. זו באמת מפלגת שמאל? זו אחריות ביטחונית או ניסיון? זו באמת סוציאל דמוקרטיה?

 

"תמונת הפופולריות של קדימה היא אווירה, שמסיתה את העין מהצרכים האמיתיים של המדינה", אמר ברק, ועבר לרמה אישית עוד יותר: "יש שם מרכיב חזק של אנשי ימין וליכוד.

 כשרוצים ביטחון ושלום, ושואלים מי יוביל השלום, ומסתכלים על קדימה, אינך יכול לשאול את עצמך למי לתת את קולך: לשטרית, זאב בוים, בר-און, מופז, צחי הנגבי, אלקין.

 

"איזה שלום יביאו לנו, ואיזו הבקעה יביאו לנו דוד טל ושנלר? לאיזה כיוון יובילו המדינה סולודקין ואלקין? הם ישרים, אך בינם ובין דרך העבודה אין דבר וחצי דבר".

 

הוא דיבר על הדרך שינסה להוביל "במרכזו של גוש מרכז שמאל מנצח", במסגרתה יפעל להרחיב את התקציב, דווקא בתקופת מיתון. בהתייחס למצע המדיני, התעקש שיש "לפעול להשגת שלום אזורי כולל עם רגל כלכלית חזקה, מטריה שתיתן אמינות וגיבוי למסלולים הסורי והפלסטיני".

 

ברק ופרץ: חיבוק ואיחוד על הבמה

אחרי ברק נאם עמיר פרץ, שבתום שתיקה של חודשים ביקש לשדר אחדות: "אין לי כל כוונה לרקוד ריקודי מלחמה על הספינה, כי היא עלולה לטבוע והטביע את כולנו", אמר בנאומו הנלהב, ובסיום  פנה אל ברק, אז התחבקו השניים לקול תשואות הקהל.

 

"העבר בינינו לא מזהיר, ייתכן שעשיתי טעויות, ויתכן שגם אתה עשית טעויות", אמר פרץ ."אך עדיין, אנחנו באותו אולם, באותה מפלגה. לכן, עכשיו זה חייב להיגמר". לגבי "הטרנד של אובאמה", אמר ש"הרוחות שהפילו חומות של עדות, רוחות אלה יגיעו גם אלינו".


בן אליעזר (במרכז), הערב. שריונו אושר ברוב גדול (צילום: ירון ברנר)

 

בתוך כך, הצעתו של ברק - ושל מזכ"ל המפלגה איתן כבל - לגבי השריונים ברשימה לכנסת, אושרה ברוב גדול. בהצעה נקבע כי השר בנימין בן-אליעזר ישוריין במקום השישי, ושלום שמחון במקום ה-12 ברשימה.

 

לפני כן בוועידה, האחדות לא התבטאה בשטח: פעיל מפלגה מרכזי, משה דבוש, התפרץ לבמה בעת הליך אישור צירופם של 300 חברי ועידה לרשימות, במחאה על אי צירופם של פעילים נוספים.

 רשימת חברי הוועידה אושרה בסופו של דבר, ובאולם פרצו מריבות בין פעילים שהאשימו זה את זה בהשתייכות לקדימה.

 

דבריו של ברק עוררו כמובן תגובות מיידיות. מקדימה נמסר בנימה מזלזלת: "מדינת ישראל עומדת בפני בחירה רצינית לתפקיד ראש הממשלה, בין נתניהו ללבני, וברק לא רלוונטי להתמודדות הזאת". ח"כ גלעד ארדן מהליכוד אמר: "הציבור לא ישכח ולא יסלח לברק על הכישלון הקולוסאלי שלו בהתמודדות עם הטרור הפלסטיני באינתיפאדה ואת העובדה שהוא בורח פעם אחר פעם מאחריותו והולך לעשות מיליונים לביתו".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק, היום. ביבי התחפש
צילום: ירון ברנר
נתניהו ובגין. "יובילו לעימות עם העולם"
צילום: ירון ברנר
פרץ. נאום נלהב
צילום: ירון ברנר
מומלצים