שתף קטע נבחר

איגוד הסיף נכנע: יובל יתמודד במוצ"ש

בלוח זמנים חדש שנשלח למועדוני הסיף התעלם האיגוד מהשלכות 'בג"ץ פרייליך', וקבע את התחרויות לשבת הקרובה. ראשי המועדונים מחו: "הדבר יגרור עתירה נוספת, התובע יזכה וכל הספורטאים ייפגעו". אמש התכנסה הנהלת האיגוד והכריעה: התחרויות יתקיימו בשבת בצהריים, יובל יתחרה במוצאי שבת ועכשיו: הכדור מגיע לפתח איגוד השחייה

עונת הסיף בפתח – מבחן ראשון ליישום 'בג"ץ פרייליך': ל-ynet נודע כי בלוח הזמנים החדש שפרסם איגוד הסיף נקבעו תחרויות לשבת הקרובה, זאת תוך התעלמות מוחלטת מפסיקת בג"ץ לפיה יש לאפשר לספורטאים שומרי שבת התמודדות בימי חול או להעניק להם ניצחון טכני.

 

בעקבות פרסום לו"ז המשחקים איימו פרקליטיו של הסייף יובל פרייליך בפניה נוספת לבית המשפט, ראשי המועדונים הזהירו מהתערבות נוספת של השופטים שתפגע בספורטאים, והנהלת האיגוד, שהתכנסה אתמול לדיון נוסף בסוגיה, הכריעה: המשחקים יידחו בכמה שעות ויחלו בשבת בצהריים, שומרי השבת יתמודדו לאחר שתצא. בכך מאמץ האיגוד את המלצת פרייליך ופרקליטיו, שטרם עתירתם לבג"ץ הציעו לקיים את התחרויות במתכונת זו.

 

ועוד על "בג"ץ פרייליך":

 

  

במכתב ששלח יו"ר מועדון הסיף הפועל כפר-סבא, יוסי הררי, לחברי הנהלת האיגוד ולמועדונים השונים נכתב: "בקביעת לוח התחרויות לא הייתה כל התייחסות להליך המשפטי העומד בפני איגוד הסיוף בדבר קיום התחרויות בשבת. מבלי להיכנס למהות ההליך, לצדקתו וליכולת הנהלת האיגוד לגשר על דרישת התובע, אין לי ספק כי קיום התחרות בשבת ה-15.11.08 במתכונת הרגילה (קיום התחרות בשעות הבוקר) תגרור, ובצדק, עתירה כנגד קיומה. אין לי גם ספק כי במצב זה יזכה התובע בעתירתו, דבר שייפגע בכלל ספורטאי האיגוד, בהכנותיהם לתחרויות ובהשלכות בהמשך הדיון בבית הדין".

  

"מאחר שחוששני כי איגוד הסיוף, כהרגלו מזה כבר, לא ינקוט צעד לטיפול בבעיה, אבקש את התייחסותכם ותגובתכם להצעתי הבאה: 

 

א. התחרויות תחלנה בשבת בצהריים החל משעה 13.00.

 

ב. הספורטאי הנידון (יובל) ישובץ בסבב השני של הבתים.

 

ג. הוא יחל להתחרות בשעה 17.30 (15 דקות לאחר יציאת השבת), ועד התייצבותו ישונה, במידת הצורך, סדר הקרבות בבית, כך שיוכל לקיים את כולם".

  

הררי מרגיע במכתבו את הורי הספורטאים הצעירים, וכותב: "על פי תכנון שביצעתי 'לחומרא', התחרות אמורה להסתיים לכל המאוחר עד השעה 22:20, ובפועל אני מאמין שלא יאוחר מהשעה 22:00. משמעות הדבר כי אחרון הספורטאים והמשתתפים יגיע לביתו לא יאוחר מהשעה 24:00". 

 

להצעת המועדון בכפר סבא הצטרפו בהמשך שלושה מועדונים נוספים, ובסך הכל ארבעה מתוך חמישה הפועלים בארץ, ובעקבות כך החליט האיגוד לאמץ את ההמלצה. 

 

פרקליט העותרים, דיקן מכללת "שערי משפט" ד"ר אביעד הכהן, אמר ל-ynet בתגובה: "אנו שמחים שהשכל הישר, התבונה והסבלנות גברו, ומקווים שכך יהיה גם בעתיד, גם בשאר ענפי הספורט. השבת היא ערך חשוב מדי מכדי להפכו לסלע מחלוקת. עם קצת רצון טוב ניתן לשמור על דמותה מבלי לפגוע בפעילות הספורטיבית, ובדרך שתאפשר גם לשומרי מצוות להשתתף בה".

 

ומה קורה באיגוד השחייה?

בתוך כך זוכה מאבקו של פרייליך לתמיכה מכיוון בלתי צפוי. בתצהיר לבית משפט טוען יו"ר איגוד השחייה עו"ד נועם צבי, כי אין כל מניעה לקיים את תחרויות הספורט בימות החול. לדבריו, בענף עליו הוא מופקד נוהגים כך כבר שמונה שנים ומקיימים את תחרויות הגמר לילדים באמצע השבוע.

  

"טענות שנשמעו כאילו ילדים לא ישוחררו מבית הספר ומאמנים לא יוכלו להגיע לתחרות כי משרד החינוך לא ישחררם הופרכו על ידי המציאות", כותב עו"ד צבי בתצהיר, "קרוב ל-500 שחיינים צעירים ולמעלה מ-100 מאמנים מדריכים ושופטים מתנדבים מגיעים מידי שנה לאליפות הילדים הנערכת בימי לימודים ונמשכת שלושה ימים, ולא שמעתי ולא על מקרה אחד של שחיין או מאמן שלא יכול היה להגיע לתחרות הגמר עקב איסור ממשרד החינוך. נהפוך הוא: משרד החינוך עצמו מקיים את כל מפעלי הספורט שלו בימי חול ותמיד בימי לימודים, וגם אליפות היחידה לספורטאים

מצטיינים בענף הסיף, המאורגנת על ידי התאחדות הספורט בבתי הספר, נערכת אך ורק בימי חול". 

 

יו"ר איגוד השחייה הוסיף כי במידה שתחרות מסויימת כן מתקיימת בשבת הוא מקפיד לאפשר לשחיינים המעוניינים בכך להתחרות ביום חול כדי להשלים את המשחה. הוא גילה כי "כאשר שחיין שומר שבת מתמודד על קריטריון בינלאומי או על מדליה בבוגרים תשונה תוכנית התחרות כך שהספורטאי יוכל ליטול חלק ולא בשבת". 

 

בסוף התצהיר מסכם צבי: "אין לי ספק שעם מעט רצון טוב ניתן יהיה לקיים גם את תחרויות הסיוף שבהן אמורים להשתתף שומרי שבת דוגמת יובל פרייליך גם בימות החול, בחופשות בתי הספר, בשעות אחר הצהריים או במוצאי שבת, באופן שיבטיח גם את השתתפותם של ספורטאים שומרי שבת ולא יפגע כהוא זה באיכות התחרות או בזכויות כל המשתתפים בה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוכל להתמודד. יובל פרייליך
יש מוצ"ש. אילוסטרציה
צילום: AFP
הכהן. "ספורט לשומרי מצוות"
מומלצים