שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חסר תקדים: 40 אלף ש' קנס לפאב שעישנו בו

  בית המשפט גזר קנס גבוה וחריג לבעלי הפאב "אשמורת" בתל אביב, אשר לא מנעו מלקוחותיהם את העישון. המתלונן: "כשהערתי על העישון, הבעלים ירדו עלי". בעלת המקום: "התחננתי ללקוחות שיפסיקו לעשן"

  אם עד כה היו סכומי הקנסות על עישון במקום ציבורי נמוכים, נראה כי כעת עולה האכיפה שלב. בית המשפט לעניינים מקומיים בתל-אביב קבע כי בעלי הבר "אשמורת" בשדרות רוטשילד בעיר ישלמו למדינה קנס בסך 40 אלף שקלים, לאחר שאדם שבילה שם התלונן שבמקום מעשנים בניגוד לחוק. 

   

  המתלונן ביקר בפאב בחודש יוני האחרון וסיפר בעדותו בבית המשפט כי "המקום היה אפוף עשן סיגריות לחלוטין, למרות שהציבו שלטים שאסרו את העישון. פניתי לברמנים שיפסיקו את העישון ונעניתי שהם לא גורם אכיפה, לכן הם לא מתכוונים להעיר ללקוחות שלהם לכבות את הסיגריה". העד פנה לאחת מבעלות המקום והסביר לה שהוא סובל מאסטמה ושהעישון הוא בניגוד לחוק. "התגובה שלה היתה שאם אני חולה אסטמה שלא אבוא לשם". התגובה של שותפתה לעסק איתה שוחח בטלפון היתה קיצונית עוד יותר, לדברי העד: "היא ירדה עלי שאני משועמם בחיים וכדאי לי לאמץ כלב שיפיג לי את השיעמום". 

   

  המנהלות והברמן ציינו באוזני העד שאם יגיעו פקחים, המבלים יכבו את הסיגריות, אך ידליקו אותן מיד לאחר שהפקחים יעזבו את המקום.  

   

  "התחננתי לאנשים שיפסיקו לעשן"

  אחת מבעלות המקום, יעל שפיגלמן, אמרה בעדותה כי בעקבות פנייתו של העד ודברי הברמן על לקוחות שמתלוננים, היא החלה לפעול: "ביקשתי מהלקוחות שמעשנים להפסיק לעשן. ניסיתי להפסיק את התופעה של העישון, הערתי לאנשים לכבות סיגריות, המקום התמלא אנשים והמשיכו לעשן". בעדותה ציינה כי עשתה כל שיכלה: "התחננתי לאנשים שיפסיקו לעשן". 

   

  בעלות המקום ציינו כי בבר הוצב שילוט האוסר על עישון וכי הן נמנעות מלספק מאפרות ללקוחות, כדי לא לעודד עישון. עוד ציינו כי המעשנים לא נענו לבקשותיהם ולכן הן הזמינו את הפיקוח העירוני. 

   

  השופט אשר גולדין ציין בהחלטתו כי הוא מאמין לעדות של המתלונן כי המקום היה אפוף עשן. "לא שוכנעתי מדברי הנאשמות אשר עשו כל שניתן למניעת עבירות העישון, שכן אם עשו הכל לא צריך היה להיות עשן במקום בבואו של העד". עוד ציין כי "הנאשמות לא הוכיחו לבית המשפט את טענתן כי פנו ללקוחות וביקשו להפסיק את העישון".

    

  השופט הרשיע אותן בעבירה של אי מניעת עישון במקום ציבורי. מדובר בתיקון לחוק שנכנס לתוקף ב-2007 ומטיל את האחריות על מניעת עישון במקום ציבורי על הבעלים של המקום. 

   

  הקנס המקסימלי לעבירה זו עומד על 63 אלף שקל ובפרקליטות ביקשו מבית המשפט להטיל קנס מרתיע.

   

  השופט ציין כי גובה הקנס מהווה הרתעה ממשית והטיל על הנאשמות קנס בגובה של 40 אלף שקל. בנוסף הורה להן לחתום על ערבות לפיה אם לא ימנעו מעבירה דומה בשנתיים הקרובות יוטל עליהם קנס בגובה 20 אלף שקל. 

   

  בתי המשפט פסקו בעבר פיצויים בתביעת דומות של לקוחות, אבל סכומי הקנסות היו נמוכים משמעותית. סועדים שסבלו מעישון במסעדת פוקצ'טה בירושלים פוצו בסכום של 5,000 שקל. במקרה אחר פיצה אולם שמחות את אחד המבקרים בסכום של 2,500 שקל. מסעדת אגדיר נקנסה בסכום של 2,000 שקל בתביעה דומה.   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קנס מרתיע על עישון במקום ציבורי
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים