שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חשד: 10 צעירים נדבקו באיידס ועגבת מאדם אחד

  משרד הבריאות בודק אפשרות שאדם אחד הדביק עשרה צעירים או יותר באיידס ועגבת. הגברים, רובם בשנות העשרים לחייהם, הגיעו לאיכילוב שם התבשרו על מחלותיהם. יו"ר הוועד למלחמה באיידס: מתחילת 2009 אנחנו רואים עלייה מדאיגה בשיעור הנשאים החדשים

  הדבקה המונית נחשפה בבית החולים איכילוב. לפחות 10 צעירים נדבקו באיידס ובעגבת בחודשיים האחרונים, כנראה מגורם אחד. משרד הבריאות, חושף הבוקר mynet, החל לבדוק בימים אלו את מקור ההדבקה הנרחבת וכרגע מתבררות שתי אפשרויות - הראשונה, שמקור אחד גרם להדבקה ההמונית, השנייה, שהצעירים נדבקו במחלות אחרי שהשתתפו באורגיה משותפת. הוועד למלחמה באיידס מדווח על עלייה בשיעור הנדבקים החדשים מתחילת 2009.

   

   

  הדיווח בנושא הועבר למשרד הבריאות שפתח בחקירה אפידימיולוגית שמטרתה לבדוק את הקשר בין המקרים ובאיזה אופן התרחשה ההדבקה.

   

  במרכז האיידס באיכילוב התגלו מאז תחילת ינואר עשרה נשאי איידס חדשים, לעומת 5-6 נשאים המתגלים בחודש רגיל. לא בכל המקרים מדובר ב"הדבקה כפולה" בשתי המחלות, אך בסך הכל ישנם לפחות עשרה מטופלים שאובחנו בחודשיים האחרונים כחולים באיידס ובעגבת.

   

  הגברים הגיעו בנפרד לבית החולים איכילוב בתל אביב, ושם התגלה כי נדבקו בשתי המחלות. במשרד הבריאות מתכוונים לבדוק שני כיווני חקירה עיקריים, במטרה לזהות את מוקד ההדבקה: האם הגברים נטלו חלק באורגיות גדולות בהן נדבקו, או לחילופין האם מדובר באדם אחד שנושא את הנגיף וחולה בעגבת, ששכב עם כולם ללא אמצעי מניעה - ובכך הדביק אותם

   

  "שמנו לב שבחודשים דצמבר וינואר יש עלייה במספרים ואנחנו מתחילים לראות יותר מטופלים מהרגיל. רק אתמול התגלו עוד שני נדבקים חדשים", אמר ד"ר דן טורנר, מנהל מרכז האיידס באיכילוב ומומחה למחלות זיהומיות. "שמנו לב שיש מיני התפרצות באזור תל-אביב".

   

  עוד הוסיף כי "הודענו למשרד הבריאות ואנחנו מבקשים שיעשה משהו מניעתי. הקשר בין המקרים הוא התנהגותי. אני מסיק מכך שיש עגבת בקהילה ומי שיש לו התנהגות מינית לא מוגנת חשוף לשתי המחלות. אנשים בקהילה מקיימים יחסי מין לא מוגנים עם אנשים שהם לא מכירים בכלל. הנתונים מהווים התראה מפני התנהגות מינית לא מוגנת".

   

  לדבריו, מהספרות המקצועית עולה כי חולי עגבת וחולים במחלות מין אחרות חשופים יותר להדבקה באיידס משום שהם סובלים לעיתים מפצעים וכיבי באזור איבר המין.

   

  לשכת הבריאות המחוזית בתל-אביב תנסה לאתר בימים הקרובים את בני הזוג של הנדבקים ולהפנותם לבדיקות ולטיפול תרופתי.

   

  "עלייה מדאיגה בנשאים מתחילת 2009"

  ההדבקה שנחשפה באיכילוב היא כפי הנראה חלק ממגמה מדאיגה בשאר בתי החולים בארץ. "לצערנו הרב, התמונה הכוללת ביתר מרכזי האיידס בישראל אינה מקור לנחמה", אומר ל-ynet יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, "מתחילת 2009 אנו רואים עלייה בשיעור המתגלים החדשים ביחס לתקופה זו בשנה שעברה. זה עדיין לא אומר כלום לגבי המגמה השנתית אך נתון זה בהחלט מעורר דאגה".

   

  מנתוני משרד הבריאות עולה כי בשנת 2007 נרשמה עלייה במספר ההמוסקסואלים נשאי האיידס. בשנה זו התגלו 117 נשאים מקרב הקהילה, לעומת 75 נשאים ב-2006.

   

  בתגובה לממצאים אלו אמר בעבר ד"ר דניאל שמטוב, מנהל המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות כי "יש עליה במספר הנשאים האבסולוטי בקהילה ההומוסקסואלית. על אנשי הקהילה להתמודד עם הסוגיה. לאור נתונים שמראים כי קיים ידע לגבי דרכי ההעברה של איידס, חשוב שהאדם ייקח אחריות על הגנתו ועל הגנת הזולת".

   

  משרד הבריאות העלה בשיתוף עם האגודה להומוסקסואליים, לסביות וטרנסג'נדרים קמפיין באתרי היכרויות המיועדים לאוכלוסייה הגאה תחת הסיסמה "קונדום, כי החיים שלך שווים יותר מזיון". בנוסף, פעילים באגודה יעבירו מסרים נוספים בצ'אטים של אתרי ההיכרויות

   

  האחריות הפלילית של נשא המקיים מין לא מוגן

  מהוועד למלחמה באיידס נמסר בתגובה: "במסגרת פעולות המניעה של הוועד בקרב נשאי HIV, אנו מדגישים את עניין האחריות הפלילית שנושא כל אדם שלא שומר על הפרטנרים שלו. נשא HIV או כל אדם שאינו יודע את סטאטוס

  ה-HIV שלו ובוחר לקיים יחסי מין לא מוגנים, צפוי לעונשי מאסר בגין מעשה פלילי של הפצת מחלה.

   

  "בנוסף לכך, חשוב לזכור את האחריות האישית של כל אחד ואחד מאיתנו. כל אדם שמקיים יחסי מין מזדמנים חייב להקפיד על שימוש קבוע בקונדום ולדעת את סטאטוס ה-HIV שלו. אנו קוראים לכל מי שלא שמר על עצמו, לבוא ולעשות בדיקה לגילוי הנגיף. בעידן שבו קיים הטיפול התרופתי המשולב, גילוי מוקדם של HIV, הוא למעשה ההבדל בין מחלה כרונית ניתנת לטיפול שאפשר לחיות איתה חיים מלאים, לבין סיבוכים קשים ומסכני חיים".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מקיים חקירה אפידמיולוגית במטרה לבדוק האם מדובר בתופעה או באירוע נקודתי. יחד עם זאת, ובלי שום קשר לארוע זה משרד הבריאות חוזר ומדגיש כי יש לקיים כללי היגיינה קפדניים ובעיקר להשתמש בקונדום כאשר מדובר במין מזדמן".

   

  ביום הבחירות, 10 בפברואר, יקיים הוועד למלחמה באיידס מבצע בדיקות רחב היקף. ביום זה יפעל מרכז הבדיקות האנונימיות של הוועד במתכונת מורחבת ותינתן הנחה של 10% על ביצוע הבדיקה המהירה שניתן לקבל את תוצאותיה תוך 30 דקות בלבד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  10 הצעירים הגיעו לאיכילוב, כולם עם שתי המחלות - איידס ועגבת
  צילום: שאול גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים