שתף קטע נבחר

ההסתדרות: נמנע את העברת התקציב כפי שהוא

חזית חדשה במאבק על התקציב: בהסתדרות מתנגדים להפרטת טנק המרכבה, הדואר והטלוויזיה החינוכית, להרחבת תוכנית ויסקונסין, לצמצום התמיכה בארגונים החברתיים ולפגיעה בנכים, אבל לא מתרגשים: כל ה"עזים" יצאו מהתקציב

משרד האוצר פתח בשיחות עם ההסתדרות על חוק ההסדרים לתקציב המדינה לשנים 2009-2010, במסגרת ה"שולחן העגול" שהקימו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ. במהלך הימים האחרונים העבירה ההסתדרות לאוצר שורה של התנגדויות לחוק ולהצעת התקציב. מעיון בהתנגדויות, שהגיעו לידי ynet, עולה שאם ההסתדרות תקבל את דרישותיה - הרי שחלק גדול מה"גזרות" בתקציב, שכבר עוררו זעם ציבורי רב, לא ייכללו בו.

 

המאבק על התקציב:

 

מעמדת ההסתדרות עולה כי הארגון מתנגד לכוונת האוצר להקפיא את גיוס העובדים במגזר הציבורי; מתנגד לכוונה להפריט את ייצור טנק המרכבה, כיוון שהוא כרוך בפיטורי 550 אזרחים עובדי צה"ל המועסקים בקווי הייצור וכ-2,000 אזרחים נוספים המועסקים במעגל השני של העבודה; מתנגד לכוונה להפריט את רשות הדואר, מחשש לפגיעה בעובדים; ומתנגד לשינויים מבניים נוספים שהאוצר החדיר לחוק ההסדרים ברכבת ישראל, במשרד התשתיות, ברשויות לניקוז המים, בשירות האחיות ובטלוויזיה החינוכית.

 

בנוסף לסעיפים הללו, הנוגעים ישירות לזכויות העובדים המאוגדים, מתנגדת ההסתדרות לשורה של סעיפים אנטי-חברתיים כלליים יותר, גם בטענה של פגיעה עקיפה או ישירה בעובדים המפעילים את השירותים החברתיים וגם בטענה לעוול חברתי באופן כללי. בין הסעיפים הללו נמנית הכוונה לבטל את חצי נקודת זיכוי במס הכנסה לנשים עובדות; להרחיב את תוכנית ויסקונסין (הפרטת שירותי התעסוקה) לכל הארץ, ולהתנות בכך את הרחבת תוכנית מס הכנסה שלילי; לסגור את חמשת המרכזים להכשרה מקצועית; להקטין את הפטורים ממס לנכים ולעוורים; ולצמצם את התמיכה הממשלתית בארגונים החברתיים.

 

בנוסף, מתנגדת ההסתדרות, שהעומד בראשה, עופר עיני נחשב למקורבו של יו"ר העבודה, אהוד ברק, לשני סעיפים, המנוגדים להסכם הקואליציוני בין הליכוד לעבודה: הכוונה להגדיל את קצבאות הזקנה באופן דיפרנציאלי בלבד, כלומר, רק לקשישים עניים, במקום לכולם, והכוונה להאריך את תקופת האבטלה רק לחלק מהמובטלים, במקום לכולם.

 

בנוסף לכל סעיפי ההתנגדות הספציפיים, הודיעה ההסתדרות לאוצר כי היא מתנגדת לדרישת האוצר שלא להגדיל את תקציב המדינה מעבר לגידול באוכלוסייה (1.7%) וכך היא מיישרת קו עם העבודה, שחזרה היום בישיבת הממשלה על דרישתה להגדיל את תקציב המדינה כמקובל בכל העולם.

 

למרות הפער העצום בין עמדת האוצר וההסתדרות, בהסתדרות שומרים הפעם על טון רגוע ולא מאיימים בשביתות ועיצומים. "אלה סעיפים שאנחנו חושבים שלא צריכים להיות בחוק ההסדרים", אומר גורם בהסתדרות, "אבל ההרגשה היא שברוב המקרים מדובר ב"עזים" שבסוף יצאו מהתקציב.

 

"אלה סעיפים ישנים, "גזרות" שהאוצר מכניס לחוק ההסדרים מדי שנה כדי לנפח אותו עוד יותר ממה שהוא, ואחר כך מוציא אותם כשהוא נתקל בהתנגדות שלנו".

 

לדברי אותו גורם בהסתדרות: "אנחנו מרגישים הפעם משב רוח מרענן לטובה מכיוונו של שר האוצר שטייניץ. יש נכונות לדבר, נכונות להקשיב ונכונות לבצע משא ומתן. אכן, באגף התקציבים יושבים אותם אנשים שישבו שם תמיד, ומתנהלים באותה התנהלות כוחנית, אבל הפעם התחושה היא שיש עם מי לדבר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מחפש עיזים
צילום: דנה קופל
מומלצים