שתף קטע נבחר

"הטענות כלפי האפיפיור מצוצות מהאצבע"

הרב דוד רוזן, יועץ וחבר הוועדה ליחסים בין-דתיים ברבנות הראשית, יוצא להגנת בנדיקטוס ה-16, נוכח מתקפת הרבנים: "אני לא יודע מה הם רוצים מחייו. מדובר באותה חבורת מקטרגים מביקור האפיפיור הקודם"

הרבנות הראשית פרסמה פסק הלכה נגד מסירת אתרים קדושים לידי הוותיקן, רבנים בימין אף קראו לרבנים הראשיים מצגר ועמאר להחרים את המפגש המתוכנן עם האפיפיור, אבל פחות מיממה לפני נחיתתו בישראל זוכה בנדיקטוס ה-16 לכתב הגנה דווקא מתוך הרבנות עצמה. הרב דוד רוזן, יועץ וחבר הוועדה ליחסים בין-דתיים ברבנות הראשית, קובע כי הטענות שהועלו בימים האחרונים כלפי האפיפיור הן "מצוצות מהאצבע" ותוקף את הרבנים שהשמיעו אותן. בשיחה עם ynet היום (א') הבהיר: "מדובר באותה חבורת מקטרגים מלפני תשע שנים, בעת ביקור יוחנן פאולוס השני. הם לא יודעים כלום על הכנסיה והשינויים בעמדותיה וכמובן שלא מוכנים לקבל אותם". 

 

רוזן, שלפני כחודשיים נועד עם האפיפיור ברומא ל"פגישת פיוס" כחבר משלחת הרבנות הראשית, סבור כי אין לייחס חשיבות לחברותו של בנדיקטוס בנוער היטלר, משום ש"אדם שגוייס בעל כרחו לארגון כזה לא הופך לנאצי". לדבריו, "מה שרלוונטי זה יחסו היום ליהדות ולישראל, וזה באופן עקבי טוב מאוד".

  

הוא הזכיר כי האפיפיור הנוכחי היה חבר בוועדת הוותיקן שאישרה כינון יחסים עם הרבנות הראשית ואף אמר כי הוא רואה בכך את "יד הבורא", הזמין את הרבנים להלוויית קודמו ולהכתרה שלו וקיבל לפגישה את הוועדה הבין-דתית של הרבנות לפני שקיבל את נציגי הפרוטסטנטים. "אני לא יודע מה רוצים מחייו. לא משנה מה יעשה – תמיד יתקפו אותו".

  

בהתייחסו לפרסומים האחרונים על כוונת הרבנים הראשיים להחרים את טקס קבלת הפנים שייערך לאפיפיור בנתב"ג, אמר הרב רוזן: "זה פשוט לא נכון. הוחלט על כך מזמן, יחד עם הוותיקן, בלי שום קשר למחאה האחרונה. הרעיון הוא להבדיל בין האספקט הממלכתי לדתי, בין הוותיקן כמדינה לאפיפיור כמנהיג דתי. זה לא כל כך הולם שהרבנים ישתתפו בטקס ולכן, כדי לשמור על מעמדה של הרבנות הראשית, הם ייפגשו איתו בהיכל שלמה. אבל איך אפשר לומר שמחרימים אותו?".  

 

גם בעניין מסירת אתרים קדושים לנצרות לידי הוותיקן מפגין הרב רוזן גישה מפויסת יותר. לטענתו, לא מדובר בוויתור על ריבונות ישראלית אלא רק בהאצלת סמכויות ניהול לגופים נוצריים כפי שניתנו לוואקף בהר הבית, ולכן "השאלה היא האם אנחנו רוצים לנהל כנסיות". עם זאת הוא מתנגד לשינוי הסטטוס קוו ב"חדר הסעודה האחרונה" שבהר ציון, כיוון שמדובר במקום הקדוש גם לאיסלאם וגם לזרמים אחרים בנצרות. "אני הייתי ממליץ שלא נכניס את הראש לקן הצרעות הזה".  

 

ואיך הוא מרגיש בתור רב שצריך להגן בחירוף נפש דווקא על מנהיג נוצרי כאפיפיור? "זה קצת מגוחך ואפילו די מביך", אמר, "אבל חז"ל מלמדים אותנו להגיד את האמת, וכשמסלפים את העובדות ומשמיצים אני צריך לומר את הדברים כמו שהם".  

 

רוזן קורא לחבריו הרבנים לתת לו מעט קרדיט, ומזכיר: "כשאני חושב שיש מקום לבקר את הכנסיה אני עושה זאת בלי שום מורא, וכך נהגתי כשהתחילה פרשת ריצ'רד וויליאמסון. ההצהרות שלי היו חריפות אחרי הפאשלה הגדולה ההיא של הוותיקן, עד שמספר 2 של האפיפיור מחה נגדי. אבל כשמדובר בדברים מצוצים מהאצבע, כמו עכשיו – בזה אין שום עניין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור עם הרב שאר ישוב
צילום: AFP
מומלצים