שתף קטע נבחר

בגלל הדלק: גל התייקרויות במשק

בין המוצרים שיתייקרו: רהיטים, מכשירי חשמל, בגדים ומוצרי מזון. האצת האינפלציה עלולה להביא לעליית ריבית

התייקרות הדלק עלולה להוביל לשורת התייקרויות במשק. הלילה בחצות יתייקר הדלק בשיעור של 6%. מדובר בעלייה הגדולה השנייה בתוך פחות משבועיים והרביעית בחודשיים האחרונים. ההתייקרות תאלץ מאות גורמים במשק לייקר את מוצריהם. הסיבה: סוחרים ונותני שירותים לא יוכלו לספוג יותר את העלאת מחירי הדלק ביותר מ-20% בחודשיים.

 

בסוף השבוע עלו מחירי הנפט בעולם בכ-1.8%, והגיעו לשיא חדש בחודשים האחרונים - 66.31 דולר. במאי עלה מחיר הנפט ב-30%, העלייה הגבוהה ביותר בחודש אחד מאז 1999.

 

מחיר ליטר דלק 95 אוקטן יעמוד על 6.14 שקלים. רק לפני כ-10 ימים עלה מחיר ליטר דלק ב-35 אגורות, עקב החלטת משרד האוצר להעלות את המס על הדלק בישראל באופן מיידי, במסגרת התוכנית הכלכלית לשנה הקרובה.

 

עליות מחירים חסרות תקדים

גורמים במשרדי האוצר, התעשייה והרווחה ובבנק ישראל הביעו חשש שההתייקרות הגדולה במחירי הדלקים בארץ תגרום עליות מחירים חסרות תקדים, למרות המיתון הכבד במשק והמשך הפיטורים הנרחבים בישראל.

 
עליית המחירים הצפוייה בעקבות התייקרות הדלק

עליית המחירים הצפוייה בעקבות התייקרות הדלק
ייצור במפעלים תחבורה ציבורית מכשירי חשמל גדולים ביגוד הובלת דירה
7% עד 10% 10% 3% 10%
 

כל מוצר ושירות שמחירי הדלק מהווים מרכיב חשוב במחירו - צפוי להתייקר. בין המוצרים נכללים אלו שמרכיב ההובלה בהם משמעותי: רהיטים, מכשירי חשמל, בגדים, מלט, חומרי בנייה וגם מוצרי מזון. הובלת מכולות מהנמלים והעברת דירות יתייקרו גם הן. כמו כן, יתייקרו מוצרים ושירותים שמרכיב הדלק והאנרגיה בהם הוא משמעותי, כמו ענף הבנייה וחלק ניכר ממפעלי התעשייה.

 

בנוסף, התייקרות הנפט הנמשכת בעולם, לצד התייקרויות שכבר בוצעו והצפויות בישראל, כתוצאה מהתוכנית הכלכלית - מס על סיגריות, דלק, טלפונים סלולריים, התייקרות המע"מ וכדומה - עלולות להעלות בחודשים הקרובים את האינפלציה בישראל ב-3%. לפי ההערכות, 1% עד 1.5% מתוכם מיוחס להעלאת המע"מ הכללית (1.5% אם המע"מ על ירקות ופירות לא יאושר), והיתר מיוחס להעלאות המיסים האחרים והתייקרות הדלק וכל המוצרים והשירותים שיתייקרו בעקבותיו.

 

כל אלה צפויים לא להותיר ברירה לנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, לאחר שני המדדים האחרונים - מרס שעלה בחצי אחוז ואפריל שעלה באחוז שלם, יחד עלייה ב-1.5%, מחצית האינפלציה המותרת בשנה, לפי החלטת הממשלה (עד - 3%) אלא להעלות את הריבית במשק כבר בתוך חודשיים. ההערכות הן שעד סוף השנה תעלה שוב הריבית משיעורה הנמוך אי פעם, כיום, רק 0.5% לשנה, ליותר מ-1% בשנה.

 

הידיעה מתפרסמת היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מחיריהם צפויים לעלות. רהיטים
מומלצים