שתף קטע נבחר

הלאומית: הירשזון גרם לנו נזק של 20 מיליון ש'

הסתדרות הלאומית, שהירשזון גנב מקופתה שני מיליון שקלים, טוענת שגרם לה נזק גדול בהרבה , בהיותו אחראי גם לגניבות ענק שביצעו בכירים נוספים. הע"ל מאשימה את הירשזון בסגירת 15 מועדוניות של עמותת ניל"י - ובנזק תדמיתי שקשה לתקן

מעלליו של שר האוצר לשעבר והיו"ר לשעבר של הסתדרות העובדים הלאומית, אברהם הירשזון עלו להסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) בנזק של קרוב ל-20 מיליון שקלים. כך אמר היום (ד') ל-ynet עורך הדין נחום פינברג, המייצג את ה.ע.ל במאבק המשפטי מול הירשזון ושותפיו למעל.  

 

"יום השרים המושחתים":

 

בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר היום על הירשזון חמש שנים וחמישה חודשים מאסר בפועל, ובנוסף, קנס בסך 450 אלף שקלים. זאת, לאחר שהירשזון הורשע בתחילת החודש בגניבה של כ-2 מיליון שקל מהסתדרות העובדים הלאומית, ובקבלת דבר במרמה. אתמול העביר הירשזון להע"ל המחאה בסך 570 אלף שקלים, אך הע"ל השיבה כי היא אינה רואה בכך את מיצוי זכויותיה, אלא תשלום אחד, והבהירה שיש יתרת חוב נוספת.

 

"יש לזכור שהכסף שהוא מחזיר לנו בינתיים הוא רק הסכומים הנומינליים של הגניבות עצמן, ללא ריביות והפרשות על הזמן שעבר בינתיים", מדגיש פינברג.

 

"רק כהן עלה לנו 10 מיליון"

אבל פינברג טוען כי הנזק שגרם הירשזון להע"ל אינם כוללים רק את הגניבות שביצע בעצמו, אלא גם את הגניבות שביצעו בכירים אחרים בהע"ל, שפעלו, לפי הודעתם, בתיאום עם הירשזון ובחסותו. "כל אחד מהם גנב סכומים של מאות אלפי או מיליוני שקלים", מציין פינברג, "עובדיה כהן (מנהל הכספים של הע"ל, ת.ג) לבדו עלה לנו 10 מיליון שקלים. הם פעלו כולם יחד, ככנופיה שהירשזון בראשה, ולכן הוא אחראי על כל הנזק שהם עשו".

 

הנזק הכספי גרם לפגיעה בפעילותה השוטפת של הע"ל. לא זו בלבד שהע"ל מתקשה להרחיב את שורותיה, בזמן שהארגון המתחרה - ההסתדרות הכללית - מגייס עשרות אלפי עובדים חדשים, הוא נאלץ לקצץ. הע"ל נאלצה לפטר 14 עובדים ולקצץ את שכרם של העובדים הנותרים בשיעור שבין 2% ל-15%.

 

הירשזון גנב, ניל"י סגרה מועדוניות

 עוד מציינים בהע"ל שבשנים 1995-2000, כשהירשזון שימש כיו"ר הארגון, הוא גרם לפגיעה חמורה בעמותת ניל"י, (נוער יהודי למען ישראל) המפעילה מועדוניות ומפעלים חברתיים אחרים עבור הע"ל. במהלך תקופת כהונתו סגר הירשזון 15 מעונות יום שעמותת ניל"י מפעילה ברחבי המדינה, בזמן שהוא מעל בכספיה. היקף פעילות ניל"י צומצם לפחות ממחצית. לאור המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעה נילי בגין מחדליהם של הירשזון ושאר מנהליה היא נזקקה להלוואה בשיעור של 2.5 מיליון שקלים מהע"ל, על מנת שלא תגיע למצב של חדלות פירעון.

 

"הוא פגע בבשר החי", אומר פינברג, "באמהות עובדות בפריפריה, שאיבדו את מקום עבודתן בגלל שהמועדניות נסגרו".

 

"חשבו שאנחנו חלק מהקומבינה"

 מעבר לנזק הישיר, גרם הירשזון להע"ל נזק חמור עוד יותר - נזק תדמיתי. "כשהפרשה התפוצצה כולם חשבו שאנחנו חלק מהקומבינה. אני מקווה שהפרסומים האחרונים - העובדה שאנחנו מגישים תביעות נגד הגנבים - משקמת את התדמית. אבל היא תשוקם באמת רק בעוד שנים של עבודת שטח קשה של פעילי הע"ל. אני לא פוסל את האפשרות שנגיש נגדו גם תביעת נזיקין על הנזק התדמיתי", אומר פינברג.

 

"כעורך דין, כואב לי לחשוב שזה המצב במדינה", הוא אומר, "המערכות השתבשו. אני מקווה שהמקרה של בניזרי ושל הירשזון, והסמיכות ביניהם, יכניסו לאנשים קצת יותר פחד, וזה יתרום לשפיות".

 

לדברי פינברג, הוא פועל כעת לפגוע בזכויות הפנסיוניות של כהן והעובדים הבכירים האחרים שהורשעו בשותפות במעל.

 

מנכ"ל הע"ל, יאיר שלם, מסר בתגובה: "בית המשפט העביר היום מסר חד וברור לכל העובדים בשירות הציבורי. הקופה הציבורית אינה הקניין הפרטי של איש וכך יש לנהוג. יש לפעול תוך גילוי אחריות אישית ופעולה בשקיפות מלאה. הע"ל לומדת את גזר הדין, ויחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שהתנהלותו הקלוקלת של הירשזון, גרמה לנזק ממוני ותדמיתי עצום להסתדרות, איתו נאלץ הארגון להתמודד עד היום".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עורך הדין נחום פינברג: "נזק תדמיתי עצום"
מומלצים