שתף קטע נבחר

עסקת מיקרוסופט-יאהו: מלחמת הכול בכול

האם העסקה שנחתמה אמש בין מיקרוסופט ליאהו על שיתוף פעולה תשנה את פני הרשת? ולמה הכפפות יורדות דווקא עכשיו? פרשנות

"העסקה שתשנה את פני האינטרנט", זעקו הכותרות כשהציעה מיקרוסופט לראשונה לרכוש את יאהו כולה, תמורת כ-44 מיליארדי דולרים לפני כשנה וחצי. העסקה ההיא לא יצאה לפועל, אך היא פתחה ריקוד חיזור ארוך בין שתי החברות, עם הרבה טיזינג, צעדים קטנים קדימה – וגדולים לאחור.

 

מאז, הספיקה מיקרוסופט להוציא מנוע חיפוש חדש ויאהו הספיקה לעשות שתי מתיחות פנים לעמוד הבית שלה ולהחליף את המנכ"ל יאנג , ששילם על עקשנותו לאמץ את מיקרוסופט במשרתו. אתמול (ה') יצא שיתוף הפעולה הזה לפועל, בהיקף הרבה יותר מצומצם: מיקרוסופט תתרום ליאהו את מנוע החיפוש שלה ואילו יאהו מצידה, תטפל בפרסום.

 

האם העיסקה הזו תשנה את פני האינטרנט? לא. גוגל, סביר להניח, תישאר עם הנתח הכי גדול בשוק החיפוש - אבל, כמו שמנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר ציין, השותפות תיצור "מספר שתיים חזק" ובהחלט תהווה איום שאותו גוגל צריכה לשקול. שלטונה הבלתי מעורער עם 82% משוק החיפוש העולמי (לפי NetApplications),  עומד להשתנות.

 

Bing מחליק לתוך חיינו

בשילוב הידיים שלה עם מיקרוסופט, שנראה פחות מהוסס ומסויג מניסיון השת"פ עם גוגל לפני כשנה, יאהו מוציאה את עצמה פורמלית מתחרות בשוק מנועי החיפוש. המנוע של

מיקרוסופט יהפוך להיות מנוע החיפוש שלה – וייחשף למיליוני הגולשים של יאהו מדי יום. יאהו, מצדה, עומדת להתמקד בפלטפורמות פרסום ברשת, שתשרת את שתי החברות.

 

שיתוף הפעולה החדש, הוא קודם כל זריקת מרץ רצינית לבינג. המנוע של מיקרוסופט (שאגב, בכלל לא רע), שקצת עלה מאז ההשקה שלו, עדיין לא מחזיק בנתח משמעותי משוק החיפוש העולמי. למנוע של יאהו, יש נתח יותר גדול – שכעת יזכה בו בינג.

 

צריך לזכור שיאהו מחזיקה גם במגוון של שירותי רשת 2.0 שיתחילו גם הם לעשות בו שימוש: Flickr, del.ico.us ועוד, זאת, בנוסף על שירות הדואר הפופולרי בעולם, Yahoo!Mail. המשמעות היא חשיפה גדולה מאוד למנוע החיפוש של מיקרוסופט שפשוט "יחליק" אל תוך חייהם של מיליונים המשתמשים בשירותים הללו, מה שבהכרח יגדיל אף הוא את הנתח של מיקרוסופט בעוגת החיפוש.

 

הקרב נהיה מכוער

האם יאהו מרוויחה מהעסקה הזו? לא בטוח. מיקרוסופט אומנם התחייבה לספק "רשת ביטחון" ולהבטיח את הרווחים למשך 18 חודשים בכל שוק חדש – אך המשקיעים קראו "בוז" לעסקה, ומניית יאהו ירדה היום – במקום לעלות. אין ספק שיאהו הייתה יכולה להרוויח הרבה יותר לו נענתה להצעותיה הקודמות של מיקרוסופט, אבל עכשיו, לא נותרה לה הרבה ברירה.

 

ומה עם גוגל? העסקה בין יאהו למיקרוסופט נותנת האישור הסופי כי מדובר במלחמת הכול בכול: גוגל עומדת לייצר מערכת הפעלה שתתחרה ב-Windows תוך כמה שנים, מיקרוסופט משחררת את אופיס לרשת, כדי לענות ל-Google Docs - שבמקור מתחרה באופיס הבלתי מקוונת. וכעת, מיקרוסופט מצרפת לצידה בעלת ברית גדולה בנסיונה ליטול מגוגל את הלחם והחמאה שלה – החיפוש ברשת.

 

יאהו יצאה מהזירה, הכפפות הוסרו והקרב נהיה מכוער: מיקרוסופט וגוגל עומדות להנחית אחת על השניה מהלומות עוצמתיות, וכל אחת לא מהססת להכות את המתחרה בבטן הרכה - בליבת העסקים שלה. מי תישאר על רגליה?

 

המחסום התחרותי

אבל כל זה לא יקרה מחר. קרול בארץ מיהרה לומר כבר אתמול שהתהליך יארך כשנתיים וחצי – והיא יודעת על מה היא מדברת.

 

כי מי שעשויים למנוע מהזוג הצעיר החדש והלוהט בעיר מלממש את שותפותם, הם הרגולטורים – גופי הפיקוח על התחרות בארצות הברית ובאירופה. גופי הפיקוח על התחרות וההגבלים העסקיים בשתי היבשות עובדים לאט. אפילו מאוד לאט. הם אלה שהכשילו את שיתוף הפעולה הקודם בין יאהו לגוגל, כאשר לגוגל התזזיתית נמאס מלשבת ולהמתין.

 

את עסקת גוגל-DoubleClick למשל, לקח לרגולטורים בארצות הברית כמעט שנה לאשר, ולעמיתיהם באירופה קצת יותר. אין ספק שגם שיתוף הפעולה הנוכחי, ייבחן בשבע עיניים – כולל ההשלכות שלו על שווקים אחרים כמו מערכות הפעלה ושוק הדפדפנים.

 

בארצות הברית סביר להניח שהחיים של שתי החברות יהיו קלים יותר. למיקרוסופט יש לוביסטים בגבעת הקפיטול, ומדובר בסופו של יום, בשתי חברות אמריקניות שיוצאות נגד מי ששולטת (גם שם) בשוק החיפוש. והאמריקנים, אוהבים תחרות בשוק.

 

אשת הברזל

באירופה לעומת זאת, ממתינה למיקרוסופט ויאהו אשת הברזל נלי קרוס, נציבת התחרות באיחוד האירופי – שלא ממש מחבבת את מיקרוסופט. קרוס ידועה ביחסה הקשה כלפי ענקית התוכנה וכמי שאינה מוותרת, מאיימת ואף מטילה קנסות עתק. אין ספק שהיא ואנשיה יבדקו את שיתוף הפעולה הנוכחי ואת השפעותיו – בציציותיו. הלוואי ורונית קן הייתה כמוה

 

והמשתמש הלא מודע לקרבות? לו זה ישנה פחות. מי שרגיל לעבוד עם גוגל יישאר עם גוגל. משתמשי יאהו פשוט יגלו בוקר אחד את הלוגו הכתמתם של Bing לצד תיבת החיפוש שלהם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכפפות יורדות. מיקרו-יאהו
צילום: AFP
מומלצים