שתף קטע נבחר

הכריחו חילוני לאכול כשר במרוקו - איסתא תפצה

לקוח תבע את איסתא על טיול למרוקו וטען שבאשמת המדריך הדתי לא נערכו סיורים בשישי-שבת, ונמנעה ממנו אכילת אוכל לא כשר. ביהמ"ש קבע כי על איסתא לפצותו ב-5,000 שקל

אדם שאינו דתי נסע דרך איסתא לטיול בן שבועיים במרוקו. בפועל, בשישי-שבת לא נערכו סיורים, וכך נמנעה ממנו ההזדמנות לאכול במסעדות מקומיות בשל היותו של המדריך אדם דתי. ביהמ"ש קבע, כי על איסתא לפצות את התובע ב-5,500 שקל.

 

באפריל 2008 קנה לקוח חילוני של איסתא שני כרטיסים, עבורו ועבור רעייתו, לטיול בן ארבעה עשר יום למרוקו הגיאוגרפית באוגוסט 2008, ושילם עבורם 11,774 שקל.

 

איסתא ותביעותיה הקטנות:

 

על פי התוכנית, הטיול כלל ביקור באתרים שונים בכל ימי הטיול. במסגרת הפריטים הכלולים במחיר הטיול נכתב "טיפים לנותני השירותים בחו"ל". במסגרת הפריטים שאינם כלולים במחיר, נכתב "טיפ למלווה הקבוצה הישראלי ונהג האוטובוס (25 דולר לנוסע)".

 

הכריחו אותו לשמור שבת

במסגרת תביעה שהגיש לבית-המשפט לתביעות קטנות בירושלים טען כי תוכנית הטיול המקורית כללה ביקור באתרים בכל ארבעה עשר ימי הטיול, לרבות בימי שישי ובשבתות.

 

מכאן הניח שהטיול אינו מיועד לשומרי שבת ולפיכך, יתאפשר חילול שבת ואכילה במקומות שאינם כשרים. לטענתו, שבוע לפני הטיול, במפגש שנערך למשתתפי הטיול, התברר לתובע שמדריך הקבוצה הוא אדם דתי השומר שבת ולפיכך מסלול הטיול שונה באופן שלא כלל סיורים וביקור באתרים בימי שישי אחר הצהריים ובשתי השבתות.

 

בנוסף לכך, התובע טען שמאחר שהמדריך היה אדם שומר מצוות, נמנעה מהמטיילים האפשרות לבקר במסעדות שאינן כשרות ולאכול בהן.

 

תביעת התובע מתייחסת גם לכך שכבר בתחילת הטיול נדרש על ידי מדריך הטיול, לשלם תשר לנהג, בעוד שלטענתו, מקובל לשלם תשר רק בתום הטיול.

 

איסתא טענה מנגד כי אילו ביקש התובע לבטל את הטיול שבוע קודם ליציאתו, ניתן היה לעשות זאת, אולם התובע ביקש לבטלו רק יומיים מראש. עוד טענה איסתא, כי בהערות המופיעות בתוכנית הטיול מופיע סעיף שבו נאמר "סדר ימי הטיול יכול להשתנות בהתאם לתנאים המקומיים", וכי "מסלול הטיול עשוי לעבור עדכונים".

 

הטיול שונה באופן מהותי

השופטת תמר בר-אשר צבן קבעה כי הטיול אכן שונה באופן מהותי מזה שהוזמן על ידי התובע שכן מטיול של 14 יום הכולל ביקורים באתרים, צומצמו הביקורים באתרים, כך שבפועל צומצם הטיול בשלושה ימים. לדברי השופטת, השינוי לא נבע מאילוצים הכרוכים בתנאים המקומיים במרוקו, אלא מהתאמת הטיול למדריך. עוד קבעה השופטת כי: "אין לקבל מצב שבו העובדה שהמדריך שומר מצוות, יוצר מצב שבו נכפות על המטיילים אורחות חייו של המדריך, ובכלל זה הימנעות מאכילה במקומות שאינם כשרים".

 

עם זאת נקבע, כי לא ניתן להתעלם מהעובדה שהתובע ורעייתו טיילו ומרבית חבילת הטיול ניתנה להם.

 

לפיכך נפסק, כי סכום הפיצוי הראוי בנסיבות המקרה יעמוד על 5,500 שקל. כן חויבה איסתא לשלם לתובע 500 שקלים בשל הוצאותיו. בסך הכל, חויבה איסתא לשלם לתובע 6000 שקל.  

 

לעיון בפסק הדין 

 

לאתר המשפט הישראלי פסק דין 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנעו ממנו לחלל שבת. מרוקו
צילום: ירון ויסבין
מומלצים