שתף קטע נבחר

אתר "גט איט" של ג.יפית הורשע בהטעיית צרכנים

בית משפט השלום בתל-אביב הרשיע בהטעיית צרכנים את אתר מכירות האינטרנט "גט איט" מקבוצת ג.יפית, את מנהלו ואת נציג "דולי מחשבים" עסק שמכר ציוד דרך האתר

אתר מכירות האינטרנט "גט איט" (GetIT) מקבוצת ג.יפית, ומנהלו אורי לנדא הורשעו היום (ה') בהטעיית צרכנים לפי חוק הגנת הצרכן. שופטת בית משפט השלום בתל אביב, דורית רייך-שפירא, הרשיעה גם את לירן להט, מ"דולי מחשבים", שמכר והרכיב מחשבים באמצעות האתר.

 

את התביעה הגיש משרד התמ"ת בטענה ש"לא החזיקו מלאי סביר של טובין, שנדרש לקיום עסקאות, שקשרו עם צרכנים, ולא יכלו לספק במועד הזמנותיהם של הצרכנים". בשל כך, משרד התמ"ת מייחס להם עבירה של הטעיית צרכנים בנסיבות מחמירות.

  

על פי כתב האישום, הנאשמים "לא סיפקו את המוצרים כפי שהתחייבו, עיכבו ביטול עסקאות ולא החזירו כסף במועד הקבוע בחוק לגבי מכר מרחוק" ל-15 צרכנים שרכשו מוצרים דרך האתר.

 

כלפי להט נטען שלא הגביל את מספר יחידות המחשב במכר והתחייב לספקם תוך 14 יום, אם כי בפועל לא היה לו מלאי מספיק ולא עתודה כספית לספק את המכר.

 

אי אספקת מוצר במחיר מבצע

בנוסף, ייחס כתב האישום לאתר "גט איט" ולמנהלה "אי אספקת מוצר במועד שהובטח ובמחיר מבצע, בטענה שהמבצע הסתיים", וכי "רק לאחר התדיינות סיפק המשווק את המוצר לצרכן במחיר המוזל שפורסם".

 

מדובר באחד המקרים, בו צרכן ביקש לרכוש DVD ב-59 שקל, והאתר אישר את הזמנתו. אולם מספר ימים אחרי סגירת העסקה הודיעו לצרכן שהמוצר אזל מהמלאי. האיש בדק ומצא שהדבר אינו נכון: האתר ממשיך להציע את המוצר למכירה במחיר של 89 שקל. כלומר, "גט איט" לא פעלה בהתאם למוסכם ונמנעה מלהפסיק את הפרסום במועד שבו הסתיימה תקופת המבצע.

    

על פי חוק הגנת הצרכן אין צורך להוכיח כוונה להטעיית צרכנים, או הטעייה, אלא מספיק להוכיח חשש להטעיית צרכנים. לפי החלטת בית המשפט, זה מה שארע במקרה זה. 

 

"'גט איט' עשתה ככל שביכולתה להטות צרכנים"

השופטת קבעה כי "בהתנהלותה של "גט איט" ובמיוחד בהצהרותיה, היא עשתה ככל יכולתה להטות צרכנים לקנות באתר. יש במעשיה, להביא הצרכנים למסקנה שניתן להאמין ולסמוך על האמור באתר, שכן 'גט איט' נותנת להם חסות.

 

יש בהצהרות אלה לבסס בליבו של צרכן מהיישוב מסקנה ש'גט איט', שהיא בעלת מוניטין בתחום, כמי שפועלת בזירה העסקית, מכירה את היצרנים/משווקים, יודעת את המחירים והשיגה עבור לקוחותיה מחירים נוחים, בתנאים מיוחדים ומספקים אמינים, באופן שמסיר חשש לכישלון עיסקה בשל אי אספקה או העדר אפשרות לקבל החזר בתנאים שקבועים בחוק.

 

על סמך האמון, שהאמינו הצרכנים ב'גט איט' הם הסכימו לחתום על התקנון שלה ומסרו לה את כתובות המייל שלהם, ואת מספרי הטלפון שלהם והפקידו בידיה את פרטי כרטיס האשראי שלהם".

 

לפי פסיקות עבר, העונש על עבירות כאלה עשוי להיות קנס כספי, מאסר על תנאי או מאסר או כל השלושה גם יחד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
הבטחות ללא כיסוי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים