שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

רב המלצרים פוטר - ורצח את משפחת אושרנקו

הטבח הבלתי נתפש של ששת בני המשפחה מראשל"צ - בהם פעוטה בת 3 ותינוק בן 4 חודשים - בוצע, מאמינים במשטרה, בידי דמיאן קרליק. המניע: פיטוריו בטונים צורמים מהמסעדה של אושרנקו - ושמועות על רומן של אשתו, החשודה עתה במעורבות ברצח. בעוד בני הזוג נופשים בדרום, פרצו החוקרים למכוניתם ונטלו דגימת דנ"א - שתאמה לדם על חולצה שנמצאה בדירה. הם נעצרו, נשברו בחקירה ושיחזרו. מפקד המחוז: קרליק ביקש מחילה מול מיטת התינוק, אך אין מחילה

נקמה בגלל פיטורים, שנאה יוקדת ובצע כסף. אלו המניעים - כך חושדת המשטרה - העומדים מאחורי טבח ששת בני משפחת אושרנקו בראשון-לציון. שני החשודים בפרשה הם בני הזוג דמיאן ונטליה קרליק, תושבי ראשון-לציון בני 39. הם נמלטו דרומה, אך שבוע אחרי הרצח נעצרו על ידי בלשי היחידה המרכזית של מחוז מרכז. במסיבת עיתונאים שערכה המשטרה עם פרסום הפרטים סיפר מפקד מחוז המרכז במשטרה, ניצב נסים מור, כי דמיאן קרליק, כרע ברך מול מיטת התינוק נתנאל בעת השחזור וביקש מחילה. "אין על כך מחילה", אמר מור.

 

אף שסימני שאלה גדולים עדיין מרחפים מעל הפרשה, היום (ב') הוסר צו איסור הפרסום שהוטל על פרטי החקירה. זאת, לאחר שבשבוע שעבר נשבר קרליק בחקירתו במשטרה, הודה ברצח ואף שיחזר אותו בקור רוח מקפיא מול מצלמות המשטרה. קרליק פעל ככל הנראה לבדו. אשתו נטליה אמנם לא הייתה בזירת הרצח, אך היא עדיין חשודה בסיוע. במקביל, נעצרו גם הוריו של דמיאן, אולג ואולגה, בחשד לשיבוש הליכי חקירה, וכן אחותה של נטליה, מאשה, ובת משפחה נוספת.

 

בדם קפוא - כל הפרטים על רצח אושרנקו :

 

באחד ממעשי הרצח המזעזעים בתולדות המדינה, נדקרו ששת בני משפחת אושרנקו - בני הזוג דמיטרי וטטיאנה, ילדיהם רויטל (רושל) בת השלוש ונתנאל בן הארבעה חודשים, והוריו של דמיטרי, אדוארד ולודמילה - בליל שישי, 16 באוקטובר, בדירתם במרכז העיר. הטבח התרחש שעות לאחר שהמשפחה חגגה את יום הולדתה השלישי של רויטל. לאחר מכן הועלתה הדירה באש. במהלך הלילה כולו לא הבחין איש בנעשה, ורק בשבת בבוקר התגלתה הזוועה.

 

השאלה המרכזית שהעסיקה את החוקרים בראשית החקירה הייתה - למה? מה יכול להיות המניע לרצח האכזרי של משפחה נורמטיבית, שלא היה ידוע על כל קשר שלה לעולם התחתון? עם מי היו מסוכסכים בני המשפחה? החקירה העלתה עד מהרה שם אחד כזה - דמיאן קרליק, שעבד בעבר כרב מלצרים במסעדת "פרמייר" שבבעלות המשפחה בראשל"צ. הוא פוטר לפני שנתיים בטונים צורמים במיוחד, לאחר שנתפס על-ידי הסב אדוארד גונב ארגזי וודקה. סכסוך זה, מאמינים החוקרים, הוא שהניע אותו, בסופו של דבר, לבצע את המעשה הבלתי נתפש. החוקרים סבורים כי הוא הושפל במעמד הפיטורים מול כל העובדים, ובהמשך אף התברר לו שסיפור הגניבה דלף והתפרסם.


דמיאן קרליק מובל לשחזור בבית אושרנקו (צילום: אבי מועלם)

 

בחקירתו הודה קרליק כי הוא רוחש למשפחת אושרנקו רגשי שנאה עזים מאז הפיטורים. על כך נוספו גם שמועות שנפוצו לגבי רומן שניהלה באחרונה אשתו נטליה - שהמשיכה לעבוד ב"פרמייר" עד יום הרצח ממש - עם אדוארד אושרנקו, הסבא. המשטרה חושדת כי שמועות אלה עוד הגבירו את זעמו של דמיאן כלפי המשפחה. לבסוף, סיפקו בני הזוג בחקירתם מניע נוסף - כוונה לשדוד את הפדיון היומי של המשפחה. מהדירה אכן נגנב סכום נמוך בליל הרצח, אולם החוקרים מתקשים להאמין כי בצע כסף לבדו היה המניע למעשה כה אכזרי.

 

השתתף בהלוויה, כדי לא לעורר חשד

קצה החוט שהוביל לפענוח הרצח התגלה כבר בעת איסוף הראיות הראשוני באותו בוקר: החוקרים מצאו בדירה בגדים מגואלים בדם, שלא התאים לאיש מהנרצחים. לכן שיערו כי הבגדים והדם שייכים לרוצח. במעבדות המשטרה הצליחו להפיק מהדם שעל הבגדים דגימת דנ"א, וחיכו שיצוץ חשוד עם קוד גנטי זהה.


קרליק ורעייתו בתקופה שבה עבדו במסעדה

 

מפקד ימ"ר מרכז, ניצב-משנה אבי נוימן, שלח את עשרות חוקריו לאתר חשודים בעלי מניע פוטנציאלי. הם שקדו על המלאכה בהנהגתו של ראש מפלג התשאול, סגן-ניצב אלי אסייג. כעבור כמה ימים התגלה מידע רלוונטי: לחוקרים נודע על המריבה הגדולה שפרצה בעקבות פיטוריו של קרליק לפני שנתיים, והם הסיקו שייתכן ויש לו מניע לרצח. 

 

בדיקה נוספת העלתה כי קרליק נסע לדרום הארץ כבר בליל הרצח. ואולם, בדיעבד התברר כי הוא שב לאחר מכן ואף נכח בהלוויית משפחת אושרנקו, כדי לא לעורר חשש. לאחר ההלוויה חזר דרומה, הפעם יחד עם אשתו - צעד שהדליק אצל החוקרים יותר מנורה אדומה אחת.

 

ההלוויה. חפשו את דמיאן קרליק בקהל (צילום: אבי מועלם)

 

החוקרים איתרו את מכוניתם של בני הזוג שחנתה באילת, פרצו אותה והפיקו ממנה דגימת דנ"א. את התוצאות השוו לדגימה שנלקחה מהחולצה שנמצאה בזירת הרצח, ותוך כמה ימים התקבלו התוצאות - שהצביעו על התאמה מלאה. בעקבות זאת נעצרו בני הזוג.

 

נטליה נשברה ראשונה

בלשי מפלג בילוש בימ"ר מרכז, בראשות סגן-ניצב יואב קוטלר, לקחו את בני הזוג הישר לחקירה. זמן קצר לאחר מכן נעצרו גם יתר החשודים. בתחילתה הכחישו בני הזוג את החשדות נגדם. פקד ענת קצב הייתה זו ש"שברה" ראשונה את האשה נטליה, שהחלה לתאר בכתב בדיוק מה קרה באותו לילה נורא. יומיים לאחר מכן נשבר גם דמיאן, והחל לגולל בפני החוקרים את סיפור המעשה המזוויע.  

 

דמיטרי וטטיאנה אושרנקו עם רויטל ונתנאל (רפרודוקציה: אבי מועלם)

 

בשלב זה עדיין לא ברור באילו סעיפי תואשם נטליה. לחוקרים ברור שהיא הייתה שותפה לפשע, אולם בעוד היא טוענת כי ידעה שבעלה הולך רק "לשדוד" את המשפחה, החוקרים מאמינים כי ניתן לקשור אותה גם למעשי הרצח, אף שבפועל לא הייתה בזירה.

 

כאמור, החוקרים עצרו גם את אמו ואביו של דמיאן, אולג ואולגה קרליק, את אחותה של נטליה, מאשה, וכן בת משפחה נוספת. הארבעה אינם חשודים במעורבות ישירה ברצח, אלא רק בסיוע לשיבוש החקירה אחריו. "לא עשיתי כלום", אמר אולג קרליק בבית המשפט. "אני יכול להיות אחראי על הבן שלי עד לגיל מסוים. אין לי מושג למה הוא ביצע מעשה שכזה - אם ביצע אותו".

 

מעצרם של כל בני המשפחה הוארך, וחקירתם נמשכת. בדיון בבית המשפט, שנערך בדלתיים סגורות, טען נציג המשטרה, פקד עזרא גולדשטיין, כי כל העצורים מעורבים ברצח בצורה זו או אחרת. כאמור, הם שישה במספר - שישה חשודים, בעקבות שישה בני משפחה שנרצחו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדוארד אושרנקו ודמיאן קרליק. רגשי שנאה עזים
נטליה קרליק. נשברה ראשונה
צילום: עופר עמרם
הבגדים שקרליק השאיר בזירה
בני הזוג אושרנקו עם הילדה רויטל
צילום: פוטו גדי
צילום: אבי מועלם
מסעדת "פרמייר", ממנה פוטר קרליק
צילום: אבי מועלם
אולג קרליק, האב. "אחראי רק עד גיל מסוים"
צילום: עופר עמרם
אולגה קרליק, האם, לאחר מעצרה
צילום: עופר עמרם
מומלצים