שתף קטע נבחר

הרב מצגר למען שליט: "רבני הימין חסרי אחריות"

כ-50 מרבני הימין הכריזו על הקמת מטה מאבק נגד עסקת שליט, והרב הראשי האשכנזי מגיב בתקיפות: "כל עוד לא מונחת לפתחו של רב מלוא האינפורמציה, כולל דו"חות צה"ל והמודיעין, אין אפשרות לקבוע עמדה הלכתית נחרצת"

רבני הימין, הפוסלים מנימוקים הלכתיים את העסקה המתגבשת לשחרור גלעד שליט, הם חסרי אחריות – כך אמר הערב (יום ג') ל-ynet הרב הראשי לישראל, יונה מצגר. 

 

מצגר, שייפגש מחר עם נועם ואביבה שליט, טוען כי לא ניתן להכריע בסוגיה מבלי להיחשף לכל נתוני העסקה ולשיקולים העומדים מאחוריה. "כל עוד לא מונחת לפתחו של רב או פוסק מלוא האינפורמציה, כולל דו"חות צה"ל וגופי המודיעין, אין אפשרות לקבוע עמדה הלכתית נחרצת", קבע, "ובוודאי שאין לפסוק הלכה על סמך פרסומים בתקשורת הערבית".

 

הרב הראשי ציין כי על פי הקבלה ישנן ביום חמישי הקרוב - מהשעה 13:43 ועד 13:56 - 13 דקות בעלות סגולה ייחודית והוא קורא לציבור להקדישן לקריאת פרקי תהילים להצלתו של גלעד.

על פרק הזמן הזה - שחל בשעה התשיעית של היום התשיעי (ט') בחודש התשיעי (כסלו – התשיעי מניסן) בשנה התשיעית (למניין שנות השמיטה) - אמר מצגר כי הוא "נעלה במיוחד", והוסיף: "בכוח התפילה ניתן להבקיע רקיעים ולזכות שיתגשמו משאלות ליבנו, שאת נרות החנוכה ידליק גלעד בביתו, בחיק משפחתו".

 

אף שהרב מצגר מתנגד להבעת עמדה מוחלטת מבלי להכיר את פרטי העסקה, יש להניח כי בניגוד לרבני הימין ובדומה לרב עובדיה יוסף - גם הוא נוטה עקרונית לתמוך בשחרור מחבלים רבים בתמורה לחייל ישראלי בודד. בשיעור הלכתי שמסר באחרונה בנושא, אמר: "מצוות פדיון שבויים מצווה חשובה היא עד מאד, ועל ראשי המדינה לעשות כל אשר לאל ידם לטובת שחרור כל חייל המצוי בשבי האויב".

 

בשיעור גם ציין הרב כי "את השיקול הבטחוני הברור - האם עסקה זו טומנת בחובה סיכון לחיי הכלל, מהי מידת הסיכון אשר מותר לנו לקחת על אחריותנו, מהם השיקולים המדיניים ומהי מידת הסיכון לשבוי המצוי בידי

אויבנו - אלה הן שאלות שיש להיוועץ רק עם גורמי הבטחון המומחים בדבר, ורק לאחר שמיעת חוות דעתם הברורה ניתן לחוות את דעתנו על פי דיני תורתנו הקדושה".

 

אמש ברך הרב הראשי הספרדי לישראל, שלמה עמאר, על ההתקדמות במשא ומתן לשחרורו של שליט. הוא הסביר כי מלבד הצלת החייל החטוף עצמו יש ברכה גם בכך שהישראלים והפלסטינים מגיעים להסכמה בנושא טעון כל-כך.

 

לעומתו, כ-50 מרבני הימין שהתכנסו ביום ראשון בערב ושמעו סקירות מפי גורמים מקצועיים לא רק שהביעו התנגדות נחרצת למהלך, הם אף החליטו על הקמת מטה מאבק לסיכול העסקה. אחד הרבנים, שמואל אליהו, אמר ל-ynet בהקשר זה: "זו עסקה מטורפת. כתוב שיוצאים למלחמה אפילו על עסקי קש ותבן כי זה מביא לדברים חמורים יותר, אז כאן, כשחייהם של כל כך הרבה יהודים עומדים מנגד – ברור שאסור להיכנע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר. "מצוות פדיון שבויים חשובה מאוד"
צילום: דודי ועקנין
גלעד שליט
צילום: AFP
מומלצים