שתף קטע נבחר

צריך תחרות ל-144? שהציבור יאמר את דברו

משרד התקשורת מבקש מהציבור לשלוח לו תשובות לשאלות בנושא הסדרה ויצירת תחרות בשוק המודיעין הטלפוני. אם המשרד יסדיר את התחום, הוא יחייב את מפעילי הטלפוניה להנגיש את מאגרי הנתונים שלהם בחינם או בתשלום

האם יש צורך בתחרות למודיעין 144 של בזק? משרד התקשורת מבקש לקבל את עמדת הציבור בעניין פתיחה לתחרות והסדרה של תחום המודיעין לבירור מספרי טלפון.

 

לכן, במשרד מבקשים מציבור הצרכנים להתייחס למספר שאלות העולות מהסוגייה, וקוראים לכל המעוניין להגיש ניירות עמדה למשרד עד ל-21 בינואר 2010.

 

 

את המסמך המלא והמחייב ואת ההנחיות להגשת העמדות ניתן לראות באתר משרד התקשורת. בין היתר, במשרד מבקשים לשאול את הציבור את השאלות הבאת:

 

האם יש מקום ליצור תחרות באספקת שירות מודיעין לבירור מספרי טלפון, בעת שישנם גם שירותים לבירור מספר טלפון הניתנים בחינם?

 

האם המשרד צריך להתערב בהסדרה הקיימת לעניין שירות מודיעין לבירור מספרי טלפון כדי להגביר את התחרות בתחום זה, או שיש להותיר לכוחות השוק ליצור תחרות על פי מתכונת ההסדרה הקיימת?

 

והאם קיומה של תחרות בתחום שירות מודיעין לבירור מספרי טלפון תצמיח ערך מוסף צרכני על זה שעשוי לצמוח לצרכן, כתוצאה מכך שתעריף השירות של בזקייבחן מחדש במסגרת וועדה ציבורית לבחינת תעריפי חברת בזק?

 

האם יש להפריד בין שירותי מודיעין פרטי לעסקי? האם שירותי המודיעין לבירור מספרי טלפון (באמצעות הטלפון, האינטרנט ובאמצעים אחרים) צריכים להינתן בחינם, בתשלום סמלי, או בתשלום מלא?

 

האם לאור חובתן של החברות הסלולריות לספק לכלל הציבור שירות מידע לבירור מספר טלפון של כל מי שהוא מנוי של מפעיל קווי או של חברה סלולרית (בחינם באמצעות אתר אינטרנט או בתשלום סביר באמצעות מוקד טלפוני), קיימת הצדקה להמשיך ולחייב כל חברה סלולרית לספק, בחינם, לכל הציבור, את שירות מידע לבירור מספרי טלפון אודות מנוייו? 

  

במקרה של הסדרת התחום

אם המשרד אכן יסדיר את התחום, הוא יאפשר מתן שירות מודיעין לבירור מספרי טלפון גם על ידי גורמים שאינם מפעילי טלפוניה, בין אם לפי הסכמים מסחריים בין גורם כאמור, לבין כל מפעילי הטלפוניה על בסיס של "קונה מרצון ומוכר ברצון", ובין מכוח הסדרה של המשרד, לפיה יחויבו מפעילי הטלפוניה לאפשר לגורמים נגישות אל בסיסי הנתונים שלהם, בחינם או בתשלום. מתכונת הסדרה זו כפופה לקביעת הסדרים משפטיים, ככל שיידרש.

 

המשרד יבטל את קוד הגישה 144 שהוקצה לשימושה של חברת בזק, ויחייב את כל המפעילים הסלולריים והנייחים, לרבות חברת בזק, לספק שירות מודיעין לבירור מספרי טלפון בקוד גישה רשתי ארבע ספרתי 1344 הקיים, או בקוד גישה ארצי ארבע ספרתי חדש שיוקצה על-ידי המשרד.

 

מי באמת משתמש ב-1344?

במקביל להליך קבלת המידע, ולצורך בחינת הסוגיה, בכוונת המשרד לערוך סקר באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית, שיבחן את דפוסי השימוש של הציבור בישראל בהתייחס לאמצעים השונים לבירור מספר טלפון.

 

למשל, בפועל "שירות 1344" של חברות הסלולר, ניתן על-ידי חברת בזק עבור כל המפעילים, באמצעות שירות המודיעין 144.

 

אבל מסתבר, לפי בדיקת המשרד, שרוב ציבור המשתמשים מחייגים למוקד 144 ורק פחות מאחוז אחד של ציבור המשתמשים מחייגים למוקד 1344. הסיבות לכך הן שתיים: מאפייני השירות הזהים של מודיעין 144 ומודיעין 1344 לרבות תעריף השירותים, וכן אי פרסום של שירות 1344 על-ידי המפעילים.

 

בנוסף למוקד 1344, כל אחת מהחברות הסלולריות מחויבת לספק לכלל הציבור מוקד מודיעין טלפוני לבירור מספרי הטלפון של מנוייו, ללא תשלום באמצעות קוד גישה רשתי AN-1244.

 

המפעילים הסלולריים והנייחים גם רשאים על פי הוראות רישיונותיהם להציע, במחיר סביר, בעצמם או באמצעות אחר מטעמם, שירות מודיעין, באמצעות קוד חיוג ארצי, שיוקצה על-ידי המשרד. אולם בפועל עד למועד זה, אף מפעיל לא פנה למשרד בבקשה להקצות לו קוד חיוג ארצי.

 

מבזק נמסר בתגובה: "בזק נבחרה על ידי כל חברות התקשורת לספק באמצעות שירות 144 את מספרי הטלפון של כל המפעילים בישראל. בתוך כך, בזק מאפשרת לציבור להנות באופן מלא ובחינם ממאגר הנתונים המקיף ביותר בארץ, הכולל 5.9 מיליון אנשים פרטיים וכ - 300 אלף עסקים, זאת באמצעות אתר האינטרנט b144. במקביל, מאפשרת החברה לקבל את השירות באמצעות מענה קולי ו - SMS. חשוב לציין כי, בזק מפתחת כל העת את השירות, כמו למשל הנגשתו לדוברי ערבית ורוסית, והוא היום בין המתקדמים בעולם".

 

מנכ"ל "דפי זהב", ניר למפרט מסר בתגובה: "אנו מברכים על השימוע וחושבים שהמשרד והשר בהחלט עושים מעשה חשוב לטובת הצרכנים. כל התחומים בשוק התקשורת נפתחו כבר לתחרות אך תחום המודיעין נשאר עד כה סגור. כפי שהמדינה פתחה את שוק השיחות הבין לאומיות לתחרות וביזרה את המשאב של המספר 00 כך צריך לעשות עם 144. דפי זהב בהחלט רואה את עצמה כשחקן משמעותי בתחום".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: Index open
כמה מודיעינים אתם צריכים?
צילום: Index open
מומלצים