שתף קטע נבחר

דאגה מקצב העבודות של אפריקה במוסקבה

הרשויות במוסקבה מודאגות: בנק סברבנק הנמצא בשליטה ממשלתית הלווה לאפי פיתוח 280 מיליון דולר ב-2007 להקמת מחלף ומלון יוקרה במוסקבה. אולם, כעת נראה שחברת הנדל"ן של לב לבייב לא תעמוד בלוח הזמנים

רק לפני שבוע, בטקס חנוכת מלון אקוומרין במוסקבה, הודיע לב לבייב על האצת ביצוע הפרויקטים שלו בעיר והפשרת אתרים שהוקפאו בשל המשבר. ואולם, בעקבות פרסום אזהרת הרווח של אפריקה ישראל תיאלץ אפי פיתוח להפחית את שווי נכסיה ברוסיה בכ־215 מיליון דולר. עובדה זו, לצד ההכרה שחלק מהפרויקטים עדיין תקועים, מדאיגה את הרשויות במוסקבה. 

 

 

את הדאגה הגדולה מעורר פרויקט טברסקיה זאסטבה, שאמור היה לשחרר את מוסקבה מפקקי ענק ולהוסיף לה עוד בית מלון בדרגת חמישה כוכבים ומרכז מסחרי יוקרתי בשטח כולל של 600 אלף מ"ר של שטחי מסחר, משרדים ובתי מגורים.  

 

בשנת 2007 העניק סברבנק - הבנק הגדול במדינה הנמצא בשליטה ממשלתית - הלוואה של 280 מיליון דולר לאפריקה לצורך הקמת מחלף בנתיב תנועה מרכזי במוסקבה, בניית חניון תת־קרקעי במקום ומרכז מסחרי הצמוד למתחם.

 

תקופת פירעון ההלוואה נקבעה לשנת 2014, והעבודות במקום אמורות היו להסתיים עד 2012. במהלך 2009 דווח שהעבודות על הפרויקט הוקפאו, אף שבאפריקה ישראל הכחישו את הדיווחים האלה בתוקף.  

 

לאחרונה הודיעו הרשויות במוסקבה שייתנו לאפריקה מימון מהתקציב העירוני שלה כדי להקל על ההוצאות שלה. במסגרת ההטבה תקבל אפריקה החזר על הריבית ששילמה עבור ההלוואות במהלך 2009 בגובה 66% מהריבית במשק.

 

במקביל התנו הרשויות את קבלת הסובסידיה בהאצת קצב העבודות במקום בשיעור של 25% והגדלת מספר המועסקים באתרי הבנייה ב־10%. כעת, מדווחים ברוסיה, למרות ההבטחות על עבודה מואצת במקום, קצב העבודה אינו לא תואם את הציפיות.

 

באפי פיתוח במוסקבה סירבו להתייחס לדברים, בטענה שהנהלת החברה נמצאת מחוץ לעיר ועד מחר לא תימסר שום תגובה בנושא. גם עוזרו האישי של אלכס חלדאי, מנכ"ל אפי פיתוח ובעל 10% ממניותיה, סירב להגיב.  

 

מוסקבה הידרדרה השנה בדירוג הערים היקרות בהשכרת שטחי משרדים, מהמקום הרביעי ב־2009 למקום השביעי, עם מחיר שנתי ממוצע של 768 יורו למ"ר, לפי דו"ח של קושמן & ווייקפילד. לפי הערכות אנליסטים, עודף היצע מרתיע יזמים מהקמת פרויקטים חדשים.

 

במקביל, סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה שחטיבת צפון קווקז של סברבנק תעניק לאפי פיתוח אשראי של 286 מיליון דולר, להשלמת העבודות של החברה בשלושה אתרי נופש מרכזיים בחבל ארץ זה. אנליסטים מקומיים משוכנעים שמרכזי הנופש שתקים אפי במקום ייהנו מביקוש רב, מאחר שבאזור פועל רק בית מלון אחד בדרגת 4 כוכבים.

 

הם צופים שההשקעה במרכזי הנופש בקווקז תוחזר בתוך 10-8 שנים. מימון זה מצטרף לקו אשראי בגובה 20 מיליון דולר שכבר העמיד סברבנק לאפי, כדי שתשלים את השיפוצים הנרחבים במרכז נופש בעיר ז'לזנובודסק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים