שתף קטע נבחר

הניצחון המריר של לב לבייב

ממצב של "גביר" ותורם גדול לכל מיני מוסדות צדקה - בעל השליטה באפריקה ישראל הפך למוקצה, זאת למרות ניצחונו בקרב הגדול שהתחולל מול מחזיקי האג"חים

בשנת 279 לפני הספירה יצא פירוס מלך אפירוס (חבל ביוון) למלחמה ברומא. צבאו של פירוס, שהיה טקטיקן ברמה גבוהה, היה צבא גדול. היו לו חילות רגלים מאומנים ופילים מעולים. בקרב אוסוקלום פירוס וצבאו ניצחו אמנם את הרומאים, אולם המחיר היה כבד מאוד - רוב צבאו הושמד, ואז הוא אמר את המיוחס לו "עוד ניצחון כזה ואבדנו".

 

מאז ועד היום, ניצחון פירוס הוא אות ומשל לניצחון, אך מהסוג המריר ביותר, כזה שאולי עדיף היה כלל לא לצאת למלחמה. בקרב הגדול שהתחולל בין לבייב לבין מחזיקי האג"חים, לבייב ניצח ניצחון פירוס שכזה.

 

לבייב ניצח כי ממצב של חוב קצר ובינוני של כ-7.5 מיליארד במצב נזילות קשה, הוא הגיע למצב שבו נפרשה מחצית מחובו ל-10 שנים נוספות בערך. הוא ניצח כי המשמעות של פריסת חוב כזה מהווה חיסכון של מיליארד שקל ואפילו יותר, וזה סכום גדול גם לטייקון.

 

לבייב ניצח כי הוא נותר בשליטה בחברה חיה, במצב שנותן לה סיכוי לשרוד. והרי מסתבר שהיה לו כסף: לפתע "נולדו" להם כ-700 מיליון שקל במזומן - השופטת אלשייך לא ייחסה לו תמימות גדולה ויותר מרמזה, שההסדר הוא לא אידאלי מבחינת בעלי האג"חים.

 

אבל זהו ניצחון עלוב למדי. ממצב של "גביר" ותורם גדול לכל מיני מוסדות צדקה, הפך לבייב למוקצה. האם שמתם לב כי לבייב לא הראה את חוטמו בציבור בכל תקופת המשבר? בפעם היחידה שבה ראו אותו, הוא הגיע לבית המשפט לדיון אצל השופטת אלשייך, נטפל אליו תמהוני, צעקו לעברו שודד והיה צריך לחלץ אותו באמצעות מאבטחים.

 

הייתם נותנים לו כסף?

לפרקים עלה בראשי דימוי של אספסוף צועק על הגלאדיאטורים בעודם מובלים בכלובים אל הקולוסאום לקרבות אדם. לבייב של היום צריך לברך על מזלו - אלמלא "ארץ נהדרת" ו"שבוע סוף" היו בחופשה ארוכה כל תקופת המשבר, הם היו עושים ממנו דמות נלעגת ועלובה.

 

משבר האשראי יסתיים מתישהו, וכבר יש חברות שהנפיקו חובות חדשים ומחזרו חובות ישנים. אף אחת מהן לא שייכת ללבייב. הרי אם היה מגיע אליכם לבייב היום ומבקש הלוואה לצורך הפרויקט הבטוח ביותר - הייתם נותנים לו כסף? רוב הסיכויים שאתם, כמו גם מנהלי ההשקעות שלכם, הייתם דוחים אותו על הסף ואולי מפטירים תוך כדי הערה סרקסטית על אג"ח ט', כביש 6, הבית בלונדון או הקדילאק של איזי.

 

מה הדבר שהטייקונים הכי אוהבים, חוץ מכסף? כח, כבוד והדר. והרי כסף יש להם בסופו של דבר - להם, לבניהם ולעוד 5 דורות קדימה, גם אם יתרבו בקצב חרדי. מה שהם צורכים ללא גבול זה כח וכבוד, והתרומות שלהם למטרות נעלות אינן נעשות אך ורק כתוצאה מטוב לב.

 

פיאור שמם על פני קירות, אגפים בבתי חולים ותאטראות, ואפילו במדורי הרכילות, מתבצע כדי שכולם יידעו איזה גבירים מהלכים בינינו, צדיקים ממש. כמובן שגם הכוח הזה מתורגם לכסף, באמצעות שליטה על אמצעי תקשורת, לוביסטים בכנסת, עצירת סיקורים תקשורתיים לא מחמיאים ומניעת חוקים לא נוחים. את כל זה לבייב הפסיד במשבר האחרון שיצר.

 

גם לכוח יש מגבלות

הטייקונים כולם הסתכלו בשבע עיניים בוחנות על התנהלות לבייב ואפריקה במשבר, הם הרי יקפצו על ההזדמנות להרוויח כמה ג'ובות מהעניין. אבל נראה לי, שלמרות שלבייב ניצח לכאורה - הגדולים שבין הטייקונים לא ילכו לכיוון הזה.

 

כמו שצה"ל יודע, גם לכוח יש מגבלות. לפעמים קצת חומר נפץ בצורת קסאם פרימיטיבי עושה נזק אסטרטגי גדול הרבה יותר מלוויינים מתוחכמים, חץ חדשני או מזל"טים של המאה ה-21. באופן דומה, גם הטייקונים מבינים שאם יחליטו לצאת בהכרזה כי אינם יכולים לשלם בחברה אחת מתוך כל אשכול חברותיהם - הם יושמצו כאילו כל חברותיהם פושטות רגל, ובכך יהפכו לאויבי העם והפנסיות.

 

כך במקרה של דלק נדל"ן למשל - חברה שנמצאת בכותרות כמעט כמו אפריקה - גם היא מסובכת עם חובות של מיליארדים למחזיקי אג"חים, גם היא מתעסקת בנדל"ן וגם היא סובלת קשה מהמשבר בחו"ל וחוותה הפסדי ענק.

 

בנוסף, גם במקרה של דלק נדל"ן נעה התשואה הגלומה באג"ח סביב 40%-20%, דבר המעיד על חשש כבד מאי יכולת פרעון. אם לא די בכך, כאן התפטר מנכ"ל בתוך שבועות מאז שהתמנה בתואנה תמוהה למדי שהוא לא מבין בנדל"ן, ולא כולם יודעים מה מסתתר באמת בספרי החברה.

 

אולם קיימים כמה הבדלים קטנים בין החברות: במקרה של דלק נדל"ן מדובר ביצחק תשובה, שיצטרך השקעות והלוואות של מיליארדים כדי שיוכל להוציא את הגז מפרס הלוטו שנפל עליו בקידוח תמר. עתה, כאשר הוא קרוב למימוש המטמון שנמצא בקרקעית הים, תשובה לא ייתן לכל האספסוף להיכנס בעסקיו.

 

ופתאום יוצאת ידיעה כי קבוצת דלק בוחנת את קניית מסעדות רודשף מידי דלק נדל"ן. כלומר, פתאום לא סביר שתשובה ייתן לדלק נדל"ן ליפול. האם מדובר בסתם צירוף מקרים או שבדלק המתינו לראות כיצד מסתיימת סאגת אפריקה ישראל? חז"ל אמרו "טוב שם טוב משמן טוב". אולי הם צדקו.

 

יהודה מודעי הוא מנהל כספים בחברה תעשייתית. ניתן לשלוח דוא"ל אישי ל-Yehudam7@gmail.com


פורסם לראשונה 27/12/2009 21:10

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לב לבייב. טייקון בצרות
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים