שתף קטע נבחר

4 נשים יצורפו לוועדת עיצוב השטרות

כך הודיע היום בנק ישראל. זאת, לאחר שברשימת האישים שהציעה הוועדה לשטרות החדשים לא הייתה אף אישה, ובעקבות העובדה שהוועדה מורכבת אף היא מגברים בלבד. הוועדה תשוב לדון בנושא השטרות, הצפויים להיכנס למחזור ב-2012, רק לאחר שיצטרפו החברות החדשות

נציג בנק ישראל הודיע היום (ג') בוועדת השרים לענייני חקיקה כי יצרף ארבע נשים לוועדה לעיצוב השטרות של הבנק. הוועדה תשוב להתכנס ולדון בשטרות החדשים הצפויים להיכנס למחזור ב-2012, רק אחרי שיצטרפו החברות החדשות.

 

 

ההחלטה התקבלה לאחר שעם פרסום רשימת הדמויות שיופיעו על השטרות החדשים נתגלה כי אין אף אישה ברשימה, ולאור העובדה כי בוועדת השטרות לא הייתה חברה אף לא אישה אחת. לאור זאת, פנתה השרה לימור לבנת לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר בבקשה להחיל את עקרון הייצוג ההולם לנשים בוועדות ציבורית גם על הבנק.

 

בדצמבר האחרון סוכם בפגישה שהתקיימה בין שר האוצר, יובל שטייניץ, לבין פישר, כי השטרות הנהוגים כיום בישראל יוחלפו בחדשים. הגורם שמחליט מי יהיו האישים שיבצבצו מהארנק המקומי היא ועדת שטרות ומטבעות בבנק ישראל.

 

האישים שייצאו מהשטרות הם משה שרת (20 שקל), ש"י עגנון (50 שקל) בן צבי (100 שקל) ושז"ר (200 שקל). הוועדה החליטה כי במקומם ייכנסו האישים הבאים: בנימין זאב הרצל, דוד בן גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין. ואולם, התעוררה סערה תקשורתית בעקבות העובדה שבין האישים שהוצעו אין אף אישה.

 

במקביל לפנייתה של לבנת, דווח ב-ynet בדצמבר כי בכוונת יו"ר סיעת קדימה ח"כ דליה איציק, להגיש הצעת חוק לכנסת, שתקבע "ייצוג ראוי" לנשים ולגברים על שטרות הכסף בישראל.  

 

הצעת החוק, אליה הצטרף גם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין, קובעת שגם לאנשי רוח וזוכי פרס נובל יינתן ייצוג ראוי על שטרות המדינה. עוד קובעת ההצעה, כי בהרכב המייעץ בכל הנוגע לתכנון שטרי הכסף ייכהנו לפחות 40% נשים. 

 

בשיחה עם ynet אמרה איציק, כי ישנן נשים רבות אותן ניתן להנציח על אחד השטרות, ביניהן חנה סנש, אנה פרנק, לאה גולדברג, שרה אהרונסון, שושנה דמארי, המשוררת רחל ועוד. איציק הוסיפה כי בכוונתה לנסות ולקצר את הליכי חקיקת החוק.

 

במחזור הנוכחי קיימים 300 מיליון שטרות, והחלפת כולם תהיה כרוכה בהוצאה ניכרת.  

 

החלפת סדרה של שטרות נהוגה בישראל מדי כמה שנים, מסיבות שונות בין היתר מסיבות ביטחוניות - במטרה לשפר את סימני הביטחון אשר משתכללים במהלך השנים. עם זאת, זוהי הפעם השנייה בלבד בה תתבצע החלפת דמויות על גבי שטרות בעלי אותו ערך. 

 

השטרות החדשים ייוצרו עם אמצעי ביטחון מיוחדים וייתכן שחלקם ייעשו מחומר פולימרי, ממנו עשוי כיום השטר של 20 שקלים, שנועד למנוע התבלות מהירה שלהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השטרות הקיימים. יוחלפו ב-2012
צילום: ג'רמי פלדמן
לימור לבנת. בקשה אישית מפישר
צילום: אלי אלגרט
מומלצים