שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סתימה ועקירה חינם: מה ברפורמת טיפולי השיניים

  הרפורמה שיזם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על חשבון סל הבריאות יוצאת לדרך בעוד חודשיים. ל"ידיעות אחרונות" נודע אילו טיפולים תוכלו לקבל בחינם או במחיר מסובסד. מסתמן: השירותים יינתנו על ידי קופות החולים. יו"ר הסתדרות רפואי השיניים ל-ynet: "התוכנית הזו תהיה בכייה לדורות"

  מהפכת טיפולי השיניים יוצאת לדרך: תוכנית טיפולי השיניים לילדים מגיל 0 עד ‭,8‬ שיזם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, תוגש לאישור הממשלה ביום ראשון. בין הטיפולים שיינתנו מעכשיו לכל ילד בחינם או במחיר סימלי: בדיקות תקופתיות, צילומי רנטגן, הסרת אבנית, איטום חרירים, טיפולי שורש, כתרים, עקירות והרדמות הנדרשות לצורך הטיפולים.

   

  ההכרעה - ביום ראשון הקרוב

  יוזמתו של סגן שר הבריאות ליצמן, להעניק בחינם טיפולי שיניים לילדים עד גיל 8 (במקור ביקש ליצמן להחיל את התוכנית על ילדים עד גיל ‭,(12‬ נולדה בעת דיוני

  סל התרופות לשנת ‭.2010‬ על פי ההחלטה, נגרעו 65 מיליון שקל מסל התרופות של שנה זו כדי לממן את התוכנית. ההחלטה עוררה זעם רב בקרב ועדת סל התרופות, נמתחה עליה ביקורת ציבורית קשה. עתירה נגדה נידונה עדיין בבג"ץ. התוכנית אושרה בשתי החלטות ממשלה מחודש דצמבר האחרון. כעת הסתיימה העבודה עליה במשרד הבריאות, והיא תוגש ביום ראשון לאישור הממשלה כתיקון לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. כתבת ynet מיטל סיעור בית-אור מוסיפה כי עלות התוכנית כולה עומדת על 76 מיליון שקלים לפי נייר עמדה שפירסם בנק ישראל, עלות מתן טיפולי שיניים לילדים ונוער עד גיל 18 תעלה כ-650 מיליון שקל.

   

  על פי הצעת משרד הבריאות, התוכנית תיכנס לתוקף החל מיולי השנה. על פי הרשימה שתוגש לאישור הממשלה בתחילת השבוע, יינתנו חלק מהשירותים בחינם, ובחלקם תידרש השתתפות עצמית בסך 20 שקל, ולא יותר מ‭40-‬ שקל לילד במהלך טיפול אחד (ראו טבלה‭.(‬

   

  הטיפולים שיינתנו בחינם הם: בדיקת תקופתית על ידי רופא (פעמיים בשנה‭,(‬ בדיקות שיגרה ומעקב כחלק מתוכנית טיפול, יעוץ והכנת תוכנית טיפול, צילומי רנטגן (לפני טיפול פעמיים בשנה, ובמהלכו – בהתאם לצורך‭,(‬ הסרת אבנית (פעם בשנה‭,(‬ איטום חרירים וחריצים והדרכה בהיגיינת הפה.

   

  השתתפות עצמית בסך 20 שקל תידרש עבור הטיפולים הבאים: עזרה ראשונה (טיפול שאינו סובל דיחוי כגון שיכוך כאב, טיפול תרופתי או כירורגי במצבים חריפים של דלקת, סילוק עששת וסתימה זמנית‭,(‬ סתימות, טיפולי שורש, מבנים, כתרים, עקירות (כולל עקירה כירורגית‭,(‬ וסדציה (הרדמה קלה‭.(‬ הרדמה כללית לצורך טיפולי שיניים תינתן בחינם לילדים עד גיל חמש.

   

  יצויין כי כיום מסבסדות קופות החולים את טיפולי השיניים לילדים ומעניקות טיפולים בחינם - אולם רק במסגרת הביטוחים המשלימים, וכך משפחות שידן אינה משגת נאלצות לשלם מחיר מלא על טיפולי השיניים – או לוותר עליהן.

   

  "התכנית תהרוס טוטאלית את רפואת השיניים"

  על פי הצעת סגן שר הבריאות, עד לראשון ביוני יוגש לממשלה תזכיר חקיקה לתיקון חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שיקבע מי יוכל להעניק את השירותים הללו לאוכלוסיה. לפי התזכיר, טיפולי השיניים יוענקו בקופות החולים השונות, וכמו כן ישקלו משרדי האוצר והבריאות לשלב רופאים עצמאיים, תאגידים לרפואת שיניים וגופים התנדבותיים העוסקים כיום במתן טיפולי שיניים לילדים, במתן שירותים אלה.

   

  בשיחה עם כתבת ynet מיטל יסעור בית-אור, אמר יו"ר הסתדרות רופאי השינים ד"ר יצחק חן: "התוכנית הזו תהיה בכייה לדורות. יהרסו טוטאלית את איכות רפואת השיניים. אני לא אומר שהרמה בקופות החולים לא טובה, אבל ברגע שאתה קובע איזה רף ומגדיר שאפשר לקבל טיפול רק שם - אז זו תהיה רמת רפואת השיניים. כשאין תחרות אין קידמה". עוד ציין כי לקופות החולים אין תשתית מספיקה לתת את השירות לכל הילדים, אין נגישות מספיקה לרופאים מומחים והרופאים המטפלים מתחלפים.

   

  סגן שר הבריאות הצהיר לאחרונה כי בכוונתו להעלות במסגרת דיוני התקציב עם משרד האוצר לשנים ‭2012-2011‬ הרחבה של השירות לגילאים נוספים. מלשכת סגן שר הבריאות נמסר אמש: "מדובר בהישג חשוב ומשמעותי לבריאות הציבור בישראל, שהוביל סגן השר הרב יעקב ליצמן. סגן השר מברך על כל שהתוכנית יוצאת לפועל. רק לאחר אישור הממשלה יתייחס סגן השר לפרטיה‭."‬

   

  ההוצאה הלאומית על רפואת שיניים בישראל ב‭2006-‬ הייתה כ‭4.7-‬ מיליארד שקל, שהם כ‭9.3-‬ אחוזים מההוצאה הלאומית הכוללת על בריאות. שיעור זה הוא מהגבוהים בעולם המערבי. לשם השוואה, ההוצאה הלאומית על שירותי רפואת השיניים בהולנד מהווה רק ‭3.8‬ אחוזים מההוצאה הלאומית הכוללת על בריאות, בצרפת ואוסטרליה כ‭5-‬ אחוזים, בדנמרק ‭6.5‬ אחוזים, בקנדה ‭7.5‬ אחוזים ובגרמניה ‭7.8‬ אחוזים.  


  טיפולי שיניים לילדים: כמה זה יעלה

  טיפולי שיניים לילדים: כמה זה יעלה
  הטיפול כמה טיפולים בשנה (ברפורמה) השתתפות עצמית (ברפורמה) המחיר כיום בקופ"ח המחיר כיום בשוק הפרטי
  בדיקה תרופתית אצל רופא עד פעמיים בשנה פטור 0-160 0-300
  ייעוץ והכנת תכנית טיפול פעם בשנה פטור 0-160 0-300
  זוג צילומי רנטגן טיפולי שיניים לילדים: כמה זה יעלה פטור 0-43 30-100
  הסרת אבנית פעם בשנה פטור 70-140 120-350
  איטום חרירים וחריצים (שן אחת) - פטור 76-83 100-150
  עזרה ראשונה - 20 שקלים 0-173* 150-200
  סתימה - 20 שקלים 100-235 150-600
  טיפול שורש - 20 שקלים 364-500 500-2500
  עקירה (גם כירורגית) - 20 שקלים 165-220 180-300
  סדציה (הרדמה קלה) - 20 שקלים 100-130 200-300

  * אם מבוצע טיפול לא מחייבים על השירות אלא רק על הטיפול עצמו

   

  משרד הבריאות: התכנית תצמצם פערים

  טיפולי השיניים מהווים את סעיף ההוצאה הכבד ביותר בהוצאות המשפחה על בריאות: משקי הבית בישראל נושאים בלמעלה מ‭95-‬ אחוז מההוצאה הלאומית על רפואת שיניים. סקרים שנערכו בשנים האחרונות על ידי הלשכה המרכזית

  לסטטיסטיקה ועל ידי מכון מאיירס ג'וינט ברוקדייל, גילו ששיעור גבוה יחסית מכלל משקי הבית – ובמיוחד אלה הנמנים עם קבוצות ההכנסה הנמוכות – נאלצים לוותר על שירותי בריאות השן עקב מחירם הגבוה של הטיפולים.

   

  בשנת 1990 המליצה ועדת נתניהו להכליל רפואת שיניים משמרת לילדים עד גיל 18 בסל הבריאות הממלכתי. המלצה זו התקבלה פה-אחד על דעת כל חברי הוועדה. במדינות מערביות שבהן קיימת מערכת בריאות ציבורית, כלולים בסל הציבורי גם שירותי רפואת השיניים לילדים ולאוכלוסיות יעד נוספות.

   

  במשרד הבריאות מאמינים כי הכללת טיפולי השיניים בסל השירותים הנתון תחת אחריותן של קופות החולים, תבטיח כי כל ילדי ישראל יוכלו לקבל טיפולי שיניים, תגדיל את השוויון ותקטין את פערי הבריאות בין האוכלוסיות השונות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "התכנית תקטין את פערי הבריאות"
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים