שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עינות גונן: המעיין קר וצלול, הנוף גם הוא כלול

  בין מורדות הגולן ועמק החולה, בין שטחים חקלאיים והרים נישאים - תוכלו לקיים טיול סופ"ש לא ארוך, המשלב טבילה בבריכת מים מוקפת צמחייה, בעלי חיים ונופים מרהיבים. קדימה, לצפון!

  איך מגיעים: בצומת גונן, על כביש 918, פונים מזרחה לכיוון רמת הגולן. לאחר כ-250 מטרים, בשיאו של עיקול חד שמאלה, פונים ימינה לדרך רכב 4X4 מסומנת בכחול.

   

  טיול מעיינות קצר ומפתיע ומסלול ארוך יותר, הממשיך לנחל קניוני, מביאים את יופיו של אזור התפר בין מורדות הגולן ועמק החולה. המים צלולים וקרים גם בקיץ וצבעי העמק משתנים בהתאם לעונות השנה, ויחד מתקבל יום טיול שאי אפשר להתאכזב ממנו.


  מפת הטיול

   

  תיאור המסלול

  דרך העפר המסומנת בכחול, ויוצאת דרומה מעיקול בכביש 959 (נקודה 1 במפה), מתאימה לרכב שטח ובעונות היבשות טובה בחלקה גם למעבר כלי רכב פרטיים גבוהים. מהדרך החשופה נשקף נוף עמק החולה ורכס הרי נפתלי העומדים ממול. בצד השמאלי שקתות חלודות המשמשות כנראה את עדרי הצאן והבקר.

   

  בתום כ-700 מטר של הליכה, או נסיעה, נתקלים בשער בקר, עוברים אותו ומתחילים לשמוע את זרימת מי ואדי אל-קצב. במהרה גם חוצים, עם הדרך, את ערוץ הנחל (2) הגדוש בקיץ בקנים ירוקים משני צדיו. אחרי המעבר מתעקלת הדרך המסומנת בחדות שמאלה ומזרחה, ומתחילה לעלות לכיוון עין מיימון.


  מהדרך החשופה נשקף נוף. עמק החולה (צילומים: יאיר זיידנר, אתר מפה)

   

  בריכה שהיא ברכה

  כאן, עוד לפני העיקול, קיימת אפשרות לפרוש מהדרך המסומנת לעבר בריכת מים קטנה ופחות ידועה. לשם כך צריך לעבור את גדר

  הבקר (2) התוחמת את הדרך מימין ולעלות על דרך המקבילה לערוץ הנחל. הולכים כמאה מטר במורד הדרך ועם עיקולה שמאלה פורשים ממנה, בין שני סלעים גדולים, לטובת שביל עזים היורד לכיוון הצמחייה שעל גדות הנחל.

   

  לאחר כ-50 מטר על השביל, מתמזגים עם זרימה קלה של מים ויורדים עמה עוד כ-15 מטר, בין שיחי נענע משובלת, אל בריכה (3) שפעם היתה נקייה ונעימה ואחר כך התקלקלה וקושטה בגללי בקר. הבריכה, הנקראת עין חשק בפי אנשי האיזור, מוקפת צמחיית מים ובעיקר פטל. היא אוגרת את מימיהם הקרים של הנביעות הקרובות. עומקה מספיק כדי שיהיה אפשר לטבול בה את כל הגוף ומשטח הבטון שיצקו בשוליה מאפשר מנוחה מוצלת בצד.

   

  צריך להיזהר כאן מהצרעות המסתובבות, ובתוך המים מבזנטי הברזל שתקועים בקרקעית. בתוך המים כדאי גם להיות מוכנים לנגיסות ידידותיות מצד הדגים השוחים בבריכה. ואדי אל קצב ממשיך מכאן עד שהוא מגיע לעמק החולה, ואיתו שביל שמתחיל מהבריכה.


  בריכת עין חשק. עמוקה דיה כדי שיהיה אפשר לטבול בה את כל הגוף  

   

  עין מיימון

  חזרה אל העיקול בדרך המסומנת, לרטובים וליבשים שוויתרו על הרפתקאות, ומתחילים לעלות במתינות לכיוון מזרח, ובמקביל לערוץ הנחל. גם חלק זה חשוף לשמש ובימים חמים הדבר דורש מוכנות נפשית ומספיק מים. לאורך 800 המטרים המובילים לסביבת עין מיימון ולפרישת הדרך דרומה (4), אפשר לקפוץ לביקור בערוץ הנחל ושם מובטחים צל מים ושקט.

   

  עם ההגעה לעיקול של השביל המסומן (4), לא פונים עדיין ימינה אלא ממשיכים לכיוון עין מיימון. משמאל נראית חורשת אקליפטוסים שבתוכה מפלסים את דרכם פלגי מים מהנביעה לכיוון ערוץ הנחל. הנביעה נמצאת במעלה הגבעה, מעבר לגדר התיל התוחמת את הדרך מימין. מומלץ לעלות לכיוון הנביעה דרך שער הבקר, החוסם את הפרות בדיוק מעל פלג המים המרכזי המגיע מלמעלה.

   

  מעקב במעלה פלג המים מגלה שטח רווי מים במגוון תבניות (5) - פלגים, מפלונים, בריכות רדודות - וכמובן צמחייה הולמת של עצי תאנה, פטל, עצי תות ושיחי נענע. אלו ששבעים מהחום וההליכה או שהגיעו עם רכב אחד בלבד, יכולים לחזור על עקבותיהם לכיוון הרכב (1).


  פרות מדשדשות בפלג מים בעין מיימון

   

  המסלול הארוך

  המשך הטיול, עם הדרך המסומנת לכיוון דרום (4) ועם נוף העמק שוב מימין. לאחר כחצי קילומטר פוגשים שער בקר נוסף ו-200 מטר אחר כך, מיד בתום חציית ערוץ קטן, פורשים ימינה במזלג הדרכים (6) על מנת להמשיך עם הסימון הכחול. לאחר קילומטר נוסף של הליכה נפרדים מהדרך, עם עיקולה מזרחה, ומתקדמים הישר לכיוון הערוץ הקניוני של נחל חמדל (7).

   

  בחורף, "ג'פאים" רבים מגיעים לכאן עם הג'יפ לצפות בזרימת הנחל והמפל, וזו אכן נקודה יפה לתצפית. מי גשמים מהגולן ומי המעיינות של חמדל מבקעים את השכבות השונות של סלע הבזלת מזה זמן רב, למעשה בין חצי מיליון לארבעה מיליון שנים.


  ערוץ נחל חמדל. נקודה יפה לתצפית

   

  נשפכים אל העמק

  חלקו התחתון של נחל חמדל הוכרז כשמורת טבע, המפלים הרבים לאורך הערוץ המתפתל, הצמחייה הסבוכה והפעילות הערה של בעלי חיים בתוכה, אינם מאפשרים הליכה בתוך הנחל. כדי להגיע אל הגדה הדרומית, עימה ממשיך המסלול, צריך לרדת עם הסימון אל הערוץ ובעזרת סלעי הבזלת לטפס לעברו השני.

   

  באביב הפריחה בערוץ מרהיבה ובולטים בעיקר התורמוסים הסגולים. עתה מה שנשאר זה להישפך, במקביל לנחל, לעמק החולה. מעקב אחר הסימון הכחול עוזר להשלים את המשימה ולהתחבר, לאחר כקילומטר, אל דרך עפר שמגיעה במהרה אל כביש גונן-גדות (8). כאן, בנקודת הסיום, אמור לחכות רכב האיסוף.


  "ג'פאים" במורד הערוץ. בחורף מומלץ לבוא לראות את זרימת המים

   

  כדאי לדעת

  בקיץ מומלץ לעשות את המסלול הקצר, מתחילת המסלול ועד עין מיימון (5) וחזרה, ולא להמשיך אל נחל חמדל מפאת ההליכה החשופה לשמש.

  סוג טיול: רגלי

  מקום: ליד קיבוץ גונן

  אזור: רמת הגולן

  אורך המסלול: כ-6 ק"מ

  משך הטיול: 2 - 4 שעות

  נקודת מוצא: כביש 959, 250 מטר מצומת גונן

  נקודת סיום: כביש 918, בין הקילומטר ה- 25 וה- 26

  דרגת קושי: קל

  מתאים לילדים: כן

  מפות: טיולים וסימון שבילים מס' 1, החרמון, הגולן ואצבע הגליל

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מים צלולים בעין מיימון
  צילום: יאיר זיידנר
  מומלצים