שתף קטע נבחר

בגין נגד התערבות בהקפאה: "חוק מרחיק לכת"

השר הימני יישר קו עם נתניהו, והתנגד להצעת החוק שהייתה אמורה להקשות על ראש הממשלה להמשיך בהקפאת הבנייה. בשיחה עם ynet הסביר: "זה לא קשור לנסיעת נתניהו לאובמה. העניין עקרוני - יש עודף חקיקה. ב-26 בספטמבר נחזור לבנות"

בני בגין כבר תמך בהקפאת הבנייה בהתנחלויות לבקשת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אבל מאז הבטיח שהיא לא תימשך. למרות שכמה מעמיתיו השרים מהליכוד תמכו בחוק שאמור להקשות על נתניהו להאריך את ההקפאה, הוא התנגד. "הצבעתי נגד מכיוון שאני חושב שזה לא ראוי", הוא הסביר הערב (יום א') בשיחה עם ynet.

 

"החוק הזה מבקש להשפיע על חלוקת העבודה בין הרשות המחוקקת לרשות המבצעת ולדעתי הוא מרחיק לכת. אין בינו לבין תפיסתי שההקפאה צריכה להסתיים בי"ח תשרי תשע"א, 26.9.2010 - שום דבר. בתאריך זה צריך להסיר את צו האלוף ולהתחיל לבנות", אמר בגין.

 

מגיש הצעת החוק, ח"כ כרמל שאמה מהליכוד, ביקש "לחשק" את נתניהו, בעיתוי מאוד לא נוח מבחינת ראש הממשלה, ערב יציאתו לוושינגטון ויומיים לפני פגישתו הצפויה עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. שאמה ביקש למנוע מצב שבו נתניהו יתחייב שממשלת ישראל תמשיך בהקפאה, וכוונתו הייתה שהכנסת תמנע ממנו מהלך שכזה בחקיקה.


הקפאה במעלה אדומים. "ב-26/9 הצו יוסר ונשוב לבנות" (צילום ארכיון: AP)

 

לדברי בגין, "הכנסת יכולה תמיד להביע את עמדתה ולפטר את הממשלה, אם היא סבורה שהיא אינה עושה את תפקידה. לכן לדעתי, חוק כמו שמציע חברנו כרמל שאמה הוא מרחיק לכת. אמרתי לו את הדברים האלה ישירות בפגישתנו בשבוע שעבר, כך שהוא לא היה מופתע מהצבעתי היום בוועדה".

 

הוא הוסיף כי "הצעת החוק הזו לא מתאימה משטרית לדמוקרטיה כמו שלנו. לא מוצדק להביא חוק כזה. המטרה לא מקדשת את כל האמצעים. זה לחוד וזה לחוד, והדברים צריכים להיעשות כהלכה". בגין הדגיש: "לא צריך לעשות דבר, לא צריך לקבל החלטות. צו האלוף יוסר ונחל בבנייה".

 

בגין דוחה אפשרות שתמך בעמדתו של נתניהו שלא להעביר את הצעת החוק, כפי שהסביר אותה נתניהו בישיבת שרי הליכוד שקדמה לישיבת הממשלה, במועד הרגיש - ערב הפגישה עם אובמה: "החלטתי אינה קשורה לטיימינג, לעיתוי נסיעתו של ראש הממשלה לוושינגטון. לא משנה לפני נסיעה, אחרי נסיעה. העניין הוא עקרוני, יש לדעתי באופן הכי כללי עודף של נסיונות חקיקה ואני מהממעיטים בחקיקה שאינה נדרשת".

 

למרות השיחה ביניהם, ח"כ שאמה לא הבין את הרציונל של בגין. "בחודש ספטמבר הקרוב ממשלת ישראל עוד תתגעגע להצעת החוק הזו. נשגב מבינתי להבין את ההגיון של המתנגדים", אמר מגיש החוק אחרי החלטת ועדת השרים.

 

ח"כ דני דנון, מניצי הליכוד, צופה כבר לעתיד: "אנחנו נמצאים כ-83 ימים לפני סיום ההקפאה והליכוד אישר את המשך הבנייה ביהודה ושומרון. אין יותר צורך בשום חוק. אנחנו סומכים על הבטחתו של ראש הממשלה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגין. לא קשור לטיימינג
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים