שתף קטע נבחר

הרוכשים מבולבלים: לקנות דירה עכשיו או לחכות?

סקר מיוחד שערכה חברת אג'נדה עבור ynet מגלה כי כ-80% סבורים שהשקעה בנדל"ן טובה. לשאלה אם זה הזמן לרכוש נדל"ן, הסתמנה התפלגות שווה בין אלה שחושבים שכן, לבין אלה שסבורים שעדיף להמתין. ומה הכי חשוב לישראלים בסביבת המגורים? האוכלוסיה, כמובן, ושתהיה הכי דומה להם

בעוד הוויכוחים סביב בועת הנדל"ן, הריבית על המשכנתאות והספקולציות על נפילת קבוצות רכישה, גואים - עושה רושם שהנתונים והפרסומים מבלבלים את רוכשי הנדל"ן הפוטנציאליים: כ-80% סבורים שהשקעה בנדל"ן היא השקעה טובה, אך באשר לשאלה אם זה הזמן לרכוש נדל"ן, יש התפלגות שווה בין אלה שחושבים שכן, לבין אלה שסבורים שכדאי להמתין. כך עולה מסקר נדל"ן שערכה חברת אג'נדה עבור ynet.

 

 

מהסקר עולה, כי 79.7% סבורים שהשקעה בנדל"ן היא השקעה טובה, לעומת 7.2% שסבורים כי לא מדובר בהשקעה טובה ו-13.1% שאינם יודעים. ביחס למועד הנכון לרכוש נדל"ן התקבלו תוצאות הרבה פחות מובהקות: 40% סבורים שאין זה הזמן לרכוש נדל"ן, לעומת 37.9% שחושבים הפוך. 2.1% מהנשאלים ציינו כי לא מומלץ לרכוש נדל"ן בכלל ושעדיפה שכירות. 20% מהנשאלים השיבו כי אינם יודעים.

 

"התוצאות מצביעות על בלבול וחוסר ודאות באשר לשאלה אם המחירים יעלו או לא", מסביר גרגי ביבליוביץ', המנכ"ל והבעלים של אג'נדה. "אנשים רואים בנדל"ן השקעה טובה וברור שלאורך זמן היא תעלה, מה שמשתקף במחירים. השאלה היא אם זה הזמן להשקיע. יש כאלה שחושבים שכן ושיש הזדמנויות טובות, לעומת כאלה שחושבים שלא.

 

"בינתיים השוק לא זז לא לפה ולא לשם, ומכיוון שלא ברור מה יקרה בעתיד - אנשים חלוקים בדעותיהם. ייתכן שהתוצאות נובעות גם מהבדלים בין אופיים של הנשאלים: שמרנים או ספקולטיביים יותר".

 

הממשלה אשמה

אז את מי הציבור מאשים בעליית מחירי הדירות? כ-33.4% הצביעו על הממשלה, 17.2% השיבו שהאשם טמון ברוכשים מחו"ל ובמיוחד בצרפתים, 16.2% האשימו את הקונים ו-9.3% את הקבלנים. 1.3% מאשימים את נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ו-22.5% השיבו שאינם יודעים מי האשם.

 

לשאלה "האם יש לך דירה בבעלותך", 59.1% השיבו בחיוב, לעומת 40.9% שאינם מחזיקים דירה בבעלותם. מבין אלה שאינם מחזיקים בדירה, 77.6% מעוניינים לקנות דירה, לעומת 10.9% שאינם מעוניינים לקנות ו-11.5% שאינם יודעים אם הם מעוניינים לקנות.

 

מבין אלה שיש דירה בבעלותם, 82.4% אמרו שהם מרוצים מעסקת נדל"ן שביצעו בשנים האחרונות, לעומת 5.9% שאינם מרוצים.

 

בנוסף, 75% סבורים שבעוד כשנתיים הדירה שבבעלותם תהיה שווה יותר ממה היא היום, לעומת 1.8% שסבורים שהיא תהיה שווה פחות. 13.4% השיבו ששווייה יישאר כמו שהוא. 9.8% השיבו כי אין להם מושג.

 

מבין אלה שחושבים ששווייה של הדירה שבבעלותם יעלה - 38.6% סבורים ששווייה יעלה ב-10%-20% ו-17% השיבו שהוא יעלה ביותר מ-20%. 33.3% אמרו ששווי הדירה שבבעלותם יעלה ב-5%-10%, ו-10.5% שהוא יעלה ב-1%-5%.

 

מעדיפים את המרכז

מהסקר עולה כצפוי, שהרוב המכריע מתגורר במרכז הארץ - 64.8%, לעומת 10.2% בחיפה, 9.5% בירושלים ו-8.7% בצפון. הדרום נמצא במקום האחרון, עם 6.8% מהמשיבים לסקר. מבין אלה שאין בבעלותם דירה, הרוב מעדיפים לגור במכרז הארץ: 69.2%. במקום השני ניצבת ירושלים עם 12.8% שמעוניינים לגור בה.

 

עוד מתברר, כי הביקוש למגורים בצפון הארץ מטפס, בעוד שזה של חיפה יורד: 9.6% השיבו שהיו מעדיפים לגור בצפון, בעוד שחיפה מוקמה אחרונה, עם 3.2% בלבד שמעוניינים לגור בה. 5.1% מהמשיבים רוצים לגור בדרום. "ייתכן שהעלייה בעדיפות למגורים באזור הצפון נובעת מעידוד ממשלתי וההטבות של הרשות לפיתוח הנגב והגליל", מסביר ביבליוביץ'.

  

גם לשאלה איפה הכי כדאי לקנות דירה להשקעה, הרוב (55.9%) בחר במרכז הארץ. עם זאת התגלתה הפתעה: הדרום, שנמצא במקומות האחרונים מבחינת שיעור המתגוררים בו ומבחינת העדפה למגורים - הגיע למקום השני, כאשר 12.3% סבורים שכדאי לקנות באזור דירה להשקעה.

 

"לנדל"ן בדרום יש את התשואה הכי גבוהה מבין כל הנדל"ן בארץ וזו הסיבה העיקרית שאנשים מחפשים כעת להשקיע שם", מסביר ביבליוביץ'.

 

ואכן, לשאלה למה כדאי לקנות דירה להשקעה בדרום, 22% השיבו כי בשל התשואה הגבוהה, 14.6% בשל הפוטנציאל, 12.2% בשל מחירים נמוכים ו-9.8% משום התכנון להקמת עיר הבה"דים. 7.3% השיבו כי כדאי להשקיע בדרום בשל הציפייה להעלאת מחירים ו-4.9% מכיוון שקל למצוא שוכרים.

 

ירושלים הגיעה למקום השלישי, עם 7.2% שסבורים שכדאי לקנות בה דירה להשקעה, והצפון למקום הרביעי, עם 6.4% מהמשיבים. לשאלה למה כדאי לקנות דירה להשקעה בצפון, 34.3% השיבו כי בשל המחירים הנמוכים, 22.9% מכיוון שהאזור מתפתח, 17.1% מתוך ציפייה שהמחירים יעלו, 8.6% בשל תשואה גבוהה, 5.7% משום פיתוח דרכי גישה ו-2.9% בשל הפוטנציאל הגלום באזור.

 

גם כאן צוללת חיפה למקום האחרון – רק 3.7% סבורים שכדאי לקנות בעיר דירה להשקעה. השאר (14.4%) אינם יודעים. הסיבות לירידה בקרנה של חיפה עשויות להיות לדברי ביבליוביץ', אפשרויות תעסוקה מוגבלות ותשואה לא מספיק טובה של הנדל"ן בעיר. 

 

רוצים ירוק בלב הבטון

ומה הדבר החשוב ביותר לאנשים בסביבת מגוריהם? רוב המשיבים - 39.7% - קבעו שאוכלוסייה דומה. "בסופו של יום, אנשים מעוניינים לגור ליד אנשים דומים להם ורוצים סביבה כמה שיותר הומגנית", מסביר ביבליוביץ'.

 

נתון מעניין נוסף הוא העובדה, כי הקרבה לשטחים ירוקים הגיעה למקום השני מחינת מה שחשוב לאנשים בסביבת מגוריהם, עם 31.2% מהמשיבים. עם זאת כאמור, הרוב המכריע של האנשים מתגוררים במרכז הארץ ומעדיפים לגור בו, אף שאזור זה אינו מתאפיין בשטחים ירוקים במיוחד, או בכלל.

 

ביבליוביץ' מפרט כי "שכונה שטובלת בירוק" זה דבר שמאוד מאפיין את "החלום הישראלי": "סביבה ירוקה זה דבר שמאוד משווק, והיום בונים יותר שטחים ירוקים בפרויקטים חדשים. חלק מהמשיכה זה שיש פארקים ואזורים שמאפשרים לילדים להשתולל", הוא אומר.

 

15.2% השיבו שהדבר החשוב להם ביותר בסביבת מגוריהם זה נגישות לתחבורה ו-9.6% אמרו שקרבה לבתי ספר. רק 4.3% מהמשיבים אמרו שהקרבה למרכזי בילוי זה הדבר החשוב ביותר בסביבת מגוריהם.

 

הסקר בוצע באמצעות שילוח שאלון אינטרנטי באמצעות הדואר האלקטרוני. סך הכל השיבו 550 איש, בהתפלגות מייצגת של האוכלוסיה היהודית בגילאי 18 ומעלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לקנות עכשיו או לא?
צילום: Index Open
צפון - הביקוש מטפס
צילום: הרצל יוסף
מומלצים