שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מיטה חשמלית - "כמו לישון תחת קו מתח גבוה"

הממונה על הקרינה במשרד להגנת הסביבה מזהיר: מיטות חשמליות מתכווננות, המחוברות לחשמל דרך קבע, פולטות קרינה גבוהה ומסוכנת, והציבור אינו מודע לכך. מומלץ לנתק אותן מהחשמל כשלא משתמשים במנגנון הכיוונון

הזהירו אותנו מהקרינה של הטלפון הסלולרי, ולאחרונה גם מהטלפון האלחוטי הביתי; כעת מתברר כי זה אינו מקור הקרינה המסוכן היחידי האורב לנו בבית: הממונה על הקרינה במשרד להגנת הסביבה, ד"ר סטיליאן גלברג, מזהיר מיטות חשמליות - כאלה שניתן לכוונן באמצעות שלט - פולטות קרינה רבה ומסוכנת.

 

"לישון על המיטות הללו, כשהמיטה מחוברת כל העת לחשמל, זה כמו לישון מתחת לקו מתח גבוה", אמר גלברג בשיחה עם ynet.

 

בבסיסן של המיטות החשמליות הללו ישנם מנועים חשמליים קטנים, המאפשרים לכוונן את חלקיה השונים של המיטה לתצורה המועדפת על המשתמש - להגביה את החלק העליון או את החלק התחתון (של הרגליים). המיטות הללו מחוברות דרך קבע לשקע החשמל והשליטה על המנועים נעשית באמצעות שלט חשמלי.

 

"השדה המגנטי שהמיטות הללו יוצרות הוא גבוה מאוד, ועשוי להגיע עד כמה עשרות מיליגאוס (יחידת המדידה לקרינה - י.ד) - בדומה לשינה מתחת לקו מתח גבוה", מדגיש גלברג.  הוא ציין כי מדובר בקרינה בלתי מייננת, מהסוג שהוגדר על ידי ארגון הבריאות העולמי בשנת 2001 כ"מסרטן אפשרי".

 

אך בעוד אזהרות הארגון התייחסו לחשיפה ממושכת של 2 מיליגאוס ויותר, הרי שבמקרה של המיטות החשמליות כאמור, מדובר על קרינה גבוהה בהרבה, שעשויה להגיע לעשרות מיליגאוס.

 

הציבור אינו מודע 

מיטות חשמליות נמכרות היום על ידי משווקים רבים ונחשבות לנפוצות גם לטיפול בחולים סיעודיים. לשאלה האם הן נמכרות עם מדבקת אזהרה עבור צרכנים השיב גלברג כי ככל הידוע לו, אין אזהרה מפני הקרינה הנפלטת מהציוד.

 

"נושא הקרינה ידוע ליצרנים ולמשווקים, ואני מאמין שבדומה למוצרים אחרים - גם מיטות חשמליות מגיעות עם הוראות שימוש הממליצות לנתק את המיטה מהחשמל כשאין בכך צורך", הוא אמר. גלברג הדגיש כי נושא זה, של אזהרת הצרכנים מפני הקרינה, אינו מצוי תחת אחריותו או סמכותו של המשרד להגנת הסביבה שכן לא מדובר בחשיפה סביבתית.

 

"אנחנו אחראיים על הגנה מפני קרינה שמקורה הוא בסביבה, לא על מקרים שבהם אדם בוחר לחשוף את עצמו לקרינה - בתוך ביתו". לדבריו, המשרד שאחראי לאזהרת הציבור בנושא הזה הוא משרד התמ"ת, האחראי על הצרכנים והמשווקים.

 

עוד על קרינה בבית:

 

מוצר דומה שעשוי לחשוף את המשתמש בו לקרינה רבה בעת השינה הוא הסדין החשמלי. "גם בהוראות ההפעלה של המוצר הזה כתוב שיש להפעיל את הסדין כמה דקות לפני הכניסה למיטה, ולאחר מכן לנתק אותו מן החשמל", הוא אומר.

 

בשבוע שעבר, כזכור, פרסם משרד הבריאות אזהרה גורפת מפני הקרינה הנפלטת ממכשירי טלפון ביתיים אלחוטיים.

במשרד הבהירו כי בטלפונים האלחוטיים אכן קיימת חשיפה לקרינה שכן "המידע העובר בין יחידת הבסיס לבין היחידה הניידת של הטלפון מועבר בצורה של קרינת רדיו. לפיכך, יש לאמץ את עקרון 'הזהירות המונעת' גם בהקשר של טלפון אלחוטי", נאמר.

 

במשרד המליצו להמעיט בשימוש בטלפונים אלה מאחר שהם פולטים קרינה בדומה לטלפונים הניידים. עוד המליצו להניח את יחידת הדיבור על הבסיס לאחר השימוש, ולא להציב את הטלפון בחדרי שינה או חדרי ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סופגים קרינה בזמן השינה. אילוסטרציה
צילום: שי רוזנצוויג
מיטה מתכווננת. ארכיון
מומלצים