שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צלילה ליומני עיראק: שגרת פשעי המלחמה

  משפחה שהותקפה משום שלא עצרה לפני נקודת בידוק של צבא ארה"ב, אזרחים שנורו ממסוק במהלך ניסיון לפגוע בחמושים ואש "ידידותית" אך קטלנית לעבר מתורגמן עיראקי - זהו רק חלק זעום מהתקריות שבוושינגטון היו שמחים לשכוח ולהשכיח, אך נחשפו בזכות הדלפת הענק של "ויקיליקס" מהמלחמה בעיראק

  "חשד לעינוי עציר על ידי שוטרים עיראקים ברמאדי ב-17 באוגוסט 2006", כתב סמל אמריקני למפקדיו בעיראק לפני מעט יותר מארבע שנים. לפי הדו"ח המפורט שחיבר, הוא היה היה עד ל"הצלפה באלה בעציר לאורך הגב שלו" ול"בעיטה בעציר שני".

   

  זהו רק טפח מ-400 אלף המסמכים שהודלפו על-ידי אתר "ויקיליקס", פורסמו בסוף השבוע והביכו את עיראק ואת ארצות הברית ובנות בריתה. בין היתר נחשפו בהם מימדי הרג האזרחים - יותר מ-60 אלף - וכן התעלמות מפשעי מלחמה. האמריקנים הזהירו כי הפרסום יסכן חיי חיילים ואזרחים. במסמך בודד זה מספק החייל האמריקני תיאור מפורט על התעללות בעציר על-ידי שוטר מקומי. 

   

  "יומני המלחמה" מעיראק - סיקור מלא ב-ynet:

   

  הסמל שמע קולות של הצלפות בתחנת משטרה צבאית. הוא נכנס והבחין בקצין עיראקי בדרגת סגן משתמש בכבל חשמל כדי לפגוע בעציר בחלק התחתון של רגליו. האמריקני עצר אותו, אבל מאוחר יותר הוא גילה את אותו קצין עיראקי מצליף בגבו של עציר אחר. למרות הדיווח, המקרה לא נחקר.

   

  "לתקן את המתקפה על האמת". החשיפה והתגובות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "עדויות נגבו ונשלחו: עדות בשבועה וצילומים", כתב החייל בדו"ח, "הנשק/ציוד המעורב: 4 כבלים אלקטרונים אלה. תיאור הנזק והפציעות: סימנים עגולים מהצלפות על הגב, סימני פציעה אדומים כהים על הגב. המיקום הנוכחי של החשודים והקורבן - שניהם עדין בתחנת המשטרה חוריה. לא החלה חקירה בשלב זה".

   

  כמעט שנה לפני כן, 13 בנובמבר 2005. חיילים אמריקנים מצאו 173 עיראקים שנעצרו על-ידי המשטרה המקומית, כשרבים מהם פצועים וחבולים. "רבים מהם נשאו סימנים של התעללות, כולל שריפות מסיגריות, חבלות כתוצאה מהכאות ופצעים פתוחים", נכתב בדו"ח, "רבים מהעצירים משתעלים ומתוארים כפצעים מהלכים".


  ההודעה אמש בטוויטר של ראש המטות המשולבים , אדמירל מייקל מאלן: "עוד פרסום חסר אחריות של מסמכים מסווגים גנובים על-ידי ויקיליקס, מסכן חיים ונותן ליריבים מידע בעל ערך"

   

  "12 עצירים מתו ממחלות" 

  החיילים המשיכו בתיאור המצב המזעזע שבו מצאו את העצורים: "בערך 95 עצירים הוחזקו בחדר אחד וישבו בישיבה מזרחית עם עיניים קשורות, כולם עם הפנים לאותו כיוון. לפי אחד העצורים, 12 עצירים מתו ממחלות בשבועות האחרונים. המארינס 66 הגיבו והם במקום לעזור בביטחון ולתאם את הטיפול והשחרור של העצירים מהמתקן. מביאים עזרה רפואית, ארוחות ומים. שופט מהצוות ושופט עיראקי יבדקו את תיקי העצירים שישארו בכלא. רופא מנתח יעזור לצוות הרפואי לטפל בעצירים".

   

  כמעט שנתיים לאחר מכן, 16 ליולי 2007. מסוק אפאצ'י סייע לכוחות קרקע שספגו אש מחמושים בבגדד. 12 לוחמים ו-14 אזרחים נהרגו, אם כי לא ברור מהדו"ח אם הגופות נספרו פעמיים. רק ארבעה ימים לפני כן נהרגו שני עיתונאים ועשרה אזרחים בתקרית אחרת בבירה העיראקית. סרטון המתעד את התקרית הזאת פורסם על-ידי "ויקיליקס" כבר באפריל.

   

  תיעוד התקרית בה נהרגו שני עיתונאים ועשרה אזרחים

   

  22 ביולי 2005. מעבר בנקודת בידוק אמריקנית מסתיים בתוצאות טרגיות עבור משפחה עיראקית. הדו"ח מתאריך זה מתאר כיצד נחתים ירו לעבר אזרחים שנסעו לעבר נקודת בידוק, גם אחרי יריית אזהרה באוויר. האם נהרגה. האב ושלוש הבנות נפצעו.

   

  בגלל השמש

  "בנקודת ביקורת במחנה דלתא, בשעה שביצעו מבצע ביטחון נייח, דודג' שחורה, 4 דלתות, נסעה בכיוון צפון ונכנסה לגבול הדרומי של מחנה דלתא, לכיוון שער 7", נכתב בדו"ח שהודלף, "כשהרכב התקרב לשער 7, המרינס בשער סימנו בידיים אבל הרכב לא עצר. מהשער ירו לאוויר כשהרכב היה במרחק 200 מטר. הרכב המשיך ואז החיילים בשער ירו לעבר הרכב 30 מחסניות של כדורי 7.62 מ"מ כשהרכב חצה את הקו האסור למעבר, 50 מטר מהמחסום. הרכב המשיך 15 מטרים נוספים לעבר העמדה לפני שנעצר".


  טיימס סקוור. תושבי התפוח הגדול קוראים על ההדלפות (צילום: AFP)

   

  "מחסום הבטון באזור האסור למעבר מסומן בבירור", כתבו החיילים, שגם סיפקו הסבר לתקרית המצערת: "המרינס שהיו מעורבים בתקרית בעמדה 7 לא היו יכולים לקבוע את זהות נוסעי הרכב בגלל שמש שסינוורה מהשמשה הקדמית של הרכב. הפצועים הועברו

  לניתוח בפלוג'ה. האשה ההרוגה הועברה לאימאם של אל סוביאחט".

   

  המלחמה הייתה מסוכנת לאמריקנים, אבל הרבה יותר לעיראקים שפעלו לצדם. אחד הדו"חות המודלפים חושף כי ב-6 בפברואר 2006, מתורגמן עיראקי נורה למוות על-ידי צלף אמריקני מהיחידה שלו, שחשב בטעות שהוא חמוש.

   

  "בשעה שצוות צלפים ביצע מבצע סודי כחול על לבן, אדם עם קלצ'ניקוב זחל מאוחרי עמדת הצלפים ונורה בחזה עם שתי מחסניות של 5.56 מ"מ. נערך חיפוש באיש ונמצאו ברשותו קלצ'ניקוב, מחסניות כפולות של כדורגי 7.62 מ"מ, סכין גדולה, כרטיס זיהוי. האיש לבש אימונית ושכבות לחימום, זוג גרביים... אחרי חקירה נוספת התברר שהחלל היה המתורגמן של הגדוד שנפרד מהיחידה. הגופה הועברה לפלוג'ה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עיתוני בריטניה מדווחים על ההדלפה
  צילום: AP
  לא תמיד חוקרים. כוחות צבא ארה"ב בעיראק
  צילום: AP
  עיראקי ששני ילדיו נהרגו ב-2007
  צילום: AP
  מומלצים