שתף קטע נבחר

אושרה הצעת החוק האוסרת על "צינתוק"

בכנסת החליטו לשים קץ לתופעת הצלצול ניתוק. ועדת שרים לחקיקה אישרה היום הצעה לתיקון חוק התקשורת, שבאה לאסור על חברות להתקשר לצרכנים, לנתק, ולצפות שהצרכנים יחזרו אליהן כדי להשמיע להם פרסומות ולעקוף את חוק הספאם

הצעת החוק האוסרת על חברות להשתמש בצינתוק - תביא בקרוב לתיקון בחוק התקשורת, אחרי שעברה היום בוועדת שרים לענייני חקיקה. ההצעה, של יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, גובשה בשיתוף סגנית שר התמ"ת אורית נוקד.

 

 

משמעות הכינוי צינתוק הוא צלצלול-ניתוק והוא בא לתאר סיטואציה בה חברות מסחריות מתקשרות לטלפון הנייד של צרכנים ומנתקות, במטרה שמתוך סקרנות, הצרכנים יחזרו למספר שהופיע על הצג. הצרכנים שהתקשרו כך, "זכו" לשמוע לצערם, פרסומת של חברה מסוימת. בנוסף, כמובן, הם עצמם שילמו על עוגמת הנפש הזאת, שכן השיחה נעשתה על-ידם.

  

הצעת החוק היא הצעה לתיקון חוק הספאם, שמטרתה לאסור על חברות להתקשר כך לטלפון הנייד של צרכנים ולנתק. תופעת הצינתוק הפכה למגיפה בשנה וחצי האחרונות. היא הרימה את ראשה המכוער בעקבות האיסור על משלוח דואר זבל, במסגרת חוק הספאם, סעיף 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים) שנכנס לתוקף ב-2008. החוק אוסר להתקשר לצרכנים ולהשמיע להם פרסומות או להטרידם בהצעות מסחריות, והצינתוק הוא שיטה לעקוף אותו, בכך שהצרכן הוא זה שמתקשר לחברה.

 

"זו מכת מדינה"

התופעה הזאת התגלגלה לפתחה של הכנסת, בעקבות תלונות חוזרות ונשנות של צרכנים שזרמו למשרד התקשורת ולמשרד התמ"ת. משרד התקשורת ניער את חוצנו מהתופעה הטורדנית, בכך שהודיע בחודש מאי כי "כל אדם שחש שנפגע מהעניין, רשאי לפנות לערכאות משפטיות. יחד עם זאת ומאחר ומשרד התקשורת אינו הגורם אשר מסדיר את הטיפול באכיפה כל אדם שחש שנפגע מפעולה זו, רשאי לפנות לערכאות משפטיות".

 

בעקבות פניות ל-ynet, שסיפרו על חברות המצנתקות ומציעות ערכות חירום לחדר האטום, הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת, ופיקוד העורף, הוציאו אזהרה לציבור המבהירה כי "ערכות חירום" המוצעות כך, אינן נדרשות על ידי פיקוד העורף וכי החברות הללו אינן פועלות בשם או על דעת פיקוד העורף.

  

משרד התמ"ת, הוציא הודעה לפיה, "המלל המוקלט שמושמע למתקשרים בעקבות 'הצינתוק' מהווה הטעיה, לכאורה, של הצרכנים". סגנית שר התמ"ת אורית נוקד פנתה לחברות הסלולר ולשר התקשורת משה כחלון על מנת שיפעלו להפסקת התופעה המטרידה צרכנים רבים. ובמקביל שוחחה נוקד בעניין עם ח"כ ישראל מקלב על מנת שיגיש תיקון לחוק הספאם, משום שחוק התקשורת אינו נמצא בסמכות משרד התמ"ת.

 

ח"כ אורי מקלב אמר בתגובה: "תופעת הצינתוקים הפכה למכת מדינה, ופניות רבות שהגיעו לוועדה לפניות הציבור מעידות על שיש צורך דחוף לתקן את החוק ולסתום את הפרצות שצצות עם הזמן, בהגנה על הצרכן".

 

ח"כ אורית נוקד אומרת כי: "מדובר בתופעה שיש לשים לה סוף כמה שיותר מהר. מעבר לעוגמת הנפש שנגרמת לצרכן אשר נאלץ בעל כורחו לשמוע פרסומות או סוכני מכירה ממולחים המציעים לו שלל מוצרים, הוא גם צריך לשלם על שיחה שאין לו שום עניין בה. אני מקווה כי הליכי החקיקה יואצו ובקרוב מאוד ייפסקו כליל שיחות הטלפון הללו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מנתק את המצנתקים. ח"כ אורי מקלב
מומלצים