שתף קטע נבחר

האוצר אישר: פטור ממכס על חמאה ותפו"א

בעקבות המחסור בחמאה וייבול דל של תפו"א, אושר ייבוא חמאה בפטור ממכס, בלי הגבלת כמות עד סוף ינואר 2011, ומכסה של 5,000 טון תפו"א פטורים ממכס. מדובר בחמאה תעשייתית שתשמש לייצור חמאה במחלבות

משרד האוצר אישר ייבוא חמאה באריזות מעל 1 ק"ג בפטור ממכס ללא הגבלת כמות עד סוף ינואר 2011. משרד האוצר אף אישר ייבוא מכסה של 5,000 טון תפוחי אדמה פטורים ממכס מכל העולם. זוהי מכסה נמוכה יחסית, כדי לא לפגוע בייצור המקומי. השינויים יכנסו לתוקף עם הפרסום ברשומות.

 

 

שיעור המכס המוטל בדרך כלל על חמאה הוא 160%, והמכס על תפו"א עומד על 1.9 שקלים לק"ג. מדובר בחמאה תעשייתית שתגיע למחלבות ותשמש לייצור סוגים שונים של חמאה, כולל חמאה מסובסדת שהמחיר שלה נמצא בפיקוח.

 

ברשות המסים אומרים כי בחנו את המחסור שהסתמן במשק החלב במהלך 2010, וכבר ב-12 ביולי אפשר השר ייבוא חמאה בפטור ממכס באריזות מעל 1 ק"ג, במסגרת מכסה של 400 טון, עד סוף שנת 2011.

 

המחסור בחלב ייסתיים בקרוב

שר האוצר, יובל שטייניץ, החליט על מתן הפטור במכס על חמאה בעקבות החרפת המחסור במוצר במשק החלב, ובהתאם לפניית משרד החקלאות להנהלת רשות המסים. ההחלטה נועדה לווסת את משק החלב ולצמצם ככל הניתן את המחסור אליו נקלע הענף.

 

משק החלב בארץ, שבדרך כלל מאופיין דווקא בעודפי חלב, סבל הקיץ מעומס חום כבד, שדילל את ייצור החלב. בד בבד, עלה הביקוש למוצרי חלב ב-5% ומשאבי החלב הופנו למוצרים שאינם חמאה, שדורשת זמן ייצור ארוך יותר. המחסור בחלב מורגש בכל העולם ויש עלייה עולמית במחירי החמאה.

 

ממועצת החלב נמסר כי נכון להיום קיים מחסור בהיקף של פחות מאחוז אחד מסך הביקוש השנתי לשומן חלב. הסיבות למחסור הזמני בחמאה הם המחירים הגבוהים של חמאה בעולם, שגרמו לצמצום היקפי היבוא, והגדילו את הביקושים לחמאה מייצור מקומי. 

 

עוד מסרו כי מועצת החלב פועלת לסיום המחסור בחמאה ומעודדת את הרפתנים להגדיל את תפוקת החלב ואת תכולת השומן בו. כמו כן, מועצת החלב ומשרד החקלאות פנו למשרדי האוצר והתמ"ת וכתוצאה מכך נפתחה מכסה נוספת לייבוא חמאה ללא היטלי מכס

 

תפוחי אדמה: מדובר בייבוא שגרתי

לעומת ייבוא החמאה, ייבוא תפוחי האדמה אושר במכסה נמוכה במיוחד - 5,000 טון לעומת כ-300,000 טון צריכה מקומית בייצור ישראלי.

 

לפי רשות המסים, הפטור ממכס על ייבוא תפו"א לתעשייה המקומית אושר משום שבתקופה האחרונה הסתמן מחסור ביבול זני תפו"א כתוצאה מיבול נמוך, כימשון וריקבונות. המחסור הזה גורר גם מחסור באספקת חומר הגלם למפעלי העיבוד המקומיים. 

 

אולם לפי משרד החקלאות, אין מחסור בתפוחי אדמה, וגם אין קשר בין הייבוא לחום הגדול. מדובר בעניין שיגרתי, אמרו לנו במשרד, לעתים לקראת סוף השנה יש צורך בייבוא מאוד שולי של תפוחי אדמה לתעשייה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
חמאה מחו"ל יקרה יותר
צילום: index open
ייבוא מכל העולם. תפו"א
צילום: ויז'ואל/פוטוס
יבול נמוך. תפו"א
מומלצים