שתף קטע נבחר

פתרון רה"מ למצוקת הנדל"ן: מס שבח מופחת

לאחר ישיבה שקיים עם שרי השיכון, האוצר והפנים ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר, הודיע נתניהו במסיבת עיתונאים דרמטית על הפחתת מס השבח, עידוד הקמת מוסדות ציבור ומתן תמריצים לקיצור הבנייה. "בעיית ההיצע היא הבעיה המרכזית של שוק הדיור", אמר

ראש הממשלה, שר האוצר ושר הבינוי והשיכון הכריזו היום (ב') במסיבת עיתונאים דרמטית על סדרת פעולות ורפורמות במטרה להקל על רכישת דירה ולהילחם בעליה במחירי הדיור. לדבריהם הצעדים יקלו על זוגות צעירים לרכוש את דירתם הראשונה.

 

 

הצעד הראשון ברפורמה הכוללת הינו הנחה של 15% ממחיר רכישת הקרקע במכרזים של מנהל מקרקעי ישראל, לקבלנים שישלימו בנייה של לפחות 80% מכמות הדירות בפרויקט בפרק זמן שלא יעלה על 30 חודשים.

 

הצעד השני הינו הפחתת מס השבח ההיסטורי על קרקעות מ- 45% ל-20%. ההנחה תינתן בשנת 2011 בלבד ובתנאי שהבנייה על הקרקע תסתיים בתוך כ-30 חודשים.

 

הצעד השלישי הינו מתן אפשרות לרשויות המקומיות לגבות באופן ישיר את היטלי הפיתוח מהקבלנים לצורך בניית מוסדות ציבור ושטחי ציבור. חסם זה מקשה כיום על הרשויות להנפיק היתרי בנייה ובכך מעכב פרויקטים למגורים.

 

נתניהו: עליית המחירים מכבידה על כלל האוכלוסייה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "בחמש השנים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה במחירי הדיור, דבר המכביד על כלל האוכלוסייה ובעיקר על הזוגות הצעירים. הצעד הראשון של חיים משותפים הופך לצעד יותר ויותר קשה, בעיית ההיצע היא הבעיה המרכזית של שוק הדיור. מטרת הצעדים שאנו מביאים היום הינה הקלה עבור אותם זוגות צעירים בבואם לרכוש דירות, בטווח הקצר".


נתניהו (מימין) ושטייניץ. רוצים להקל (צילום: אוהד צויגנברג)

 

לדברי שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, "מקורה של מצוקת הדיור הנוכחית היא במחסור של היצע קרקעות המתפרס על פני עשור. משרד הביוני והשיכון וממנהל מקרקעי ישראל הגדילו את שיווק הקרקעות לרמה של 30,000 יחידות דיור בשנה האחרונה".

 

אטיאס הוסיף כי "מטרת הצעדים שהוכרזו היום להביא לפתרון עבור הזוגות הצעירים הנאנקים תחת עול המחירים וההתחייבויות שעליהם לקחת על פני 20 שנה. נהיה חייבים להעניק תמריצים לזוגות צעירים ונקוות שהאוצר יענה על הצורך הזה בחיוב".

 

שר האוצר שטייניץ הוסיף כי "המצב בשוק הנדל"ן ובייחוד הקושי של צעירי ישראל להגיע לדיור בר השגה, מחייב טיפול ארוך טווח. חבילת הצעדים, שגובשה יחד עם שר השיכון ובתמיכתו של ראש הממשלה, הנה חבילה ראשונה בשורה של צעדים מתוכננים ומטרתה לעודד את בנייתן של יחידות דיור במרכז ובפריפריה. משרד האוצר ממשיך לקיים דיונים בשיתוף גורמים רלוונטיים נוספים ואנו מתכננים צעדים נוספים".

 

על קיום מסיבת העיתונאים הוחלט בעקבות ישיבה שקיים נתניהו בצהריים עם שרי השיכון, האוצר והפנים וכן נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. מדובר בפגישה שלישית ברציפות שמקיים ראש הממשלה בשבועות האחרונים עם קבוצה זו, כדי למצוא פתרונות לטיפול ברמות המחירים של שוק הדיור והמחסור בדירות ברחבי הארץ.  

 

אטיאס: זו הבעיה העיקרית בישראל

בשבוע שעבר אמר הנגיד פישר כי מחירי הדיור הגבוהים הם המרכיב המשפיע ביותר על שיעור האינפלציה. פישר, אשר העביר סקירה תקופתית בפני חברי ועדת הכספים, העריך כי אם העלייה במחירי הנדל"ן לא היתה בשיעור כה גדול, שיעור האינפלציה לא היה עומד על כ-2.5% כפי שהוא כיום, אלא סביב 1%. 

  

גם שר השיכון אריאל אטיאס התייחס בשבוע שעבר לנושא כשאמר כי "עליית מחירי הדירות זו הבעיה העיקרית כיום בישראל והיא מדירה שינה בכל בית בישראל וגם ממני". 

 

לפני כחודש אמר שר האוצר יובל שטייניץ כי "מצוקת הנדל"ן אמיתית, לבנות דירות זה לא עניין של יום או של חודשיים, אלא של שנה-שנתיים". השר הדגיש: "אין פה קונץ-פטנט, לא איזה פטור ממס, או שינוי קל בריבית. חסרות עשרות אלפי דירות וצריך להוסיף אותן".

 

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) אמרה מוקדם יותר בתגובה להודעה על קיום מסיבת העיתונאים: "אני מברכת את ראש הממשלה על התידרוך ומקווה שראש הממשלה יפרוש תוכנית למתן פתרונות לדיור לזוגות צעירים. מזה שנה אני מובילה את השדולה למען הדיור ואת ההתנגדות לכך שהאוצר יספסר בקרקע. לזוגות צעירים מגיעה קרקע בסכום סביר, אנחנו לא הילדים של אקירוב. מחר (ג') יתכנס יום עיון בהשתתפות כל האירגונים החברתיים למען זוגות צעירים וכולי תקווה שראש הממשלה יבשר טוב, או שלא אצביע לתקציב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס
צילום: אלון נוריאל
מומלצים