שתף קטע נבחר

שתיקת הממשל. זמן התמרונים של נתניהו

קלינטון, פוליטיקאית משופשפת, נותנת לנתניהו מרחב לתמרן את הקואליציה שלו. אם האמריקנים ירגישו שראש הממשלה מזייף, יתחילו ההדלפות מוושינגטון. בינתיים - דממה

מהצד האמריקני שתיקה. שום הדלפה, שום ספין. כתבים מדיניים אמריקנים מנסים לברר אצל הישראלים אם הם יכולים לזרוק להם עצם. דובר מחלקת המדינה פיליפ קראולי מתחמק, מתמרן, מסביר שהוא לא יספק מידע מחדרי החדרים של המשא ומתן המתנהל מאחורי הקלעים על עסקת הקפאת הבנייה, אפילו לא למי הילרי קלינטון טלפנה ומתי.

 

"אני לא מתכוון להיכנס לפרטים איפה אנחנו עומדים. אני לא מתכוון לדווח מכאן על כל מהלך", הבהיר אמש קראולי בקוצר רוח. הממשל האמריקני לא זקוק עכשיו לתקשורת. הוא רוצה לעבוד בשקט. אם הם ירגישו שנתניהו מזייף, יתחילו ההדלפות האמריקניות. נכון לעכשיו - דממה. כל מה שעולה לכותרות, מיוצר בירושלים וברמאללה.

 

הנשיא אובמה ומזכירת המדינה קלינטון שיבחו בפומבי את נחישותו של ראש הממשלה נתניהו לקדם

את התהליך ונכונותו לבצע הקפאה נוספת. מבחינתם הקפאה של עוד 90 יום היא עובדה. הם נותנים לנתניהו לבצע את הספינים הפוליטיים והתקשורתיים ולהעביר את ההחלטה בקבינט.

 

קלינטון היא פוליטיקאית משופשפת. היא מבינה שנתניהו זקוק למרחב לתמרן את הקואליציה שלו. ‫גם הפלסטינים עושים תנועות של סירוב. הם לא אוהבים את ההתחייבות של ארה"ב לישראל לווטו במועצת הביטחון על כל פנייה פלסטינית בנושא המדינה. וושינגטון לא רוצה בנייה ישראלית בהתנחלויות ולא פנייה פלסטינית לאו"ם. הכל צריך להיקבע ליד שולחן המשא ומתן.


 

נתניהו וקלינטון בפגישתם בניו יורק בשבוע שעבר (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

עם כל הביקורת על נתניהו מימין ומשמאל על התקפלותו בעקבות הפגישה עם קלינטון בניו יורק ביום חמישי שעבר, ראש הממשלה רשם הישג מרשים - שלושה חודשי הקפאה תמורת עשרים מטוסי קרב מסוג F-35. זו עסקה לא רעה. ישראל ירקה דם כדי לקבל מטוסים חמקנים ועכשיו זה מגיע בשביל 90 ימי הקפאה, לא בשביל נסיגה משטחים בגדה.

 

אי אפשר להשתחרר מהתחושה שהאמריקנים משלמים עכשיו על ניהול כושל של התהליך ודרישה פומבית מישראל להפסיק לבנות. כך הם הפכו את ההקפאה לנושא, והם משלמים מיליארד דולר עבור כל חודש של הקפאה.

 

"אובמה משלם ביוקר" 

מאמר מערכת של "וושינגטון פוסט" מאשים את ממשל אובמה ביצירת משבר ההקפאה. "עם דרישה

חסרת טעם שישראל תפסיק את הבנייה לחלוטין, הנשיא אובמה משלם עכשיו ביוקר כדי להסיר את הנושא מהשולחן, תוך שהוא משתמש במטבע שהוא היה צריך להשתמש בו כדי להשיג את הפשרות הנדרשות מישראל לתנאים של המדינה הפלסטינית".

 

ג'ורג' מיטשל הוא עדיין השליח המיוחד למזרח התיכון, אבל ניהול המשא ומתן עבר לידיה של קלינטון.‫ זו הפעם הראשונה שהיא מעמידה את יוקרתה האישית על הכף. יש כאלה שטוענים שהיא לא היתה מכניסה את עצמה לביצה המזרח-תיכונית, אלמלא חשבה שיש סיכוי טוב להסדר. להשלים את מה שבעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון לא הצליח לעשות בקמפ דיוויד לפני עשור.


 

בשביל האמריקנים, ההקפאה היא עובדת מוגמרת (צילום: גיל יוחנן)

 

‫להילרי יש מוניטין טוב בישראל ויש לה מספיק ביטחון עצמי להצביע על מהלכים שלטעמה פוגעים בסיכויי השלום. בעל הטור רוג'ר כהן כתב ב"ניו יורק טיימס" שהילרי היתה יקירת הישראלים מאז ימיה הראשונים כסנאטורית מניו יורק, כשדיברה על ירושלים המאוחדת בירת ישראל, אבל היא עברה מהפך. ‫זהו כמובן תיאור שטחי. קלינטון דיברה על מדינה פלסטינית עוד כרעיית נשיא ארה"ב, לפני שאחרים העיזו לעשות זאת ולפני שהיא אפילו חלמה להיות סנאטורית.

 

‫כסנאטורית מניו יורק היא הבליטה את העמדות הפרו-ישראליות שלה בנושא ירושלים המאוחדת וכו'. למרות שעכשיו היא מזכירת המדינה‫ ולא פוליטיקאית, הפוליטיקה נשארה בוורידיה.

 

‫למרות ההצהרות הפומביות שלה שהיא לא תרוץ שוב לנשיאות, מקורביה לא גנזו את הרעיון. זה יכול לקרות ב-2016 כשהיא תהיה בת 69. אפשר גם לחשוב על אפשרות שנראית כרגע קלושה, שאובמה יחליט שלא לרוץ לקדנציה שנייה והדלת תיפתח להילרי. היא לא מתכוונת לשרוף את יחסיה עם ישראל ועם יהודי ארה"ב. אבל היא יודעת שכמתווכת היא צריכה להצטייר כמאוזנת.

 

אבל הילרי קלינטון אינה קוסמת. גם אם תצליח להשיג הקפאה נוספת של 90 יום, קובע מאמר המערכת של "וושינגטון פוסט" כי "לממשל אין תוכנית ליום ה-91. עשיית שלום במזרח התיכון מחייבת לחשוב יותר מאשר צעד אחד קדימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. לא שורפת את היחסים
צילום: AFP
יצא עם הישג. נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים