שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אופס, טעות בגבייה
  ערן הואשם בחוב שאינו שלו, לעיריית ראשל"צ, ואויים בפריצה לביתו. יונתן הכניס הביתה את אנשי HOT שביקשו ממנו לשלם על התחברות פיראטית, למרות שהקליטה בביתו היתה מקרית ולא ביוזמתו. ביריונות או שיטות גבייה לגיטימיות?

  תארו לעצמכם שמבקשים לגבות מכם כסף על לא עוול בכפכם, בשל חוב שלא היה ולא נברא, על מעשה שלא עשיתם מעולם, תוך כדי איומים בעיקולים ובבתי משפט. נשמע כמו סיוט קפקאי? ערן ויונתן, שני צרכנים תמימים למדי, זכו למטח מרוכז של התענוגות האלה.

   

   

  ערן אוים בהתראות לפני פריצה לביתו, בגלל חוב שאינו שלו לעיריית ראשל"צ; ויונתן זכה לביקור של "יחידת איתור גונבי סיגנל" של חברת HOT, בטענה שהוא מחובר לכבלים באופן פיראטי. אלו סיפוריהם.

   

  "צו פריצה יופעל נגדך ללא הודעה נוספת"

  "אני חושש ומבוהל מאנשי 'החברה העירונית לביטחון ולסדר ציבורי' של ראשון לציון", כך פנה ערן (שם בדוי) ל-ynet. "כבר פעמיים שהם הצמידו הודעות על דלת דירתי השכורה בת"א. ההודעות הופנו לאדם שאיני מכיר, והציגו את תעודת הזהות שלו ומספר הרכב שלו. האחת נקראה: 'קריאה דחופה לתשלום' והשנייה היא כבר: 'התראה לפני פריצה', לפיה אין להם צורך בצו נוסף כדי לפרוץ לדירה. ככתוב: 'צו פריצה יופעל נגדך ללא הודעה נוספת'. מיותר לציין שזה מאוד מדאיג ומטריד אותי".

   

  ההודעות הללו, הן למעשה צו עיקול ברישום, שמוטל לפי חוק (פקודת המסים גבייה) על חייבים שאינם משיבים את חובם אחרי מספר התראות. רק שלערן אין שום חוב לעיריית ראשל"צ, עיר שמעולם לא התגורר בה. מקריאת ההודעות, הסיק ערן כי הסיבה למתקפת הניירות הזאת על דלתו, היא חוב של אדם שאינו מכיר לטענתו, ולא שמע את שמו מעולם עד לאותו הרגע.

   

  "ההודעות הופנו לאדם שאיני מכיר, והציגו את תעודת הזהות שלו ומספר הרכב שלו", אמר. "לפי ההודעות, יש לו חוב לעיריית ראשל"צ, על סך של 525 שקל: 200 שקל על דו"ח חנייה, 75 שקל הוצאות גבייה של עיקול ברישום:ו-250 שקל על פעולות גבייה. לפי הטפסים שהשאירו לי, העבירה (סעיף 12) אירעה ב-2004".

   

  ערן הבין שהכתובת בה הוא מתגורר, רשומה על שם החייב הזה, "רק שלא אני ולא בעל הדירה שלי מכירים אדם בשם הזה", טען. כדי לפתור את העניין, ערן התקשר לחברת הגבייה, ושם ביקשו ממנו להוכיח שהוא זה הוא, ולא החייב.

   

  בשלב זה ערן, החף מכל חוב, אמר עד כאן. לפי החוק, אם בחברת הגבייה לא היו משתכנעים שהחייב האמיתי אינו מתגורר בדירתו, ערן היה אמור לפנות לבית-המשפט, ולקבל פסק דין הצהרתי לפיו על העירייה להפסיק את הליכי הגבייה. למה שערן, שלא חטא מול עיריית ראשל"צ, יצטרך להיטרטר במסלול הייסורים הזה?

   

  "הם לא מוכנים לשמוע ממני בכלל אם אני לא מזדהה בפניהם ושולח להם בפקס את תעודת הזהות שלי", סיפר. "ואני פשוט לא מוכן לעשות זאת, כי אני לא מוכן להסתבך עם ההוצאה לפועל. ברוך השם, אין לי שום חובות ולא היו לי שום חובות לאף גוף שכזה, וזה להכניס ראש בריא למיטה חולה".

   

  אחרי פניית ynet, בוטל הליך הגבייה.

    

  מעיריית ראשל"צ נמסר בתגובה: "ב-26 בספטמבר 2004 נרשם דו"ח חניה לרכב בגין חניה במקום המוגדר כ'אין עצירה'. בהתאם להוראות החוק נשלחו לכתובת החייב, כפי שמצוינת במשרד הרישוי / משרד הפנים, הודעת קנס והתראות לפני נקיטת הליכי הוצאה לפעול.

   

  "בתקופה זו פנה אלינו האזרח המתגורר בדירה, אך סירב להזדהות או להציג מסמכים שיוכיחו כי הוא אינו החייב וכי החייב אינו מתגורר בדירה האמורה. רק במהלך תהליך הגבייה התברר כי המתגורר בדירה אינו החייב וההליכים אכן הופסקו. אנו מתנצלים על עוגמת הנפש שנגרמה לאזרח, שנבעה מכך שכתובת החייב צוינה במוסדות הרשמיים ככתובתו".  

   

  "התחבר ל-HOT או שנתבע אותך"

  אז במקרה של ערן, חפותו היתה מוחלטת. אבל מה קורה במקרה בו מוצאים אקדח מעשן בדירתך, ומטיחים בך אשמה, למרות שאתה יודע בוודאות שאתה אשם רק בעצימת עין, בקושי?

   

  במקרה של יונתן, האזרח התמים השני, היתה אשמה, רק לא ברור של מי בדיוק. יונתן קלט מספר ערוצים של חברת HOT באופן פסיבי, בלי שעשה דבר מה פעיל כדי להתחבר לכבלים באופן פיראטי. הוא עבר לדירה שכורה בגבעתיים, חיבר את התקע לשקע וקלט כמה ערוצים, באופן די גרוע. זה לא הפריע ל-HOT לתבוע ממנו תשלום על "הגזילה", ובדרך עקלקלה.

   

    

  "יום אחד,  שני אנשים דפקו על דלת דירתי השכורה, ואחד מהם שאל אם יש לי כבלים", סיפר. "אמרתי שאין לי מנוי לכבלים, למרות שאני קולט כמה ערוצים. האיש אמר שבדיוק בגלל זה הוא רוצה לבדוק משהו בטלוויזיה כי יש בעיה עם איכות קליטת הכבלים בבניין. הוא אמר לי: 'יש חלק שנשרף, כתוצאה מחיבורים לא חוקיים'. אם הייתי פיראט מהולל כפי שהאשימו אותי מאוחר יותר, הייתי מייד חושד בו ולא נותן להם להיכנס, אבל כיוון שמעולם לא נהגתי בפיראטיות, מייד הכנסתי אותו לביתי".

   

  תמימותו של יונתן עלתה לו בשוֹאוּ הבא. "הבחור הדליק את את הטלוויזיה ושאל: אתה מצליח לראות ערוצים"? סיפר, "אמרתי שכן, אבל רק מספר ערוצים ועם הפרעות מטורפות. איפשרתי לו להדליק את המקלט. הוא זפזפ בערוצים השונים ואמר 'תודה רבה, עכשיו השותף שלי ידבר איתך'.

   

  "לחדר נכנס הבחור השני שהציג עצמו ואמר: 'שמע, אתה עובר פה על החוק. אתה גונב כבלים באופן פיראטי'. אמרתי לו שיש לי כבל פשוט של אנטנה ושהתחברתי לחיבור אנטנה ישן שנמצא בדירה, כזה שהיה פעם בכל בית הוא הלך לחיבור ואמר: 'אתה רואה את האות Z על הפלסטיק? זה שייך לערוצי זהב'.

   

  אבל ערוצי זהב פעלו פה בשנות ה-90. "מי שהתחבר לערוצי זהב בטח התנתק מהם כשעזב את הדירה", אמר יונתן. "אם יש פה עדיין חיבור פעיל, זו בעיה של HOT, הטכנאים של החברה לא עשו עבודה שלמה. אני לא עשיתי שום דבר כדי לגנוב כבלים, הקליטה פשוט קיימת".

   

  הנציג, שהסתבר כגובה ממחלקת איתור גונבי סיגנל של HOT, אמר ליונתן שהיה עליו לדווח על העניין. "הוא אמר לי: 'עברת פה על החוק'", מספר יונתן. "והמשיך: 'נגיע איתך להסדר. שלם 170 או 199 שקל כל חודש, ואחרי 3 חודשים אם תגיד שאתה רוצה להתנתק - לא נקנוס אותך'.

   

  "אמרתי לו: 'בוא תנתק אותי עכשיו, ולא אשלם כלום'. והוא בשלו: 'ב-21:00 אני צריך להגיש עלייך דו"ח וחבל, זה יעבור למחלקה המשפטית. אני בא אלייך בטוב, חבל לך, אני חבר שלך'. לא יכולתי שלא לומר לו: 'מה זה, אתה מדבר כמו מישהו מהמאפיה', והוא בשלו: 'אין לי ברירה'. ואז הוא הוציא טופס, רשם עליו את השם שלי ואומר: 'הגורמים המשפטיים יצרו איתך קשר'.

   

  "אני לא מתכוון לשלם על משהו שלא עשיתי ושיחפשו אותי, אבל ודאי יש אנשים עוד יותר תמימים ממני שמשלמים להם מרוב פחד". 

   

  מחברת HOT נמסר: "שימוש בתשתיות HOT ללא תשלום הינו שימוש אסור. החברה שומרת לעצמה את הזכות לפעול על מנת למנוע מצבים אלו. הפונה ניצל תשתית קיימת בדירתו במשך תקופה ארוכה ואף הודה כי צפה בערוצי הכבלים, על אף שלא שילם עבורם.

   

  כצעד שירותי ועל מנת להימנע מהליכים משפטיים, פנה אליו נציג החברה והציע לו להתחבר לשירותי הטלוויזיה. הלקוח בחר שלא להתחבר, וסיבותיו עימו. בהתאם לכך נותק החיבור". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים