שתף קטע נבחר

זירת הקניות

"האש מתפשטת בגלל היובש והיערות העבותים"

מנהל המרחב בקק"ל: "האש ממשיכה להתפשט בשל הרוחות, היובש הקיצוני, הטופוגרפיה התלולה והיערות העבותים". רשות הטבע והגנים פינתה את העופות הדורסים משמורת חי-בר כרמל

"אסון לאומי", כך מגדירים בקק"ל את שריפת הענק שמשתוללת כבר שעות ארוכות בכרמל ושגבתה את חייהם של עשרות בני אדם. מרשות הטבע והגנים נמסר כי כל העופות הדורסים מהחי בר פונו והועברו לרמת הנדיב.

 

 

"היקף השטח שנשרף גדול מאוד והשריפה ממשיכה להתקדם לכל הכיוונים בלי שליטה", כך מספר עומרי בונה, מנהל מרחב צפון בקק"ל. לדבריו, "האש ממשיכה להתפשט במהירות בשל הרוחות, לצד תנאי היובש הקיצוני, הטופוגרפיה התלולה של האזור והיערות העבותים".

 

"היערות של הכרמל הם יערות מעורבים של אורן ירושלים ואלון מצוי. לצערנו, הכרמל ידוע מזה שנים בשריפות ענק, אך השריפה של היום היא ללא ספק החמורה ביותר", הוא מציין. "זה שאנחנו בדצמבר ושעוד לא ירד גשם, הופך את התנאים להרבה יותר אופטימליים להתשפטות שריפות ענק".

 

עשרות פקחים הוזעקו

גיא איילון, מנהל מחוז צפון ברשות הטבע והגנים, העריך בשיחה עם ynet כי "ייקח עשרות שנים לשקם את הנזק האקולוגי שנגרם לאזור בעקבות השריפה. "חווינו השנה למעלה מ-200 שריפות, אבל זו השריפה הגדולה מכולם", הוא אומר.

 

איילון סיפר כי הוא הגיע לאזור שבו משתוללת השריפה מאזור המרכז ולדבריו, אפשר היה לראות את ענן העשן כבר מאזור געש. "מדובר בשריפה גדולה מאוד, שעוד לא התחלנו להשתלט עליה", הוא אומר. לדבריו, "החורש שנשרף הוא חורש ייחודי שייקח עשרות שנים לשקם. מדובר בעצים ותיקים מאוד".

 

לא רק איילון הגיע לאזור, עשרות פקחים של רשות הטבע והגנים הוזעקו למקום בנוהל חירום שנקרא "להבה ירוקה", בנסיון לסייע במאמצי הכיבוי וההגנה על הטבע. "יש פה אוכלוסיה גדולה של צבאים, חזירי בר, תנים, שועלים, זאבים, וגם לטאות, נחשים וציפורים מסוגים שונים, שבתי הגידול שלהם נפגעו קשות", הסביר איילון.

 

גם בשמורת חי-בר כרמל, שמשתרעת על פני 6,000 דונם באזור, יש חשש לפגיעה בבעלי חיים רבים. מרשות הטבע והגנים נמסר כי כל העופות הדורסים מהחי בר פונו מהמקום והועברו לרמת הנדיב. בשמורה יש בין השאר נשרים רבים, אך גם בעלי חיים נוספים, בהם אייל הכרמל ויחמורים.

 

חשד: האש פרצה בגלל אתר פסולת פיראטי

מלבד הנזק האקולוגי שייגרם לחורש הטבעי, לבתי הגידול ולבעלי החיים בעקבות השריפה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות הודיעו כי בעקבות השריפה, התושבים שבגבולות הגזרה שבתחום עוספיה - אוניברסיטת חיפה - מרכז חורב - ובית אורן עלולים להיות חשופים לחומרים רעילים.

 

במשרד הודיעו כי בשל כך, התושבים מתבקשים להימנע משהיה שלא לצורך מחוץ לבתיהם. "המשרד להגנת הסביבה עוקב אחר האירוע ויעדכן את הציבור בהתפתחויות", נמסר. 

 

במשטרה נבדק חשד שהשריפה פרצה בשל פעילות של מזבלה פיראטית סמוך לעוספיה. ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שהגיע למקום, אמר שפעילות המזבלה הפיראטית מוכרת לעירייה. "זה היה עניין של זמן עד שיקרה אסון", אמר. אולם מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה מסר שבדק את כל אתרי הפסולת באזור ומצא חד משמעית כי האש לא החלה מאתר פסולת כלשהו ואף לא הגיעה אליהם עד כה.

 

אתרים הפסולת הפיראטיים פועלים ללא היתרי בנייה או רישיון עסק כנדרש בחוק. בשונה מאתרי הטמנת פסולת חוקיים, אין על האתרים הפיראטיים שום פיקוח. אפשר שיחד עם פסולת הבניין למשל, מצטברת שם גם פסולת תעשייתית רעילה ומסוכנת.

 

במשרד להגנת הסביבה מודאגים מכך באופן מיוחד, שכן האתרים הפיראטיים לא נבנו עם התשתית המתאימה שתמנע דליפה או חילחול של חומרים מזהמים לקרקע או למי התהום. באתרים הללו אין פעילות הטמנה מסודרת ולכן שורפים שם לעיתים קרובות את האשפה כדי לחסוך במקום. התוצאה היא זיהום אוויר ופיזור רעלים מסוכנים.

 

"יתסכל אותנו מאוד לגלות שהשריפה החלה מאתר פסולת פיראטי", מסרה ל-ynet ליאורה אמיתי, מעמותת אזרחים למען הסביבה בגליל, "כבר שנים ארוכות שאנחנו מתריעים בכל במה אפשרית על התופעה החמורה של מאות אתרי פסולת שבוערים במשך ימי הקיץ הלוהטים. המציאות הבלתי נסבלת הזו, של עולם שלישי כמעט, הופכת להיות טראגית כשמתווספת המציאות האקלימית, שיכולה ללבות את האש ולהגדילה לממדי אסון כאלה". 

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד


פורסם לראשונה 02/12/2010 15:57

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האש משתוללת בכרמל
צילום: גלעד הר שלג
מומלצים