שתף קטע נבחר

גובר הלחץ על נתניהו: העבודה בדרך החוצה

בממשלה מעריכים שהקואליציה תקרטע עם 61 ח"כים עד לבחירות עוד שנה. התסיסה נגד ברק הגיעה לשיא - הרצוג מאיים "לפרק את המפלגה", היו"ר שוקל לפטר את ברוורמן, וילנאי מחפש מפלט בקק"ל. נראה שגם טרמפ למובארק לא ישכנע הפעם את פואד למנוע פרישה

מה שהחל כסערה פנימית במפלגת העבודה לפני חודשים אחדים, בדרך לזעזע את הקואליציה של בנימין נתניהו. בסביבתו של ראש הממשלה ובעיקר בקרב שרים בכירים, גוברת ההערכה כי תוך חודשים ספורים תפרוש העבודה מהממשלה על רקע הקיפאון המדיני. שר בכיר מאחת מפלגות הימין אמר אמש (יום ב') ל-ynet כי להערכתו כבר ניתן לסמן את תחילת 2012 כמועד הבחירות הבאות לכנסת.

 

בסביבתו של נתניהו, המוטרד מאוד מחוסר היציבות אצל השותפה, סבורים שהעבודה תפרוש בסביבות מרס-אפריל. הם נערכים לאפשרות שהקואליציה תתבסס על רוב דחוק במיוחד, ובנוסף תהנה מתמיכה מבחוץ של האיחוד הלאומי. כעת יש לקואליציה 74 ח"כים על הנייר, אולם מורדי העבודה כבל, פרץ, יחימוביץ' ובן סימון גם כך אינם מתיישרים לפי המשמעת הקואליציונית. לאחר הפרישה הצפויה, יישארו לנתניהו רק 61 ח"כים.


ברק ונתניהו. יישאר במשרד הביטחון בלי מפלגה? (צילום: רויטרס)

 

חברי האיחוד הלאומי כבר קיימו דיון לפני כשבועיים והחליטו שיתמכו בממשלה צרה. הם גם נמנעו בהצבעה על תקציב המדינה, מה שעשוי לסמן שיתוף פעולה עתידי בין סיעת הימין האופוזיציונית לליכוד, אחרי שהעבודה תפרוש.

 

במפלגת העבודה נמשכה גם אמש הסערה הפנימית. שר הרווחה יצחק הרצוג, שעד כה דיבר במונחים לא חד משמעיים, תקף בחריפות רבה הן את היו"ר אהוד ברק והן את המשך ההישארות בקואליציה.

 הרצוג, שפעל לכינוס ועידת המפלגה להחלטה על פרישה, אמר בחוג בית לפעילים: "אני אפרק את המפלגה אם אני ארגיש כמו (אופיר) פינס, שלא נותנים להתבטא".

 

הרצוג ניפק פרשנות למצב הקואליציה: "ש"ס אכלה אותה בכל הנושאים וכל הציבור שונא אותה. אפילו בנושא הגיור היא הפסידה", ומשם עבר לשאיפות האישיות: "אצלנו יש הצבעה חשאית בועידה וצריך שכולכם תתפקדו ותעזרו לנו כדי שאני אנצח בהתמודדות שמתקרבת.

 

"אמרתי לברק שצריך לשים את נושא העוני בממשלה ולפרוש בגללו", הוסיף שר הרווחה. "אנחנו במהלך של יציאה מהממשלה וזה יוכרע בועידה. על ברק מוטלת רב האחריות על מצבה של המפלגה. צריך ועידה כמה שיותר מהר, ולהקדים את הבחירות לראשות המפלגה. אתמודד מול כל מי שיגיע גם מבחוץ, ואנצח. גם אם שלי יחימוביץ' או עמרם מצנע יתמודדו, אנצח".

 

"אף פעם לא שמענו את פואד מדבר ככה"

בפגישה השתתף מזכ"ל מפלגת העובדה, חיליק בר, שמונה לאחרונה על-ידי ברק. גם הוא תקף את דרכה של המפלגה: "שכחנו את דרכו של רבין. רק אם נחזור לנושאים החברתיים יש למפלגה סיכוי לתקומה".

 

מי שכנראה מנסה להינצל מהספינה הטובעת הוא יד ימינו של ברק, מתן וילנאי. אמש הכריז סגן שר הביטחון שהוא מתכוון להתמודד על ראשות הקרן הקיימת לישראל - במקביל למאבק שמנהל השר שלום שמחון כדי לזכות בתפקיד בלי הצבעה נוספת. אם וילנאי ינצח בהתמודדות על קק"ל, הוא יתפטר מכנסת - וברק יספוג עוד מכה.


"פואד נשמע רציני בכוונות הפרישה, מאוכזב מאוד" (צילום: עופר עמרם)

  

אתמול גם נרשמו חילופי מהלומות מילוליות בין השר אבישי ברוורמן וח"כ דניאל בן סימון, לבין ברק. בישיבת הסיעה הסגורה, יו"ר המפלגה דרש מברוורמן להתפטר ולהעביר את המנדט, ואיים להעניש את בן סימון על שלא הצביע בעד תקציב המדינה. ברוורמן השיב לברק: "המתנה הכי טובה בשבילך זו מראה כדי שתראה איך הציבור רואה אותך ואיך החברים רואים את ההתנהגות שלך".

 

שרים בכירים בקואליציה העריכו כי גם ברוורמן וגם הרצוג הגיעו למסקנה כי על מנת לגבור ציבורית על ברק, העבודה חייבת לפרוש מהממשלה, שכן במצב הנוכחי ברק בתפקידו כשר ביטחון מאפיל על כל שאר השרים. אלא שהרצוג וברוורמן הם לא היחידים שמדברים ודורשים יציאה.

 גם מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני, בעל השפעה רבה במפלגה, והשר בנימין בן אליעזר, החריפו את הטונים לאחרונה. בן אליעזר דרש להציג אולטימטום לנתניהו ולהציב את אפריל כמועד לפרישה, והתייצב בן אליעזר לצד המהלך שמוביל עיני להעלאת שכר המינימום - בניגוד לעמדת האוצר.

 

שרים בממשלה ששוחחו אמש עם בן אליעזר סיפרו כי "אף פעם לא שמענו אותו מדבר ככה על נתניהו. הוא נשמע רציני בכוונות הפרישה ומאוכזב מאוד". כשאחד מבני שיחו התלוצץ ואמר שכדאי לו להשאיר את הטלפון פתוח ולצפות לשיחה מנתניהו, שיזמין אותו לטוס לפגישה ביום חמישי במצרים עם הנשיא מובארק, ביטל בן אליעזר את הרעיון. לדברי מי ששוחח איתו, "לא עושה רושם שתרגיל כזה יעבוד הפעם על פואד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וברק. פרישה באביב?
צילום: AP
בן אליעזר. הטלפון פתוח?
צילום: AFP
הרצוג. "ש"ס אכלה אותה בהכל"
צילום: גיל יוחנן
כצל'ה יהיה המשענת של נתניהו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים