שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את תקציב המדינה ל-2011-12

ברוב של 63 תומכים מול 33 מתנגדים אושר חוק תקציב המדינה לשנתיים הקרובות. גובהו יהיה 247 מיליארד שקל ב-2011 ו-259 מיליארד ב-2012. נתניהו: זהו יום טוב לישראל. מדובר בתקציב טוב ואחראי - כלכלית וחברתית כאחד

עכשיו זה רשמי:  בתום כ-30 שעות דיונים, תקציב המדינה לשנתיים הקרובות אושר ברוב גדול של הקואליציה - 63 חברי כנסת הצביעו בעד ו-33 התנגדו. אף חבר כנסת לא נמנע. 

 

לפי ההצעה שאושרה, התקציב ב-2011 יעמוד על כ-247 מיליארד שקל ועל כ-259 מיליארד שקל ל-2012, שיתחלקו בין משרדי הממשלה השונים. בתוספת תקציבי פיתוח (שמוקצים למשימות ממשלתיות כלליות) והוצאות הון יעמוד התקציב ב-2011 על 366.8 מיליארד שקל וב-2012 על 385 מיליארד שקל. מדובר בגידול ריאלי של 2.7% כל שנה.

 

האישור במליאת הכנסת, בקריאה שנייה ושלישית, הוא תחנתו הסופית של תקציב המדינה, לאחר שבשבוע שעבר אישרה אותו גם ועדת הכספים של הכנסת, ברוב של 10 מול 4 קולות.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על אישור התקציב וציין שמדובר בתקציב טוב ואחראי - כלכלית וחברתית כאחד. עוד אמר ראש הממשלה שהתקציב ימשיך להצעיד את ישראל בדרך הנכונה.

 

המדיניות הכלכלית שהנהיג ראש הממשלה נתניהו עם שר האוצר שטייניץ אכן באה לידי ביטוי בצמיחה יוצאת דופן של 4.5%, מן הגבוהות במערב, וביצירת 100 אלף מקומות עבודה, בשעה שרוב כלכלות המערב מקרטעות.

 

שטייניץ: תקציב טוב לחלשים

עוד לפני כן, בפתח ההצבעות על התקציב, קרא שר האוצר יובל שטייניץ לכנסת לתמוך בתקציב: "אנחנו מביאים תקציב טוב לאזרחי ישראל ואני מבקש מהח"כים לאשר אותו", אמר - והדגיש כי התקציב טוב לחלשים, לחינוך ולפריפריה". 

 

במהלך הדיונים הקדחתניים על התקציב התישו קדימה והאופוזיציה את הקואליציה, באין ספור הסתייגויות. חלק מההסתייגויות היו ענייניות, פרי עמל של תחקיר ונבירה בספרי התקציב העתידי, באמצעות צוות מחקר שנוהל על ידי "שר האוצר" של ממשלת הצללים בקדימה, רוני בר-און, וח"כ יוחנן פלסנר לידו. ואולם, חלק מהסתייגויות היו סרות טעם -  התנגחות לצורך התנגחות.  

 

ולמרות זאת, הקואליציה האיתנה בראשות בנימין נתניהו, עמדה בפרץ. יו"ר הקואליציה זאב אלקין ניהל ביד רמה את הדיונים ואת יום ההצבעות שנערך היום, בחציו הראשון על חוק ההסדרים במשק, וחציו השני על תקציב המדינה לשנתיים הבאות. המשבר עם החרדים, סביב קידום חוק הגיור הצבאי, כמעט ונעלם בדיוני היום. גם הצבעת שניים מחברי האופוזיציה, ח"כ אורי אריאל ויעקב כץ (האיחוד הלאומי), יחד עם הקואליציה, לא עורר סערה של ממש. הצבעה אחר הצבעה, במשך 12 שעות, הפילה הקואליציה את הסתייגויות האופוזיציה, משתמשת ברוב המסיבי שבידה בכנסת.

 

עוד בדיונים שלפני אישור התקציב: מעמד נדיר, אם לא חסר תקדים, בהצבעה על הסתייגות לתקציב של סיעת קדימה עם התביעה להוסיף מיליארד שקל לתקציב לפתרון מצוקת הדיור בכל אחת מהשנתיים הבאות. היתה זו התרסה הפגנתית מהקואליציה, שנפלה, של ראשי סיעת יהדות התורה החרדית, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שהצביעו עם האופוזיציה נגד הממשלה יחד עם חבר סיעתם ח"כ אורי מקלב.

 

השלושה כנראה ידעו שהצבעתם לא תשפיע על התוצאה, אבל תספק להם לפחות שסתום לשחרור הלחץ והתסכול מקידום חוק הגיור הצבאי בתמיכת הקואליציה. גפני כבר נתן הבוקר פורקן לרגשות אלה הבוערים בו ביומיים האחרונים, כשהודיע שאין לו אחריות לאומית לתקציב. זאת אחרי שבדק שלשום עם משפטנים את האפשרות למשוך את התקציב כדי לטרפד ברגע האחרון את אישורו. זאת כפעולת תגמול על העברת חוק הגיור לטיפול ועדת החוקה בראשות ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו.

 

מי שהחמיץ את הפגנת השרירים של יהדות התורה היה יו"ר הסיעה ח"כ אליעזר מוזס, שהוא אחד הדוברים הקולניים ביותר למען תוספת תקציב גדולה לפתרון מצוקת הדיור. הוא נעדר מהאולם ומהצבעת המחאה הנדירה של סיעתו. סיבת ההיעדרות לא ידועה.

 

מקדימה נמסר בתום שלושת ימי הדיון: "תקציב המדינה שעבר חשף את הרכבה האמיתי של ממשלת ישראל. לראש ממשלת ישראל קוראים אלי ישי, למשנה לראש הממשלה קוראים איווט ליברמן ולממלא המקום קוראים יעקב ליצמן. נתניהו הוא לא ראש ממשלת ישראל אלא צל של אדם, שמחלק כספים כדי לשמור על כסאו. התקציב שאושר לא מייצג את המדינה וצרכיה אלא את הממשלה ותנאיה. אזרחי ישראל צפו בימים האחרונים במופע מביש ומבזה של סחטנות כלכלית והיעדר מנהיגות שלא היה בה מעולם ודווקא מכירת החיסול הקולקטיבית באישור התקציב הוכיחה - זה נגמר, הממשלה הזו בסוף דרכה".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, אמר בתגובה: "הכנסת הצליחה להעביר תקציב טוב לכלכלה הישראלית והקואליציה הוכיחה את יציבותה למרות כל התחזיות השחורות. נסיונותיה המביכים של קדימה להתיש את חברי הכנסת לא צלחו והתישו בעיקר את חברי האופוזיציה. במהלך היום השמיעה קדימה טענות שונות ומשונות שנדחו והתגלו כחסרות כל בסיס. תפקידה של אופוזציה הוא להוות אלטרנטיבה לשלטון וחב שקדימה נכשלת בתפקידה פעם אחר פעם".

  

ח״כ יואל חסון (קדימה), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמר בתגובה לאישור התקציב: "היום עבר תקציב המדינה של הממשלה הצינית ביותר בתולדות המדינה, אין בתקציב הזה מימון להתמודדות במצבי חירום לא לכבאות והצלה ולא להתמודדות עם רעידות אדמה. אין כאן בשורה, יש כאן בעיקר תקציב שמטרתו היא לשמר את שלטון נתניהו. ראש הממשלה קנה חברי כנסת, שידל ופיטם, והכל בכספי ציבור".

 

תקציב דו-שנתי שני

זוהי הפעם השנייה שהכנסת מאשרת תקציב דו שנתי, ועדיין בהוראת שעה, כך שהמבנה החדש הוא עדיין בגדר ניסיון ורק בעוד שנתיים יוחלט אם להפוך אותו למתכונת קבע.

 

בין הנושאים שעמדו במוקד המחלוקת במהלך הדיונים על התקציב היו העלאת המסים העקיפים במשק (מע"מ, מס הבלו מכס), לעומת מדיניות קיצוץ המסים הישירים. נציגי הקואליציה טענו בדיונים כי התקציב יפגע קשות בשכבות החלשות ובפריפרייה, וכי הוא אינו מטפל כיאות במצוקת הנדל"ן.

 

בתוך כך כך סוכם, בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר הפנים אלי ישי כי הקואליציה תתמוך בחוק הדיור, שיזם ח"כ יצחק וקנין, לפיו המדינה תסבסד סיוע במשכנתאות לזוגות צעירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר יובל שטייניץ בהצבעה על התקציב
צילום: גיל יוחנן
בנימין נתניהו היום בכנסת, בהצבעת התקציב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים