שתף קטע נבחר
צילום: אלבטרוס

נתניהו: אבחן מחדש את המלצות ועדת ששינסקי

רה"מ הפתיע בפתח ישיבת הממשלה, ואמר כי בכוונתו להיפגש עם חברי ועדת ששינסקי, עם שרי הממשלה, נגיד בנק ישראל והמשקיעים בקידוח תמר, ורק לאחר מכן יחליט על המלצה לממשלה. ניתן להעריך שנתניהו חותר לפשרה שתעמיד את המיסוי על הגז בסביבות ה-50%

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפתיע הבוקר (א') בישיבת הממשלה כאשר רמז שאינו מקבל את המלצות ועדת ששינסקי במיסוי על הגז.  

 

 

"היום, אחרי ישיבת הממשלה, אפגש עם חברי ועדת ששינסקי ואשמע את הערותיהם. בהמשך השבוע אפגש עם שר התשתיות והשר להגנת הסביבה, כמו גם עם הנגיד סטנלי פישר. אחר כך אפגש עם המשקיעים בחברת תמר, אשמע אותם, ואחליט על המלצה שאביא להכרעת הממשלה.

 

נתניהו הוסיף: "בכך ישראל תקבל החלטה קריטית לגבי משאב טבעי חשוב. אמליץ בפני הממשלה להקים קרן לאומית לישראל שתיקח את פירות הגז למטרות חשובות - ביטחון וחינוך".

 

הערכה: נתניהו יציע פשרה

אם אכן נתניהו יקבע שיעור את שיעור המיסוי בעצמו, ניתן להניח שהוא יהיה פשרה בין המלצות הוועדה לבין המלצות חברי המיעוט בוועדה - מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח, והממונה על הגז, יעקב מימרן.

 

שיעור המיסוי על הגז היום - כולל תמלוגים ומס חברות הוא קרוב ל-30%, והוא מהנמוכים בעולם. המיסוי שמציעה ועדת ששינסקי כולל ביטול של הקלות מס שהיזמים נהנים מהם כיום והוספה של היטל מיוחד חדש, ומגיע בסך הכל לשיעור שאמור לנוע בעוד 8 שנים והלאה בין 50% ל-62%, תלוי ברווחי החברות ושיעור של 50% על מאגר הגז תמר ועל מאגרים חדשים שיתחילו לפעול לפני 2014 (כולל, כנראה, מאגר הנפט מגד).

 

משרד התשתיות מציע גם הוא להעלות את המיסוי אבל לשיעור שינוע בין 40% ל-45% בלבד, לבצע את ההעלאה רק בעוד 10 שנים ולהחריג ממנה לחלוטין את מאגר תמר.

 

ניתן, איפוא, להניח, שנתניהו יגבש הצעת חוק שתכלול מסים בשיעור כולל שינוע בין 40 ומשהו אחוז ל-50 ומשהו אחוז, תתחיל בעוד 8 עד 10 שנים ותכלול הקלות משמעותיות למאגר תמר ולמאגר הנפט מגד. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים