שתף קטע נבחר

מה מתכנן משרד התקשורת ל-2011?

המשרד שהצליח לעשות את הבלתי אפשרי, ולהניח ב-2010 יסודות לשוק תקשורת הוגן יותר, פרסם את תוכניתו לשנת 2011, והיא עמוסה ביעדים שלא הושגו ב-2010. בין המטרות: חיסול קנסות היציאה גם באינטרנט ובשידורים

2010 היתה שנה מוצלחת למשרד התקשורת. היום (ב'), בכנס סגור לכלי התקשורת, יציגו המנכ"לים של 26 משרדי הממשלה את תוכנית העבודה השנתית ל-2011. תוכנית העבודה של משרד התקשורת לשנה הקרובה כבר פורסמה באתר הממשלה. 

  

השוואה:

 

 

התוכנית כוללת את הגדרת המטרות הרב-שנתיות של המשרד, יעדיו המרכזיים לשנה שבפתח ומדדי הצלחה לאותם יעדים. השנה, יכונסו לראשונה היעדים של כל המשרדים בספר מאגד אחד, בן 559 עמודים, שיפורסם לציבור.

 

אחרי שנה רבת התחלות נועזות בשוק התקשורת, בין היתר - הכשרת הקרקע למפעילים סלולריים נוספים, וביטול קנסות היציאה בסלולר, מגיעה שנת 2011, בה משרד התקשורת יתבקש להציג תוצאות בשטח. האם כל פעילות הכנת התשתית ב-2010 תסייע להורדת המחירים לצרכן ותביא לשוק מגוון יותר?

 

המשימות שמציג המשרד, דומות ובחלקן אף זהות לאלו שהציג בראשיתה של 2010. רק שכעת הן מורכבות מ"מטרות", (שהן לרוב ערטילאיות כמו "לפעול ליצירת שוק תקשורת מתקדם טכנולוגית לרבות באמצעות הגברת התחרות למען קידום רווחת הצרכן והתרומה לתועלת המשקית"), וכן מיעדים, מדדי תפוקה ומדדי תוצאה, שהם קונקרטיים יותר.

 

היעדים של משרד התקשורת הם:

  • קידום התחרות בשוק הסלולר ופיתוח תשתיות סלולריות
  • קידום התחרות בשוק הנייח ופיתוח תשתית ה-FTTH (חברת החשמל)
  • קידום התחרות בתחום הטלקום
  • הגדרת החבילה הצרה של HOT ו-yes
  • קידום התחרות בענף הדואר וקידום התחרות בשירותים למנויים
  • חיזוק וביסוס יציבות בנק הדואר תוך שמירה על לקוחותיו
  • הגינות הצרכנית, תיקון והסרת חסמי מעבר
  • הקניית כלי אכיפה למשרד
  • הקמת רשות תקשורת בישראל בהליכי חקיקה, גיבוש מבנה הרשות והכנת הגופים הרלוונטים לקראת התהליך ויישומו

 

סלולר

לפי תוכנית משרד התקשורת, ב-2011 יכנסו מפעילים וירטואליים (כ-FREE טלקום) לשוק הסלולר, ויהיה זוכה אחד לפחות במכרז להקמת רשת רחבת פס. עד דצמבר 2011 יוגדרו תחומי התדרים בהם יתאפשר להפעיל את הדור הרביעי בסלולר; יובטחו שירותי נדידה פנים ארצית בסלולר, עבור המפעיל הרביעי והחמישי, ויוסרו חסמים בירוקרטיים על ייבוא מכשירי סלולר לארץ באמצעות התקנת תקנות.

 

חשמל ואינטרנט

המשרד מציב לעצמו יעד: לפרסם ב-2011 טיוטת רישיון לחברת בת של חברת החשמל, שתפרוס סיבים אופטיים עד הבית (FTTH). ופרסום שימוע הנוגע למדיניות אינטרנט אלחוטי בחצרים פתוחים.

 

טלקום

תפורסם מדיניות המשרד בנוגע לאספקת שירותי VOC - מפעילים סלולריים שיפעלו באמצעות אינטרנט סלולרי.

 

שידורים למנויים

בתחום השידורים למנויים, המשרד מבטיח הבטחה שלא קוימה במלואה ב-2010 - תגובש מדיניות בנוגע ל"חבילה הצרה" של HOT ו-yes לפי מתווים שייבחנו במועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין.

 

במקביל, יורחב המערך הדיגיטלי (DTT) בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית (ניצול תשתיות דיגיטליות ושיפור השירות לצרכן המדיה).

 

כמו כן, משרד התקשורת מתחייב להגיש לשר את המלצות הצוות המשותף של המשרד והמועצה לשידורי כבלים ושידורי לוויין, בנוגע לסוגיית IPTV, טכנולוגיה המאפשרת העברת שידורי טלוויזיה מלאים דרך האינטרנט.

 

קידום ההגינות הצרכנית

במשרד מתכוונים להמשיך ולעסוק בתיקון והסרת עוולות צרכניות וחסמי מעבר. בתוך כך, יושלמו הליכי חקיקה בנוגע להסרת קנסות היציאה על כל שוק התקשורת והשידורים, ולא רק בתחום הסלולר.

 

במשרד אף מתכננים להחיל את 16 התיקונים הצרכניים שיוחלו על חברות הסלולר, גם על המפעילים הפנים ארציים והינ"ל, מפעילים וירטואליים וספקי הגישה לאינטרנט. זה אומר שגם הם יצטרכו לתת בחוזה עמוד עם עיקרי התוכנית, וגם הם יידרשו לשלוח לצרכן הודעה בכתב על הפסקת שירות, וגם הם יחוייבו לתת החזרים כספיים בגין חיובי יתר.

 

לאחרונה פרסם המשרד דבר שימוע בנוגע לפרסום נכון ולא מטעה של התעריפים בחיוג לחו"ל כולל התעריפים המשתנים בחיוב מנייח לסלולרי בחו"ל.ב-2011 תתקבל החלטה בנושא.

 

עוד יפעל המשרד לפרסום שימוע וקבלת החלטה בנושא חיוב חברות הסלולר לשווק תוכניות עם בקרת אשראי, וכן יפעל להשלמת תהליך חקיקה בנוגע לאי כפיית שירותים סלולריים על הצרכנים.

 

תעריפים לשירותים סיטונאיים

כמו בשנה שעברה, גם השנה המשרד מבקש להגיע להסדר תעריפים לבזק, באשר לתעריפי שירותים סיטונאיים לבזק, HOT וסלולר. אולי השנה, ועדת חייק תסיים סוף סוף את עבודתה בדבר קביעת תעריפים לשירותים סיטונאיים ובחינת תעריפי בזק לציבור.

  

הקניית כלי אכיפה ושירותי דואר מתקדמים

המשרד יביא לחקיקה את נושא העיצומים המדורגים; יקבע כלי מדידה לבחינת איכות שירותי הדואר, (כמו משך זמן הגעה של מכתב רגיל, וזמן המתנה בתור); יבחן את הפריסה בפועל של יחידות הדואר, ויבחן ויאשר שירותי דואר נוספים כמו בנק אינטרנטי, שירותי מסירה משפטית ושירותי משרד.

 

בנוסף, המשרד מבטיח להרחיב את שירותי בנק הדואר. חוק הדואר יתוקן ויורחבו השירותים הפיננסיים של בנק הדואר - אספקת שרותי תשלום ריבית על פקדונות, יעוץ השקעות וייעוץ פנסיונני

 

רשות תקשורת

המשרד מתחייב להקים סוף סוף רשות תקשורת, שהקמתה מתמהמהת לא מעט. לפי המשרד, יושלמו הליכי החקיקה הנדרשים, ייבדקו המלצות לגיבוש מבנה הרשות ויוכנו הגופים הרלוונטיים לקראת הליך המעבר ויישומו.


פורסם לראשונה 16/01/2011 18:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
שר התקשורת, משה כחלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים